Sarajevo i Baku – 45 godina pobratimstva
Gotovo pola vijeka kasnije, Sarajevo i Baku osim bogatih i nevjerovatno sličnih kulturnih baština – srednjovjekovne i osmanske, uprkos svim pogromima koji su ih pogađali u proteklom stoljeću, danas jednako baštine toleranciju, suživot i vjersku šarolikost o kojima svjedoče brojni sakralni objekti. Broj turista koji posjećuju Sarajevo i Baku bilježi konstantan rast.
Stećci u BiH i Azerbejdžanu
Stećci su srednjovjekovna baština u BiH i Azerbejdžanu. Sličnost stećaka u obje zemlje je zapanjujuća kao da su ih podizali ljudi koji pripadaju jednom narodu. Još zapanjujuća je istovjetnost poruka koje dolaze sa bosanskohercegovačkih i azerbejdžanskih stećaka, kao da su dio iste poetike i iste ruke. Primjećuje se isti odnos prema prolaznosti. Isti žal. Tuga. Sličan način iskazivanja životnih istina. Put do pokojnikovog stiha je hrabro isticanje istine.
Bosanski stećak: Ja sam bil kako vi este / A vi ćete biti kakov esam ja
Azerbejdžanski stećak: Hej, okreni se / Ja sam u vječnosti / Ti privremeno
Jesenjin i Mejli
Osmanska baština u Sarajevu istinski je dragulj u srcu Evrope. Gotovo isto se može kazati za osmansko kulturno naslijeđe u azerbejdžanskom glavnom gradu. O sarajevskim perivojima, mahalama, lijepim djevojkama i mladićima, o sarajevskim akšamima pjevao je pjesnik Mejli Gurani, kazujući kroz stihove o težini odlaska i rastanka od Sarajeva. Čuveni Jesenjin opjevao je svoj rastanak od Bakua – bisera među gradovima.
Most između Evrope i Azije
Snažna bilateralna saradnja posebno na ekonomskom i kulturnom planu svjedoči o sadašnjoj povezanosti dvaju gradova i država i nakon gotovo pola stoljeća. Jedan od najljepših gradskih parkova u Sarajevu nosi ime grada Bakua te središnjom skulpturom podsjeća i opominje na strahote zločina počinjenih u Hodžaliju, ali i zločina počinjenih drugdje.
Sarajevo i Baku gradovi su pobratimi, ali i gradovi čija kultura i baština sa svojim zajedničkim obilježjima predstavljaju vrijedan most između Evrope i Azije.