Mladi bračni parovi i životni troškovi: Vjenčanje i stambeno rješenje
Za mlade bračne parove koji žele optimizirati korištenje resursa, kupovina kuće, naprimjer, na periferiji Sarajeva može biti finansijski isplativija opcija u odnosu na kupovinu stana. Ova strategija ne samo da nudi veći životni prostor već i potencijal za dodatni prihod kroz iznajmljivanje dijela nekretnine.

Piše: Elvedin Subašić
U mnogim porodicama, uprkos niskim platama i skromnim uslovima, usvajanje određenih obrazaca ponašanja i običaja, koji podrazumijevaju velike troškove, nameće se kao neizbježno. Iako je to pitanje izbora, mladi sebi nameću te obrasce koji mogu i otežati život.
Prvi korak: organizacija vjenčanja
Jedan od istaknutijih primjera ove prilagodbe je organizacija vjenčanja, koja je u posljednjim decenijama doživjela značajne promjene, posebno u Bosni i Hercegovini, Sandžaku, Kosovu i Albaniji. Iako je tradicija organizacije vjenčanja oduvijek bila povezana s velikim troškovima, sadašnji trendovi i visoke cijene usluga u oblasti vjenčanja postali su ozbiljan izazov za mlade parove.
Nekada je organizacija vjenčanja bila jednostavna, često u kući mladoženje, a troškovi su bili ograničeni. Međutim, vremenom su vjenčanja postala luksuzna, uz obaveznu organizaciju ceremonije u restoranima, hotelima i specijalizovanim salama, uključujući vile s bazenima i prostranim dvoranama. Uz ove osnovne troškove, počeli su se dodavati i dodatni – od fotografisanja i ukrašavanja do šminkanja i angažovanja profesionalnih organizatora.
Za mnoge mlade, dugovi postaju neizbježni, a novčani pokloni rodbine često pokriju samo osnovne troškove, ostavljajući malo prostora za štednju ili nabavku drugih stvari neophodnih za zajednički život. Vjenčanje se često naziva “najvažnijim danom”, pa je razumljivo da postoji trošak te, shodno tome, ne treba nikome određivati kako organizirati vjenčanje.
Primjera radi, da se skupi hoteli zamijene organizacijom svadbe kod kuće, pri čemu su troškovi neznatno veći od organizacije jednog iftara.
Međutim, iz ugla vjere, pa tako i razuma, bilo bi dobro da svaki mladi par postavi sebi nekoliko pitanja, kao npr. da li zbog trenda trebaju i sebi i svojoj porodici praviti velike troškove, da li odgađaju vjenčanje zbog velikih troškova zamišljenog vjenčanja, da li ta ceremonija zaista vrijedi predviđenog iznosa itd.
U našoj zemlji, cijene usluga za vjenčanja variraju u zavisnosti od lokacije i prestiža usluga.
Naprimjer, iako u nekim slučajevima još uvijek postoje zakupi vjenčanih sala uz vlastitu nabavku hrane i pića, danas se najčešće vrši “zakup stolica”, odnosno, na vjenčanju se za svakog gosta plaća usluga koja podrazumijeva hranu i piće.
Najniža cijena u Sarajevu je oko 60 KM, dok je prosjek 80 KM. U drugim gradovima, “za stolicu” se može dogovoriti cijena od 55 KM, iako su nam mnogi, koji su se nedavno vjenčali, kazali da su cijene veće od prosječnih i da su male razlike između Sarajeva i drugih gradova.
Uglavnom, ako bi mladenci pozvali 100 zvanica, platili bi najmanje 6.000 KM. Ono što se u posljednje vrijeme nameće kao poseban izdatak, jeste profesionalno fotografisanje koje se naplaćuje od 600 KM pa naviše.
Nekadašnje amatersko fotografisanje, koje su predvodili rođaci s fotoaparatima, zamijenili su profesionalni fotografi, koji samo za fotografisanje traže navedeni iznos. Ako neko želi i video s vjenčanja, trebao bi osigurati najmanje 1.200 KM. Naravno, cijene ovih usluga su znatno više, ali ovdje navodimo minimalne cijene uz pristojan kvalitet. Onaj ko se odluči za uslugu niže cijene, npr. za 400 KM, riskira da požali što ga, ipak, nisu, usput, fotografisali prijatelji i rodbina. Dodatni troškovi uključuju muziku i dekoraciju, bez čega se sigurno može, ali i to postaje neizostavno na vjenčanjima.
Drugi korak: biranje stana
Ako već nemaju riješeno stambeno pitanje, mladi bračni parovi će nakon vjenčanja tražiti stan u kojem će započeti svoj zajednički život. Ako je riječ o najmu stana, postoje dvije opcije: unajmiti stan u zgradi ili sprat u kući.
Cijene iznajmljivanja stanova variraju ovisno o lokaciji. U centru grada, naravno, cijene su znatno više u odnosu na periferiju. Prosječna cijena najma dvosobnog stana u centru Sarajeva ili na lokaciji koja je povezana javnim prijevozom s centrom grada, iznosi oko 700 KM mjesečno.
U Zenici se stanoviiznajmljuju po cijenama od 300 do 500 KM. Cijena iznajmljivanja sprata kuće u Sarajevu je niža – do 200 KM. Treba uzeti u obzir da je riječ o prosječnim cijenama, jer oni koji žele unajmiti stan kazat će da su cijene znatno više, osim ako je riječ o lošim stanovima, što nije rijetkost ako su cijene povoljne ili ispod prosjeka. Također, u nekim opštinama cijene stanova su visoke bez obzira je li riječ o kući ili zgradi, s obzirom da postoji veliki broj studenata i radnika na području te opštine, poput Ilidže u Sarajevu.
Prema uvidu u cijene na tržištu, cijene spratova u kućama su znatno povoljnije. Nekada se ova opcija izbjegavala zbog loših uvjeta života u takvim stanovima, odnosno, često su se iznamljivali podrumi ili zadnji spratovi sa slabim grijanjem i još slabijom izolacijom. Danas se kvalitet stanova u kućama podigao do zavidnog nivoa i mjesečni troškovi, poznati kao režije, nisu znatno viši nego u stanovima. Međutim, ova opcija se, jednostavno, izbjegava zato što mladi ne žele vlasnike kuće kao „još jedne roditelje“koji će im određivati kućni red. Čak i u slučajevima kada vlasnik ne živi u istoj kući, ova opcija nije popularna, osim ako mladi nemaju izbora zbog nedostatka ponude stanova u zgradama.
Kupiti stan ili kuću
Oni koji su se, pak, odlučili za kupovinu stambenog prostora, pred sobom imaju dvije opcije: kupiti stan ili kuću. Kada se uzme u obzir potražnja stanova u Sarajevu, ali i u drugim gradovima, koja nerijetko znači rasprodane stanove i prije same gradnje, onda je jasno za šta se građani odlučuju.
Prosječna cijena novog stana u Sarajevu, u 2024. godini, iznosila je preko 3.500 KM po kvadratnom metru, dok se u Zenici cijene kreću od 1.500 KM po kvadratnom metru do 2.900 KM po kvadratnom metru.
Cijene variraju ovisno o lokaciji i kvaliteti gradnje pa je tako za stan u Centru ili Starom Gradu potrebno izdvojiti oko 5.000 KM po kvadratnom metru. Mladom bračnom paru potrebno je oko 170.000 KM da kupi nov ili renoviran stan od 50 kvadrata. Može li se pronaći kuća u Sarajevu za tu cijenu? Naravno, i to sa 100 i više kvadrata. Zapravo, moguće je pronaći kuće i za 100.000 KM, ali ako bismo se držali cijene od 170.000 KM, izbor je znatno bolji.
Često su to kuće na periferiji grada, iako se mogu pronaći kuće i u Starom Gradu, ali s obzirom na javni prijevoz, postojeću infrastrukturu, poput obližnje škole, to danas može predstavljati samo dodatnu pogodnost za kvalitetniji život. Kupovina kuće na periferiji Sarajeva može biti isplativija opcija za mlade bračne parove. Dodatno, posjedovanje kuće s dva sprata omogućava iznajmljivanje jednog sprata, što može pružiti dodatni izvor prihoda i olakšati otplatu hipoteke ili poboljšati kućni budžet.
U brojnim zemljama ljudi se radije odluče za kupovinu ili gradnju kuće. Jedan razlog je želja da se osigura više prostora za život, naročito za porodicu s više djece, a drugi razlog je ekonomske prirode. Naime, gledajući emisije o kupovini ili obnovi kuća, često ćemo primijetiti da porodica traži ili pravi kuću čiji će jedan dio iznajmljivati.
Za mlade bračne parove koji žele optimizirati korištenje resursa, kupovina kuće, naprimjer, na periferiji Sarajeva može biti finansijski isplativija opcija u odnosu na kupovinu stana. Ova strategija ne samo da nudi veći životni prostor već i potencijal za dodatni prihod kroz iznajmljivanje dijela nekretnine.
Naravno, kao što smo na početku teksta kazali, riječ je o vlastitom izboru i teško je reći nekome da postoji bolja opcija kada je on već odlučio.
(IIN Preporod)