Zdravlje

Oprez: Znate li koje su posljedice ‘buljenja’ u telefon?

Ovisnost o društvenim mrežama ne škodi samo našoj produktivnosti, zapravo, još je lošija za naš vrat: neprestano buljeći u ekrane naših telefona može se stvoriti teret na cervikalnom traktu od 27 kila pritiska, težina djeteta od 7-8 godina, tvrdi istraživanje Kenneth Hansraja, primariusa spinalne hirurgije iz New Yorka.

Prosječno provodimo 2 do 4 sata tokom dana sa glavom savijenom nad smartphonom, tipkajući, čitajući, igrajući se. Tokom godine, zbir je 700-1400 sati cervikalnog stresa, koje postaju 5000 za osobe koje su naročito pod rizikom, koje jako mnogo koriste telefone ili provode mnogo vremena nad knjigom. Nakon određenog vremena, ova navika zahtijeva nepravilan položaj glave i vrata, koji može dovesti do oštećenja kičmene moždine.

Težina kojom opterećujete svoj vrat zavisi od savijenosti glave, kao što se vidi na slici. Savijenost pod uglom od 15⁰ jednaka je težini od 12 kila pritiska, 30⁰ – 18 kila, te 45⁰- 22 kile.

Hansraj razmumije da je nemoguće ne koristiti nove tehnologije. Mada postoje načini da se spriječe štete na kičmi i kičmenoj moždini, zauzimajući pravilan položaj glave, tako da uši budu paralelne ramenima, te radeći jednostavne vježbe sa ciljem smanjenja bolova i opuštanja vratnog regiona.

sigma.ba

Povezani članci