Islamske teme

Propisi vezani za spavanje: ‘Iz milosti Svoje On vam je dao noć i dan, da se u njoj odmarate…’

Dva kosmička fenomena: noć i dan, Uzvišeni Allah je učinio znakovima Svoje milosti i moći. On je uspostavio u Kosmosu periode nastupanja noći i odredio zakone u prirodi koji su vezani za fenomen noći, a isto tako učinio je i za dan.

Kretanje sunca, mjeseca, zvijezda, smjena dana i noći, kao i sve ostalo, znakovi su veličine i svemoći Uzvišenog Koji nas je stvorio. Zbog toga smo Mu se dužni zahvaljivati:

Iz milosti Svoje On vam je dao noć i dan : da se u njoj odmarate, a da iz dobara Njegovih privređujete i da zahvalni budete!  (El-Kasas, 73)

Uzvišeni Allah je noć učinio periodom odmora i sna u kojem čovjek obnavlja svoju energiju i snagu kako bi u toku dana mogao aktivno raditi i privređivati za sebe i svoju porodicu želeći time ispuniti jedan od Božijih farzova (rad) te time steći i Božiju nagradu.

Muslimanima se preporučuje da uzmu abdest prije spavanja, očiste i urede svoju postelju i da krenu na počinak spominjući i veličajući Svevišnjeg Gospodara.

Lijepo je leći na desnu stranu, te je potrebno izbjegavati spavanje na stomaku.

Od poslanika Muhammeda a.s. se prenosi da je prije spavanja učio suru Ihlas, Felek i Nas po tri puta, a isto tako preporučio je i učenje Ajetul-Kursijje, ajeta koji je okarakteriziran kao ”najveličanstveniji” ajet u Allahovoj Knjizi!

 

Od Poslanika s.a.v.s. se također prenosi i mogućnost učenja ove dove prije spavanja:

Allahumme eslemtu nefsi ilejke, ve vedžehtu vedžhi ilejke, ve fevvedtu emri ilejke, ve eldže’tu zahri ilejke, ragbeten ve rehbeten ilejke, la meldže’e, ve la mendža minke illa ilejke. Amentu bi kitabillezi enzelte ve bi nebijjikellezi erselte.

/Allahu, Tebi se predajem, Tebi okrećem svoje lice, Tebi prepuštam svoju sudbinu, od Tebe tražim pomoć i zaštitu, iz žudnje i strahopoštovanja prema Tebi, nema utočišta ni spasa od Tebe mimo Tebe. Vjerujem u Knjigu koju Si objavio i u Vjerovjesnika kojeg Si poslao./

 

Kad je u pitanju učenje zikra pred spavanje poznat je hadis kog bilježe imam Buhari i Muslim u kojem Muhammed a.s. svojoj kćerci Fatimi i zetu Aliji preporučuje da redovno prije spavanja prouče: Subhanallah – 33 puta, Elhamdulillahi – 33 puta, te Allahu ekber – 34 puta.

U jednoj drugoj predaji hazreti Alija kaže da im se nakon što su počeli učiti ovaj zikr povećala nafaka, te da on nikad nakon toga nije legao na počinak a da nije proučio pomenuti zikr.

Nije dozvoljeno muslimanu da spava na balkonu ili krovu ukoliko nema neke zaštite ili ograde kako time ne bi ugrozio svoj život i svoju sigurnost.

Lijepo je, ako se musliman probudi tokom noći, da prouči neku kraću dovu za sebe i svoju porodicu, ili da spomene Allahu u vidu nekog od poznatih zikrova, poput: Estagfirullah, Subhanallah ili slično.

Ako mu se desi da se u toku noći probudi zbog ružnog sna, puhnut će ili pljucnuti na lijevu stranu, proučiti E’uzu, te se okrenuti na desnu stranu i nastaviti spavati.

Ako u toku noći čovjek sanja bilo kakav ružan san neće ga nikom pričati niti spominjati, a ako sanja kakav lijep san mustehab (preporučeno) je da ga ispriča onome ko mu je drag.

 

Preporučuje se klanjanje noćnog namaza od dva ili više rekata u zadnjoj trećini noći zbog fadileta i sevaba koji su predviđeni za one koji klanjaju i prakticiraju noćnu nafilu.

 

Kada se probudimo potrebno se zahvaliti Allahu dž.š. na novom danu te reći:

El hamdulillahillezi ahjana ba’de ma ematena ve ilejhin-nušur.

/Hvala Allahu koji nas je oživio nakon što nas je umrtvio i Njemu se, konačno, sve vraća!/ (Buhari)

 

U islamskoj tradiciji poznata je kajlula, odnosno popodnevni odmor koji dobro dođe negdje na sredini dana, posebice onima koji nisu spavali nakon klanjanja sabah-namaza.

Muslimani Španije su redovito prakticirali taj sunnet koji je i danas prisutan u većini španskih pokrajina i kod ovdašnjih stanovnika kršćana koji ga zovu sijesta. Ta praksa je ostala među stanovnicima još iz vremena kada je Španija bila muslimanska, a uz nju i još nekoliko drugih tradicijskih vrijednosti koje i mnogi drugi današnji narodi u svijetu prakticiraju, a uzete su iz muslimanske tradicije kao korisne navike i običaji.

 

 

(Iz knjige ‘’Bonton kod muslimana’’, A.I., Sarajevo, 2012.)

 

Za Akos.ba priredio: Admir Iković 

Povezani članci

Back to top button