Napad na brod Freedom Flotilla u blizini Malte
Brod s humanitarnom pomoći za Gazu pogođen dronom u međunarodnim vodama kod Malte

Brod međunarodne humanitarne misije Freedom Flotilla, s 30 aktivista za ljudska prava na brodu, pogođen je u noći s četvrtka na petak dronom dok se nalazio u međunarodnim vodama kod obale Malte. Prema izvještajima CNN-a i Al Jazeere, brod je napadnut u 00:23 po malteškom vremenu, a iz grupe je saopćeno da su napadi dronom došli s ciljem probijanja trupa broda, što je izazvalo požar i dovelo do njegovog potonuća.
Yasemin Acar, glasnogovornica Freedom Flotilla Coalition (FFC), potvrdila je da brod sada ima veliku rupu u trupu i da tone, dok je još uvijek usidren 17 kilometara od obale Malte. Uputili su SOS signal okolnim državama, uključujući Kipar, odakle je poslan manji brod u pokušaju spašavanja.
“Imamo 30 međunarodnih aktivista za ljudska prava na brodu koji upravo tone,” izjavila je Acar.
Na društvenoj mreži X, FFC je objavio da je brod napadnut dvaput, a zvuk eksplozija i snimci požara kruže internetom – VIDEO.
Al Jazeera navodi da se radi o izraelskom vojnom dronu, no do sada nije stigla službena potvrda s izraelske strane. Aktivisti misije ranije su isticali da imaju pravo, prema međunarodnom pravu, da dostavljaju humanitarnu pomoć bez miješanja bilo koje države.
Brod Conscience, koji nosi zastavu Palaua, krenuo je iz Tunisa i trebao je pristati u Malti prije nego nastavi ka Gazi, noseći prijeko potrebnu humanitarnu pomoć za opkoljeno stanovništvo.
Podsjetimo, ovo nije prvi incident: Freedom Flotilla je već bila na meti izraelskih snaga – najpoznatiji slučaj desio se 2010. godine kada je izraelska vojska upala na brod Mavi Marmara, pri čemu je poginulo više putnika.
Ko su oni?
Freedom Flotilla Coalition je međunarodna mreža organizacija i pojedinaca koji se zalažu za okončanje izraelske blokade Gaze i promicanje prava palestinskog naroda kroz nenasilne direktne akcije. Njihove misije uključuju isporuku pomoći morem, kako bi skrenuli pažnju na humanitarnu krizu i kršenje međunarodnog prava.
Ova situacija dodatno naglašava krhkost međunarodnog poretka i rizike s kojima se suočavaju civilni humanitarni aktivisti.
Za sada nema informacija o žrtvama, ali potraga za hitnim spasavanjem je u toku.
akos.ba