Islamske temeLiderstvo i menadžment

Kako voljeti sebe? Ovo su konkretni načini

Podvrsta ljubavi, ljubav prema sebi je manje vrijednovana i često pogrešno shvaćena kao nešto nepoželjno, sebično i egocentrično.

Kako voljeti sebe?

Erih From je među prvima istakao da samoljubav nije isto što i arogancija, uobraženost i egocentrizam. Po njemu, voljeti sebe znači:

voditi računa o sebi

preuzimati odgovornost za sebe

poštovati sebe

poznavati sebe

Jedan od odgovora na pitanje „kako voljeti sebe“ je- voditi računa o sebi.

Šta znači voditi računa o sebi?

To znači voditi računa o svom fizičkom zdravlju, dovoljno spavati, pravilno se hraniti, unositi dovoljno tečnosti, biti fizički aktivan. Odlaziti kod ljekara na redovne preglede, obraćati pažnju na tjelesne signale i na vrijeme se obratiti jlekaru, ako imate neke tegobe.

Ove aspekte često zanemarujemo, i uzroke nezadovoljstva tražimo u nekim drugim oblastima, u životnim okolnostima, drugim ljudima ili nekim svojim nedostacima. A možda smo samo nenaspavani, dehidrirani, bez dovoljno svježeg vazduha i sunčeve svjetlosti.

To znači voditi računa o svom mentalnom zdravlju. Izdvajati vrijeme samo za sebe, biti u kontaktu sa svojim osjećanjima, izdvajati vrijeme i preduzimati aktivnosti čiji je cilj da zadovoljimo svoje psihičke potrebe. Redovno pitajte sebe „Kako sam?“, „Šta mi treba?“, „Šta mogu da učinim da zadovoljim tu svoju potrebu?“.

To znači tražiti podršku drugih kada nam je potrebna, jer niko ne može sve i uvijek sam. To znači dozvoliti sebi da ponekad budemo slabi, tužni, uznemireni i prihvatiti to kao znak ljudskosti a ne neki nedostatak.

Često više računa vodimo o drugima nego o sebi. Često smo na raspolaganju prijateljima, djeci, partneru za njihove potrebe, a sebe zapostavljamo. Vjerujemo da smo sebični kada nekom kažemo „Ne, ne mogu sada da budem tu za tebe.“

To znači razmišljati o tome kako raspoređujemo naše vrijeme i energiju, i kada planiramo aktivnosti, planiramo i vrijeme koje nam je potrebno za nas same.

Još jedan od odgovora na pitanje „kako voljeti sebe“ je- preuzimati odgovornost za sebe.

Šta znači preuzimati odgovornost za sebe?

Preuzimati odgovornost za sebe znači da sebe posmatramo kao odraslu osobu koja može da vodi računa o sebi, koja zna šta može a šta ne može, koja zna da zatraži pomoć od drugih kada je to potrebno, ali ne očekuje od njih da vode računa o njoj kao malom djetetu.

To znači jasno stavljati do znanja drugima šta nam treba i šta želimo od njih, bez očekivanja da nam čitaju misli.

To znači da ne krivimo prošlost za to što nam sada nije dobro, nego da potražimo načine da sa pozicije na kojoj smo stignemo tamo gde želimo da budemo.

To znači da nikom ne kažemo „Ti si kriv što nisam uspjela.“, „Zbog tebe sam se naljutio“, „Zbog tebe sam se odrekla svega.“.

To znači da kada nešto radimo radimo to svojom slobodnom voljom i stajemo iza svojih postupaka.

Kako poštovati sebe?

Poštovati sebe znači prihvatiti činjenicu da smo ljudska bića kao i svi drugi, i da imamo ista prava kao i svi drugi. To znači biti svjestan granica svoje ličnosti, šta nam smeta, šta nam ne prija, šta nam škodi i šta ne želimo da učinimo.

Lista asertivnih prava može da posluži kao inspiracija:

pravo na samoodgovornost

pravo da se ne dopadnem nekom

pravo da se ne pravdam

pravo da kažem NE

pravo da promjenim mišljenje

pravo na grešku

pravo na saznavanje i pravo da ne znam

pravo da ne razumijem

pravo na sopstvenu logiku

pravo da sudim o sebi i pravo da budem autonoman

Šta znači poznavati sebe?

„Velika ljubav proizilazi iz velikog poznavanja voljene osobe, ako je malo poznaješ, malo ćeš je, ili uopšte nećeš voljeti.“

Leonardo da Vinči

Iznenađujuće je koliko ljudi zapravo ne poznaje sebe. Tokom odrastanja, kroz proces socijalizacije, odnosno prilagođavanja društvu i učenja kako se funkcioniše sa drugim ljudima, zaboravimo ko smo zapravo.

Kako upoznati sebe?

To je proces bez kraja, nikada ne možemo reći da u potpunosti poznajemo sebe. Ali, za početak, važno je izdvojiti vrijeme za sebe, oslušnuti sebe.

Poznavati sebe znači znati šta volimo, a šta ne volimo.

Šta nam prija a šta nam ne prija.

U čemu uživamo?

Šta nas ljuti?

Šta nas rastužuje?

Šta nas raduje?

Šta želimo?

O čemu maštamo?

Šta je to što želimo od života? Šta je to što želimo od drugih ljudi?

Šta volimo da radimo?

Kako volimo da provodimo slobodno vrijeme?

Zapamtite: Kada volimo sebe drugima nismo teret, nego inspiracija.

Iz knjige „Putovanje u središte srca“

jelenapantic.com

Back to top button