Zdravlje

Tijelo piše ono što duša osjeća

Ponekad je teško shvatiti da nam neće biti bolje ako samo uzmemo lijekove. Kroz naše tijelo putuju razni hormoni koji utječu na to kako se osjećamo i na stanje našeg organizma. Prosto je, endorfin i serotonin se luče kada smo srećni, adrenalin i kortizol onda kada našem tijelu treba dodatna snaga za odbranu to jeste kada osjetimo strah i uzbudimo se.

Autor: Adna Zulić

Danas postoji niz oboljenja koje nazivamo bolestima modernog doba kao što su depresija, razni sindromi, nesanica, stres i sl. Dešava se čak da imamo neku upornu tegobu ili bolest kojima tražimo lijeka, primjenjujemo sve moguće, ponekad i nemoguće, savjete, recepte i pripravke, ali rješenja nema. Onda, na kraju, dođemo do zaključka da je naš problem psihičke prirode.

Osim onoga što redovno slušamo da su debljina, anoreksija i bulimija, depresija, dijabetes, povećan krvni pritisak, glavobolje, migrene i dr. povezane sa psihološkim stanjem, danas doktori tvrde da je fizička bol često uzrokovana osjećanjima koja nas muče. Istraživanja pokazuju da, naprimjer, bol u zglobu ruke možemo osjećati ako imamo otpor prema nečemu, ako imamo potrebu da se odbranimo tako što ćemo nekoga ili neku situaciju odgurnuti od sebe. Glavobolje se često javljaju u stresnim situacijama kada smo primorani da reagujemo brzo, uz napor, u kratkom vremenu ili protiv svoje volje. Zbog nagomilanih problema obaramo glavu i osjećamo strahovitu presijecajuću bol u vratu i ramenima. Situacije koje nam izazivaju stid i nelagodu često dovedu do ekcema i sličnih zdravstvenih problema sa kožom, pretjeranog mašćenja tjemena i opadanja kose. Zapravo, mnogobrojne su veze, a svakodnevno saznajemo za sve veću povezanost između onoga što osjećamo i zdravstvenog stanja našeg organizma.

Problem nastaje kada osjećaje gomilamo u sebi, zbog stida ili straha o tome ne govorimo nikom, potiskujemo osjećanja i ustežemo se od bilo kakvog oblika reakcije. Još teža situacija nastaje kada počnemo glumiti suprotne osjećaje od onih koji su nas obuzeli nastojeći na taj način potpuno negirati kako se zaista osjećamo.

Ponekad je teško shvatiti da nam neće biti bolje ako samo uzmemo lijekove. Kroz naše tijelo putuju razni hormoni koji utječu na to kako se osjećamo i na stanje našeg organizma. Prosto je, endorfin i serotonin se luče kada smo srećni, adrenalin i kortizol onda kada našem tijelu treba dodatna snaga za odbranu to jeste kada osjetimo strah i uzbudimo se. Mnoge hormone možemo nadomjestiti sintetičkim pripravcima, međutim, često sami sebi možemo pomoći već sa: kvalitetnim odmorom i snom, zdravom fizičkom aktivnošću, šalom i druženjem sa ljudima koji zrače pozitivnom energijom. U prvom redu je potrebno da sami sa sobom raščistimo sutuaciju u kojoj se nalazimo, donesemo odluku o prioritetima u životu, prestanemo tretirati teme koje nas dovode do ružnih osjećaja i tjeskobe, okružimo se pozitivnim ljudima i počnemo sa aktivnostima koje liječe i psihu i tijelo. To je dug put i nerijetko veoma težak, zbog toga prihvatite pomoć drugih ljudi koji su voljni da vam pomognu druženjem, razgovorom, savjetima. Uzgajanje životinja i biljaka, izrada rukotvorina, bavljenje sportom i dr. mogu značajno doprinijeti poravljanju balansa između uma i tijela, pogotovo ako odaberemo da se time bavimo u društvu, tek ponekad sami za sebe.(preporod.com)

akos.ba

Povezani članci

Back to top button