Prikaz 37. broja Gračaničkog glasnika
U Sarajevu je u amfiteatru FIN 17. juna promoviran 37. broj Gračaničkog glasnika. Promotori su bili: Omer Hamzić, Mina Kujović i Zijad Šehić. O ovom značajnom časopisu, ovdje, donosimo kraći prikaz Mine Kujović.
Godina XIX-broj 37, maj 2014. list. 288
I ovaj 37. broj je većim dijelom tematski, jer je posvećen obilježavanju stogodišnjice od početka Prvog svjetskog rata, dok je prošli 36. broj bio posvećen obilježavanju 10-te godišnjice od smrti Alije Izetbegovića. Iako je programska koncepcija Gračaničkog glasnika historija i ostvarivanje kulturne misije u jednoj lokalnoj sredini, Gračanici i njenoj široj okolini, uredništvo nije moglo zaobići ovako značajnu godišnjicu čije se posljedice i danas osjećaju.
Ovim tematskim brojem Gračanički glasnik se pridružio obilježavanju 100-te godišnjice od Sarajevskog atentata i početka teškog četverogodišnjeg rata (1914-1918) koji je obilježen golemim ljudskim i materijalnim gubicima bosanskohercegovačkog stanovništva. Prilozi su, kao i u svim prethodnim brojevima, tematski raspoređeni po rubrikama: Povodom, Teme, Prošlost, Građa, Zavičaj, Riječ, Listovi i Dodatak.
U prvoj temi urednik Omer Hamzić objašnjava razloge Povodom kojih se ovaj broj Gračaničkog glasnika „na svoj način“ pridružuje obilježavanju godišnjice Sarajevskog atentata i izbijanja Prvog svjetskog rata.
Prva dva rada u rubrici Teme odnose se na proteste građana koji su se dešavali u februaru ove godine. U prilogu „Bosansko proljeće“ – dva- tri mjeseca kasnije . Mnogo htjeli, mnogo započeli…“ književnik Zlatko Dukić izražava razočarenje što su pobune koje su nagovještavale „bosansko proljeće“ brzo i bez rezultata prestale, a Edin Šaković u prilogu „Februarske demonstracije: sumorna slika bošnjačkog društva“ pita se da li su to bili bosanskohercegovački ili bošnjački protesti.
U ovoj su rubrici i prilozi u kojima su o Prvom svjetskom ratu autori pisali malo na „drugačiji način“, jer su željeli čitatelju pružiti neka nove činjenice i saznanja iz neistraženih arhivskih izvora koja su rijetko ili nikako bila u fokusu historičarima.
Uvodni prilog zadane teme ovog 37. broja Gračaničkog glasnika je naučni rad prof. dr. Zijada Šehića pod naslovom “Varnica koja je zapalila svijet“. Autor je čitatelju ponudio odgovore na brojna pitanja kao što su: uloga međunarodne diplomacije, javni i tajni aspekti nacionalnih težnji Srba, posljedice Sarajevskog atentata, te njegova percepcija u jugoslavenskoj državi (do 1941. i 1945-1992.) kao i nakon njenog raspada. U prilogu ovog naučnog rada objavljen je prepis Optužnice Državnog odvjetništva u Sarajevu „ Kaznena stvar protiv Gavrila Principa i drugova zbog zločina veleizdaje od 11 (24) 09. 1914.“ (58-85), a na kraju su fotografije koje se odnose na događaj od 28. juna 1914. godine.
Piše: Mina Kujović
Link za ćlanke:
Broj 37/19
preporod.com