Kolumne i intervjui

Vedad Deljković: Nekima smeta što je osnivač grada Sarajeva Isa-beg Ishaković

Vedad Deljković je vjećnik u Općini Stari Grad i u Gradskom vijeću glavnog grada Bosne i Hercegovine.

Njegov rad karakterišu mnogobrojne incijative i blizak odnos sa građanima. U povodu Dana osnivanja grada Sarajeva, Dana nezavisnosti i uoči 6. aprila dana oslobađanja Sarajeva od fašizma u Drugom svjetskom ratu razgovaramo sa vijećnikom Deljkovićem.

Razgovarao: Voloder Sanadin

Akos.ba: Vaš životni put je kroz srednju školu i studiranje je bio vezan za aktivizam, odnosno društvenoodgovorni rad. Koliko vam je to iskustvo pomoglo u političkom djelovanju?

Mislim da sam postao politički aktivan baš zato što sam po svojoj prirodi aktivista. Oduvijek smatram da uvijek sve može bolje, pa u skladu s tim želim mijenjati i sebe i svoju okolinu na bolje. Politički angažman mi to donekle olakšava. Kad se aktivno uključite u proces odlučivanja u lokalnoj zajednici tako možete intervenisati, riješiti nečiji problem, ukazivati na nepravdu, nezakonite radnje, zalagati se da se pomogne kome je potrebno, možete biti korisni…

Zagovarati promjene na bolje u oblasti politike, ekonomije, ekologije, a propustiti priliku da ukažeš na nepravdu, da prijaviš korupciju, poslovati u sivoj zoni, ne davati/tražiti račun, bacati svuda smeće,  dakle, raditi  sve suprotno od onog što zagovaraš, to ne vodi nigdje, to je licemjerje i dok se tako ponašamo ne možemo se nadati napretku ni naše zemlje, ni naše mikro sredine u kojoj živimo, a ni napretku nas samih.

Akos.ba:  U proteklom periodu pokrenuli ste i realizovali mnogobrojne incijative i projekte kroz Gradsko vijeće. S obzirom da se Vaš mandat bliži kraju koliko ste zadovoljni ostvarenim rezultatima?

Bilo je mnogo inicijativa, neke su prihvaćene, a neke nisu. Međutim, posebno sam sretan što su dvije, po mom mišljenju jako važne i potrebne inicijative već „zaživjele  u Budžetu Grada Sarajeva“.

Naime, na moju inicijativu, u Budžetu Grada Sarajeva sada se redovno planiraju grantovi za udruženja koja pružaju podršku djeci i osobama s poteškoćama u razvoju kao i njihovim porodicama poput udruženja: „Dajte nam šansu“, „Kolibri“, EDUS, „Budućnost“, „Oaza“ i mnogi drugi. Također napominjem da se sada planiraju sredstva i za sportske klubove čiji su članovi osobe sa invaliditetom poput Skijaškog kluba „Ilmer“, ili Plivačkog kluba „Spid“.

Još jedna  moja inicijativa  radi koje osjećam zadovoljstvo je što već drugu godinu umjesto planiranih 100 000 KM za stipendije se izdvoji mnogo više, trostruko više. Tako je prošle godine umjesto planiranih 111 stipendija dodjeljeno 294. I ove godine sam podnio inicijativu da se iznađu sredstva za stipendiranje 400 učenika/ca umjesto planiranih 111. Inicijativa je  usvojena  jednoglasno. Na gradonačelniku je sada da je realizira.

Raduje me da  će  se toliki broj naših mladih sugrađana obradovati stipendiji koja iznosi 100 KM na mjesečnom nivou. Međutim, na početku ovog intervjua sam rekao da uvijek može bolje.

U medijima se u zadnje vrijeme podiglo mnogo prašine oko odluke Gradskog vijeća da na osnovu naučne analize 1. februar bude Dan osnivanja grada Sarajeva prema vakufnami Isa-bega Ishakovića. Da li su kritike na ovu odluku opravdane?

Glasao sam za Odluku. Mislim da se ovim pitanjem trebalo davno pozabaviti, međutim, nekima smeta što je osnivač grada Sarajeva Isa-beg Ishaković i tom temom  nisu htjeli da se bave. Sad pričaju kako je ova regija bila nastanjena mnogo prije 15. stoljeća. To nije sporno, svi historičari se slažu da je sarajevska regija bila naseljena još od neolita, ali svoje prve urbane funkcije je dobila tek sredinom 15. stoljeća. Brojni historičari koji su se bavili ovim pitanjem utvrdili su da je godine 1462, kada je napisana vakufnama Isa-bega Ishakovića, započelo urbano formiranje Sarajeva, novog grada s novim imenom, novim sadržajima i drugačijom fizionomijom.

Vakufnama Isa-bega Ishakovića je prvi pisani dokument o graditeljskoj djelatnosti na ovim prostorima, a Sarajevo je među rijetkim gradovima koji ima takav dokument. Na kraju, osnivanje grada je  veliki događaj u povijesti svakog grada, i veliki broj starih gradova  obilježavaju datume vezane za svoje osnivanje.  Zašto to ne bi i Sarajevo?

Akos.ba: Kako građani Sarajeva preko vijećnika ili direktno mogu da se obrate gradskoj administraciji u cilju rješavanja problema koje imaju u svojoj lokalnoj zajednici?

Na web stranici Gradske uprave Grada Sarajeva nalaze se sve potrebne informacije o organizacionim jedinicama unutar organa, o nadležnostima tih jedinica  kao i kontakti uposlenih osoba.

Dakle, kad detektuju problem građani se mogu obratiti nadležnoj službi putem pošte, direktno na protokol Grada ili putem e-maila. Mogu se također obratiti i direktno u Kabinet Gradonačelnika, a njihov problem biće delegiran nadležnoj službi.

Naravno da mogu o svom problemu upoznati i nekog od vijećnika koji, putem postavljanja vijećničkog pitanja, može dobiti odgovore.

Akos.ba: Približavaju se lokalni izbori, spominju se imena kandidata za načelnika Općine Stari Grad: Jusuf Pušina, Abdulah Skaka, Amor Mašović, Vi, koliko je ovo istina i ko će se upustiti u „borbu“ za ovo mjesto?

Abdulah Skaka je zasigurno najbolji kandidat, sa najviše šanse za pobjedu. Zadnjih pet godina je vodio izvršnu vlast u Gradu (godinu je bio zamjenik gradonačelnika, četiri godine gradonačelnik), uradio je dosta dobrih stvari i dokazao je da se može nositi s tim vrstama izazova.

Što se tiče gospodina Jusufa Pušine mislim da to nije realna opcija. Iako gospodin Pušina ima velike zasluge u proteklom ratu, prije četiri godine je bio nosilac liste kod Ibrahima Hadžibajrića, tako da bi to zbunilo naše glasače, u svakom smislu. Zbunilo bi  prvog mene, pa sve ostale.

Mislim da Amor Mašović nije zainteresovan, već mu je to prije nuđeno.

Što se mene tiče ne slažem se sa aktuelnim rukovodstvom OO oko načina vođenja organizacije i rada na terenu. Zato sam se povukao iz rukovodstva OO i ostavio njima da izaberu kandidata za kojeg smatraju da je najbolji. U svakom slučaju jasno je  da  oni koji predlažu kandidata i vode kampanju snose i odgovornost za rezultate izbora.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button