U Mostaru održana javna tribina “Prešućeni zločini ustanika: Od Čavkarice do Koraja”
- Čavkarica je jedan od mnogobrojnih primjera masovnog i sistematskog ubistva Bošnjaka u Bosni i Hercegovini i bivšoj Jugoslaviji tokom Drugog svjetskog rata o kojima se šutjelo, rekao je potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska Ramiz Salkić
U organizaciji Koordinacije bošnjačkih udruženja Mostara povodom obilježavanja 80 godina od zločina nad Bošnjacima istočne Hercegovine na jami Čavkarici, u augustu 1941. godine, večeras je u Centru za kulturu Mostar održana javna tribina pod nazivom “Prešućeni zločini ustanika: Od Čavkarice do Koraja”, na kojoj je gost predavač bio Avdo Huseinović, javlja Anadolu Ageny (AA).
“Takozvani ‘ustanici’ su u augustu 1941. godine u jamu Čavkaricu duboku nekoliko stotina metara u hercegovačkom kršu, nedaleko od Bileće, bacili više stotina Bošnjaka, mahom žena i djece”, saopćeno je iz ureda potpredsjednika bh. entiteta Republike Srpske Ramiza Salkića.
Navedeno je kako su poznata imena 468 ubijenih i bačenih u Čavkaricu, ali se osnovano vjeruje da je broj znatno veći. Za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice ubijene.
Večerašnjoj tribini je prisustvovao i Salkić, koji je istakao da je Čavkarica jedan od mnogobrojnih primjera masovnog i sistematskog ubistva Bošnjaka u Bosni i Hercegovini i bivšoj Jugoslaviji tokom Drugog svjetskog rata.
“Da smo nakon Drugog svjetskog rata imali slobodu govoriti, pisati i dokumentirati genocid nad našim narodom vrlo vjerovatno ne bi nam se ponovio tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu od 1992. do 1995. godine. Čavkarica je jedan od mnogobrojnih primjera masovnog i sistematskog ubistva Bošnjaka u Bosni i Hercegovini i bivšoj Jugoslaviji tokom Drugog svjetskog rata o kojima se šutjelo. Tadašnji sistem i nepostojanje spremnosti i slobode da se govori o zločinima spriječilo je da se rasvijetli sudbina Bošnjaka istočne Hercegovine koji su bačeni u jamu Čavkaricu”, rekao je Salkić.
Dodao je kako je zbog toga potrebno cijeniti i iskoristiti današnju slobodu da govorimo, pišemo i dokumentujemo sve zločine nad Bošnjacima koji su počinjeni u prošlosti.
“To je jedan od načina da donekle spriječimo buduće zločine nad našim narodom. Živimo u vremenu organiziranog i sistematskog negiranja počinjenog, dokazanog i presuđenog genocida. U vremenu veličanja presuđenih ratnih zločinaca za genocid i udružene zločinačke poduhvate. Slobodno možemo govoriti o provođenju završne faze genocida, koja obuhvata veličanje ratnih zločinaca, poricanje, minimiziranje zločina, vrijeđanje, ponižavanje i diskriminaciju žrtava”, kazao je Salkić.
Dodao je kako ovakvo ponašanje pokazuje da zločinačke ideologije nisu poražene već da su tu oko nas i da samo čekaju novu priliku.
“Mi im tu priliku nikada više ne smijemo pružiti. Ova i buduće generacije Bošnjaka imaju obavezu prekinuti spiralu zločina nad našim narodom koji se ponavlja u kontinuitetu kroz historiju”, naglasio je Salkić.
Akos.ba