Vijesti iz svijeta

Pojas unutar Gaze “zona ubijanja”, vojnicima dozvoljeno da pucaju na “bilo koga ko uđe”; humanitarna situacija nikad gora

Humanitarna situacija u Gazi sada je vjerovatno najgora u posljednjih 18 mjeseci, navodi se u ažuriranju UN agencije.

Kancelarija UN-a za koordinaciju humanitarne pomoći (OCHA) saopćila je da je humanitarna situacija u Gazi najgora od početka rata, usljed obustave isporuke osnovnih potrepština u opkoljenu enklavu od strane Izraela.

Prema OCHA-i, prošlo je više od mjesec dana otkako su izraelske vlasti dozvolile ulazak pomoći na teritoriju, što predstavlja najdužu blokadu koju je Pojas Gaze ikada iskusio, objavio je Middle East Eye.

– Humanitarna situacija u Gazi sada je vjerovatno najgora u posljednjih 18 mjeseci – navodi se u ažuriranju koje je UN agencija objavila.

Dodaje se da je došlo do “naglih napada koji su uzrokovali masovne civilne žrtve”, uključujući i napad Izraela u nedjelju na bolnicu Al-Ahli u gradu Gaza.

Tokom vikenda, Izrael je napao posljednju funkcionalnu bolnicu u Gazi, dodatno pogoršavši već kritično stanje sa zdravstvenim ustanovama u enklavi.

Rakete su pogodile glavni prijemni objekat bolnice, oštetivši ili uništivši ključne odjele kao što su hitna pomoć, laboratorija i apoteka, saopćila je novinska agencija Wafa.

Izrael je više puta napadao bolnice i ciljao zdravstvene centre širom Pojasa Gaze od početka svojih napada u oktobru 2023.

Obično se ti napadi pravdaju tvrdnjama da se ispod objekata nalaze baze koje koriste palestinski borci, ali tokom više od godinu i po dana sukoba izraelske vlasti nikada nisu dostavile uvjerljive dokaze o vojnom prisustvu u tim objektima.

Palestinsko ministarstvo zdravstva je ranije ove sedmice upozorilo da se bolnice i medicinski centri u Gazi suočavaju s “opasnim i bez presedana” nedostatkom osnovnih lijekova kao posljedica izraelske blokade.

Ministarstvo je navelo da 37 posto osnovnih lijekova i 59 posto medicinskih potrepština u potpunosti nedostaje, zajedno sa 54 posto lijekova koji se koriste za liječenje raka i bolesti krvi.

Odjeli za hitne slučajeve, hirurgiju i intenzivnu njegu rade sa veoma ograničenim količinama lijekova koji spašavaju živote, dok oko 80.000 dijabetičara i 110.000 osoba s povišenim krvnim pritiskom više ne primaju potrebnu terapiju.

Operacije bez anestezije također su postale uobičajene širom tog područja.

Nakon bombardovanja bolnice, generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus naglasio je da su bolnice zaštićene međunarodnim humanitarnim pravom.

– Napadi na zdravstvene ustanove moraju prestati… Još jednom ponavljamo: pacijenti, zdravstveni radnici i bolnice moraju biti zaštićeni. Blokada pomoći mora biti ukinuta – rekao je on.

Izrael je također ciljao humanitarne radnike i centre za distribuciju hrane u Gazi, dodatno pogoršavajući patnje palestinskog naroda.

U nedjelju su napadnuti skladište UN-a u Gazi i centar za distribuciju hrane u Khan Younisu. U međuvremenu, 25 pekara koje podržava WHO širom Gaze zatvoreno je zbog nestašice brašna i plina za kuhanje.

– Svjedočimo ratnim djelima u Gazi koja pokazuju potpuno nepoštivanje ljudskog života – navela je WHO u saopćenju.

Raseljavanje i ubistva

OCHA je također izvijestila da su naredbe o raseljavanju koje izdaju izraelske vlasti zarobile civile u “sve fragmentiranijim i nesigurnijim enklavama, gdje pristup osnovnim sredstvima za preživljavanje svakim danom postaje sve manji”.

Oko 70 posto Gaze nalazi se pod naredbama o protjerivanju ili u “zabranjenim zonama”.

Prema izraelskim vojnicima koji su dali izjave za izvještaj nevladine organizacije “Breaking the Silence”, vojska je stvorila pojas širok između 800 i 1.500 metara i dubok 1,5 km unutar Gaze, gdje su “veliki dijelovi zemlje pretvoreni u ogromne zone za ubijanje”.

U decembru je istraga lista Haaretz otkrila da su izraelski vojnici nasumično ubili stotine Palestinaca, uključujući djecu, duž tog koridora.

Prema izjavama viših oficira, komandant Divizije 252 proglasio je to područje “zonom ubijanja”, dozvoljavajući vojnicima da pucaju na “bilo koga ko uđe”.

Od kada je Izrael obnovio ratne operacije prije skoro mjesec dana, zabilježeno je 1.630 ubistava u Gazi, većina njih su žene i djeca.

Više od 51.000 ljudi je ubijeno od 7. oktobra 2023., a više od 116.343 je ranjeno.

U decembru 2023. godine, Južnoafrička Republika optužila je Izrael za zločin genocida pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) zbog njegovog postupanja tokom rata u Gazi, objavio je Middle East Eye.(stav.ba)

akos.ba

Povezani članci

Back to top button