Ukrasite svoje dane i noći nafilama
O NAFILAMA
Nafila znači: onaj ibadet koji nije dužnost činiti, a mi ga činimo. Pod nafilom, u širem smislu, razumijemo i sunnete kao što ćemo to ovdje i pojasniti.
Sunnete dijelimo u dvije vrste: sunnete-mendube i sunnete-muekkede (pritvrđeni).
Nafile, odnosno sunneti prije farza imaju za cilj da pripreme musalliju za farz, a oni koji se klanjaju poslije farza da poprave i dopune eventualne manjkavosti kod farza koje se često dogode.
Sunneti-muekkede je klanjati po dva rekata prije sabahskog, poslije podnevskog, akšamskog, i jacijskog farza, a po četiri rekata prije podnevskog te prije i poslije džumanskog farza i to s jednim selamom (stav hanefijskih pravnika).
Sunneti-mendubi ili gajri-muekkede su četiri rekata prije jacijskog i ikindijskog, i šest rekata poslije akšamskog farza.
Kod sunneti muekkede-namaza, koji su od četiri rekata, na prvom sjedenju se uči samo Ettehijjatu, a na trećem se neće učiti Subhaneke, dok kod namaza sunneti-mendubi učit će se na trećem rekatu Subhaneke i Euza, a na prvom sjedenju i Salavat i Dove.
Kod dnevnih nafila mekruh je klanjati s jednim selamom više od četiri rekata, a kod noćnih više od osam. I kod jednih i kod drugih je najbolje klanjati četiri rekata s jednim selamom, po Ebu Hanifi, r.a., a po Ebu Jusufu i Muhamedu, kod noćnih po dva rekata.
Dugo stajati na namazu i učiti Kur’an a manje rekata klanjati bolje je nego obratno.
Izvor: Priručnik za osnovno upoznavanje vjere, grupa autora
Za Akos.ba izdvojila i priredila: Amela Hodo