Uncategorized

Održana naučna konferencija “Podrinjska medresa u Zvorniku: 150 godina vakufname”

U Zvorniku je danas održana naučna konferencija o temi “Podrinjska medresa u Zvorniku: 150 godina vakufname”, u organizaciji Instituta za društvena i religijska istraživanja iz Tuzle i Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Zvornik, uz podršku Muftijstva tuzlanskog.

Konferenciji su prisustvovali muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović, direktor Behram-begove medrese u Tuzli dr. Ahmed Hatunić, glavni imam Haris-ef. Mustajbašić, drugi imami MIZ Zvornik, te ostali gosti.

Uvodna obraćanja održali su predstavnici organizatora ove konferencije Osman-ef. Halilović, imam Medžlisa Zvornik i dr. Šefko Sulejmanović, direktor Instituta za društvena i religijska istraživanja.

Religijsko i kulturno naslijeđe podrinjskih muslimana

Halilović je ovom prilikom skrenuo pažnju na značaj ove tematike i sadržaj koji konferencija tretira, dok je dr. Sulejmanović, između ostalog, istakao vrijednu saradnju Instituta sa drugim medžlisima na podučju ovoga dijela Bosne i Hercegovine kada je u pitanju tematiziranje važnih pitanja koja se tiču muslimanskog naslijeđa, što je potvrđeno i ovom konferencijom.

Također, naglasio je očekivani rezultat ove konferencije, a to je pokretanje pitanja o vraćanju zgrade Podrinjske medrese u posjed i okvire Islamske zajednice te njene obnove i revitalizacije.

Prije početka izlaganja direktor Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu mr. Osman Lavić uručio je Medžlisu Zvornik kopiju vakufname Podrinjske medrese, čiji original se čuva u Biblioteci.

Prisutnima obratio muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović, podsjetivši na višestoljetno trajanje i rad bosanskih medresa, što je bilo moguće uz odgovornost i trud generacija Bošnjaka muslimana.

– Iz naših medresa su se istovremeno širili moral i znanje. One su snažno utjecale na oblikovanje duhovnog i kulturnog identiteta bosanskih muslimana, ali i na afirmaciju univerzalnih ljudskih vrijednosti – kazao je muftija Fazlović.

Ukazao je na ulogu koju je Podrinjska medresa imala u kulturno-obrazovnom životu muslimana Zvornika i okoline. Podsjetio je na značajan broj učenih koji su plod rada ove odgojno-obrazovne ustanove.

– Imajući ovo na umu kada ističemo važnost sto i pedesete godišnjice Podrinjske medrese, valja postaviti pitanje naše obaveze da i u ovom vremenu, kao i u prošlosti, muslimani Podrinja imaju oslonac na svoje medrese, a njihovi džemati adekvatnu brigu i kadrovsku podršku svoje Islamske zajednice – kazao je muftija Fazlović.

Izrazio je želju da naučna konferencija potakne neprestano rasvjetljavanje i afirmiranje vrijednosti naše religije i kulture.

Program konferencije

Svoja izlaganja u prvom od tri predviđena panela imali su dr. Ramiza Smajić koja je govorila o medresama u Osmanskom carstvu, te dr. Ismet Bušatlić o temi medresa u Bosni Hercegovini u periodu osmanske vlasti. Temama su obuhvaćeni i rad medresa i u drugim periodima, te je tako o medresama na području tuzlanskog okruga u vrijeme Austrougarske govorio dr. Mustafa Gobeljić, a panel je zaključen osvrtom dr. Seada Selimovića na rad Podrinjske medrese između dva svjetska rata.

U dva naredna panela uslijedile su teme koje tretiraju demografske prilike Zvorničkog kadiluka u vrijeme osnivanja Podrinjske medrese, o čemu je govorio mr. Kemal Nurkić, a o vakufnami Podrinjske medrese umjesto odsutnog Hamze Lavića, govorio je mr. Osman Lavić, koji je u istoj sesiji izložio i svoju temu o biblioteci Podrinjske medrese. O vakufima ove medrese govorio je Osman Halilović.

Temom o muderisima Podrinjske medrese treći panel je otvorio Mustafa Muharemović, a o Hasan ef. Smajloviću, muderisu i upravitelju Medrese govorio je Emir Šečić. Dr. Šefko Sulejmanović govorio je o softama i svršenicima Medrese, a panel je zaključen temom o zabrani rada i zatvaranju medresa u Bosni i Hercegovini nakon Drugog svjetskog rada, o čemu je izlaganje imala dr. Senija Milišić.

Kolektivno sjećanje i začetak pravne akcije

U izjavi za medije Islamske zajednice glavni imam MIZ Zvornik Haris ef. Mustajbašić istakao je važnost spoznaje o tome da su današnjim ulicama i haremima džamija hodili preci Bošnjaka.

– Saznanje o tome daje posebnu snagu današnjem vremenu u kojem živimo. Vjerujem da će ova naučna konferencija osvježiti to sjećanje i pomoći u ukupnom očuvanju kolektivne svijesti o događanjima na ovom prostoru – kazao je on.

Osman ef. Halilović, učesnik konferencije i imam u jednom od zvorničkih džemata i sekretar Medžlisa Zvornik, podsjeća na historiju zvorničke čaršije koja seže i prije vremena dolaska Osmanlija na ove prostore.

Halilović je istakao je Zvornik grad vakufa, te se posebno osvrnuo na zgradu Podrinjske medrese koja je sada u vlasništvu jedne privatne firme.

– Mi danas vidimo dobru priliku da ova naučna konferencija bude povod za jednu akciju javnog zagovaranja, za jednu pravnu akciju da se ovaj objekat, u najmanju ruku, proglasi nacionalnim spomenikom – kazao je Halilović, istakavši da bi se time spriječilo i njegovo eventualno rušenje.

(Preporod.info/ Hasan Hasić)

Povezani članci