U Sarajevu otvorena međunarodna konferencija “Državne religije u BiH i Austriji”
Ambasador Republike Austrije u Bosni i Hercegovini Martin Pammer prilikom obraćanja istakao kako islam u Bosni i Hercegovini može biti primjer drugim islamskim zajednicama u Evropi U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu u srijedu je otvorena međunarodna konferencija “Državne religije u BiH i Austriji: Pravni okvir za islam u evropskom kontekstu”, a prisutni su poručili kako je nepravedeno povezivati islam s terorizmom, javlja Anadolu Agency (AA).
Ambasador Republike Austrije u Bosni i Hercegovini Martin Pammer je prilikom svoga obraćanja istakao kako islam u Bosni i Hercegovini može biti primjer drugim islamskim zajednicama u Evropi.
“Inače, jako je važna tema kako se regulišu odnosi između državne i vjerske zajednice, zbog demografskih promjena i zbog migracija. Posebno je važno u kontekstu promocije zajedničkog života u zemljama gdje ima puno različitih kultura i vjerskih zajednica. Islam je priznat dio Evrope kao i druge vjerske zajednice. Ustvari, islam je u Evropi prisutan i priznat”, rekao je Pammer.
Monsinjor dr. Mate Zovkić je istakao da nema sumnje da je BiH sastavni dio Evrope, naglasivši da je vrlo važno da muslimani imaju zakonski regulisana vjerska pitanja:
“Važno je da naši sugrađani muslimani imaju siguran zakonski okvir da ovdje mogu slobodno prakticirati svoju vjeru i imati otškrinuta vrata za Evropu. Muslimani u BiH su pokazali da mogu biti i muslimani i Evropljani, a to je jedan duhovni kapital koji vrijedi. Ipak, postoji neopravdana islamofobija kod građana Evrope koji su sekularni a krćanskog su porijekla, i svaki incident onda napuhuju. Ako je neki musliman negdje u Evropi izvršio teroristički čin tvrde da je islam inspiracija terorizmu. To je nepravda. Muslimani sa snagom svoje vjere mogu biti sugrađani u pluralnoj Evropi”, kazao je Zovkić.
Austrijski šef diplomatije Sebastian Kurz je u video poruci prisutnima kazao kako je veoma važno da se ovakva konferencija održava u vrijeme kada se u Evropi pokušava osigurati socijalni mir.
“Konferencija se bavi s jednim o najvažnijih pitanja s kojima se Evropa mora uhvatiti u koštac u ovom momentu, a to je kako garantirati socijalni mir u našem raznolikom društvu. Austrija i BiH imaju veoma dugu i bogatu historiju. Obje zemlje mogu ponuditi primjere dobre prakse kada je riječ o religijama, posebno s islamom. Obje zemlje imaju pravnu strukturu koja je doprinijela međukulturnoj i međureligijskoj harmoniji. Možda bi ovi primjeri mogli biti i model za Evropu”, istakao je Kurz.
Reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović je prisutnima kazao kako je posljednjih decenija sve jasnije da se povratak religiji dogodio u svim konfesijama.
“Povratak religiji se dogodio u svim konfesijama, ali s različitom snagom i s različitim oblicima manifestiranja. Religija se našla u samom centru zanimanja. Prisutnost muslimana i islama u Evropi je zadnjih decenija izazvala veliko zanimanje. Jedan od istraživača je kazao da je jasno da su muslimani prisutni u sekularnoj Evropi, kao i da su u jednom važnom smislu i odsutni. On je posebno istakao nelagodu koju većina stanovnika Zapadne Evrope izražava prema postojanju muslimanskih zajednica i islamske tradicije, prema nemogućnosti da muslimanski doseljenici u većini evropskih država budu valjano predstavljeni. Podsjećamo na čudne, da ne kažemo diskriminatorne, zakone prema muslimanima, donesene u novije vrijeme u nekim evropskim državama”, kazao je Kavazović.
Prema njegovim riječima, važno je u demokratskim društvima odrediti jasna pravila koja reguliraju područja gdje se može pojaviti napetost između društvenih zajednica.
“Prilagođavanje i uzajamno poštivanje mogu biti od pomoći, kao što to mogu biti i jasna pravila koja reguliraju područja gdje se može pojaviti napetost. Naša muslimanska nelagoda je što se te zemlje nalaze u skupini zemalja koje se tradicionalno smatraju uzorima u vladavini prava. Republika Austrija nije jedna od tih zemalja, ali jeste iz skupine uzornih pravnih država”, rekao je Kavazović, uputivši riječi hvale Austriji zbog zakonskog priznanja i reguliranja islama.
Na otvaranju konferencije je pročitana i poruka ministra vanjskih poslova BiH Igora Crnatka, koji nije mogao prisustvovati događaju zbog drugih obaveza, a u kojoj je rečeno da islamska religija u BiH ima svoje mjesto u konstitucionalnom okviru.
“Obje zemlje, BiH i Austrija, se zasnivaju na principima sekularne države uz visok stepen vjerskih sloboda. U tom kontekstu, iskustva stečena kroz našu historiju sigurno mogu biti korisna u definisanju odnosa između države i religije. Uvjeren sam da će današnja konferencija rezultirati novim idejama i zaključcima”, rečeno je u poruci.
Otvaranju konferencije je prisustvovao veliki broj zvaničnika iz vjerskog, kulturnog i političkog života BiH, predstavnici diplomatskog kora u BiH, univerzitetski profesori kao i značajan broj građana.
Međunarodna konferencija “Država i religije u BiH i Austriji: Pravni okvir za islam u evropskom kontekstu” će se održati 28. i 29. septembra 2016. godine, u Gazi husrev begovoj biblioteci.
Konferencija se održava u organizaciji Austrijske ambasade u Sarajevu kao i Ministarstava vanjskih poslova obje zemlje. Cilj organizatora ovog događaja je okupiti na jednom mjestu vodeće evropske i domaće eksperte za pravo i religiju, ali i predstavnike izvršne vlasti i vodeće ličnosti vjerskih zajednica u BiH, koji će predstaviti modele saradnje države s organiziranim religijama.
Akos.ba