Vijesti iz svijeta

Šiitske milicije u Jemenu: Instrument saudijske borbe protiv Muslimanske braće

Već duže vremena Jemen je poprište sukoba šiitske milicije Husa sa sunijskim pokretom Islah. Ko su zapravo Husi? Husi su pokret koji je sebe nazvao Pokret Ensaru-l-lah (Allahovi pomagači), valjda inspirisan šiitskim pokretom Hizbullah iz Libana. Ime el-Husi (pl. El-Husijun) potiče od imena plemena kojem je pripadao njihov osnivač i duhovni vođa, Hasan el-Husi, koji je ubijen 2004., godine od strane jemenski vojnih snaga. Vodstvo i članovi ovog pokreta pripadaju zejdijskom šiitskom pravcu koji preovladava među jemenskim šiitima, ali nisu svi zejdije pripadnici ovog pokreta. U osnovi, zejdije predstavljaju šiitku sektu najbližu ehlu-s-sunnetskom učenju, obzirom da cijene sunijske autoritete i vjerska djela, njihov odnos prema Ebu Bekru, Omeru i Osmanu je korektan i ono što je specifično za njih jeste da tvrde samo da je Alija, r.a., bio preči za hilafet o dove trojice ashaba. U početku pobuna Husa nije bila čisto sektaškog karatkera, već je vođena nezadovoljstvom životnim uslovima i ekonomijim. U zadnje vrijeme, neke regionalne sile iskoristile su ovu grupaciju u obračunu sa svojim političkim i idejnim neistomišljenicima. Već nekoliko godina, glavni rival Husa jesu jedinice sunijskog pokreta el-Islah, u čijem osnivanju je učestvovao i šejh Abdulmedžid ez-Zindani. Ovaj pokret predstavlja jemenski ogranak Muslimanske braće. Zbog sve izraženijeg sukoba na toj osnovi, ali i prešutnog odobrenja regionalnih sila i davanja odriješenih ruku Husima da u munjevitoj akciji zauzmu Sanu, glavni grad Jemena, nemali je broj političara i političkih analitičara koji smatraju da su zapravo oni samo instrument u rukama velikih regionalnih centara u borbi protiv Muslimanske braće.

Tako jedan od jemenskih političkih vođa sa juga zemlje, Lutfi Šetare ističe „da brzina kojom su Ensarullah ovladali političkom i bezbjedonosnom situacijom u zemlji nije bila moguća bez dozvole regionalnih i međunarodnih faktora.“ On je još rekao: „Jasno je svakome onome ko posmatra situaciju u Jemenu, da Ensarullah nisu bili u stanju ovako munjevitom brzinom zauzeti jemensku prijestolnicu da nije bilo regionalne i međunarodne koordinacije da se „zatvore oči“ pred ovim pohodom. Cilj takvog ponašanja jeste da se oslobode političkog krila Muslimanske braće u Jemenu, partije Jemenska zajednica za preporod (el-Islah). Ova činjenica objašnjava to što su u Jemenu ostali svi ambasadori, nij bilo njihovog povlačenja iz Sane, iako je zauzimaju pobunjenici. Ovo također objašnjava i šutnju Skupštine za saradnju zemalja Zaljeva na aktivnosti ovog pokreta.“

Inače Skupština za saradnju zemalja Zaljeva obuhvata zaljevske zemlje: Saudijsku Arabiju, Bahrejin, Kuvajt, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar, Jemen i Irak. Podsjetimo se da je prije dvije godine, kada je krenula pobuna šiita u Bahrejinu, ova Skupština istog dana donijela odluku da se pošalju vojne jedinice kao ispomoć Bahrejinu. U slučaju Jemena se šuti. Očigledno da su se politički interesi najznačajnijih zemalja ove organizacije, Saudijske Arabije i UAE poklopili sa ciljevima borbe šiita u Jemenu. Ovome treba  dodati da je visoki iranski zvaničnik, zastupnik regiona Teherana u Parlamentu Irana i ličnost bliska vrhovnom iranskom vođi Aliju Hamneiju, Ali Rida Zekani izjavio da su „u rukama Teherana do sada bile tri arapske prijestolnice, i da je na putu da im se približi i četvrta“ – aludirajući time na Bagdad, Bejrut, Damask i sada Sanu, dodavši još „kako Iran sada prolazi kroz etapu koja se može okarakterisati kao veliki džihad.“

Bivši član kuvajtskog parlamenta i član Islamskog ustavnog pokreta (el-Hareke ed-dusturije el-Islamije) dr. Džem’an el-Harbeš je preko svog Twitter profila saopštio: „Iran sada guta Jemen kao što je progutao Irak, Liban i Šam. Vatra je svuda okolo nas, a zemlje Zaljeva su zauzete svojim „svetim ratom“ protiv Muslimanske braće.“

U tom kontekstu je i već spomenuti Zekani, iranski parlamentarac kazao da je „jemenska revolucija samo nastavak iranske islamske revolucije iz 1979., godine i da ubrzo očekujemo da Husi zauzmu 14 od 20 jemenskih pokrajina. Nakon toga revolucija će se proširiti i doprijeti u unutrašnjost Saudijske Arabije. Ja sam čvrsto uvjeren da se jemenska revolucija neće zadržati samo na Jemen. Dužina jemensko-saudijske granice će biti od pomoći u brzom širenju ove revolucije unutar Saudije.“

Izgleda da je Saudijskoj Arabiji veća briga borba protiv svih organizacija i partija koje imaju bilo kakve veze sa Muslimanskom braćom nego protiv iranskog uticaja u regionu. Posljednja dešavanja na Bliskom Istoku otkrila su mnogo, a također i definisala su neke nove koalicije gdje je ključni problem, a samim tim i primarni neprijatelj tzv., politički islam oličen u pokretu Muslimanske braće i to sa svim njegovim segmentima; politikom, obrazovanjem, odgojem, ulemom, pa čak i humanitarnim radom. Sve što ima veze sa Muslimanskom braćom unaprijed je osuđeno i satanizovano.

IslamBosna.ba

Povezani članci