Kultura sjećanja na Genocid u Srebrenici – Carlisle, Pennsylvania
Historijska važnost svih Bošnjaka jeste da čuvaju spomen na genocid u Srebrenici. Svakom razumnom čovjeku treba da bude istinska zadaća. Svjedoci smo obilježavanja i čuvanja datuma na svim meridijanima svijeta, što nas sve čini ponosnim jer znamo da će generacije koje dolaze znati da prezentuju istinu javnosti.
Naša bošnjačka zajednica okupljena oko džemata BICC Carlisle, savezna država Pennsylvania, Sjedinjene Američke Države, potrudila se ove 2021. godine da na posebne načine obilježi sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici 1995. godine. Neke od ovih aktivnosti su za sve nas od historijskog značaja, bez obzira gdje Bošnjaci žive. Ono što nas sve treba spajati u jednu cjelinu jeste da budemo od onih koji će svjetskoj javnosti donositi pravu istinu o dešavanjima u Srebrenici 1995. godine, mjeseca jula. Zahvaljujući naporu bošnjačke zajednice u Carlisle (SAD) država Pennsylvania, na čelu sa guvernerom spomenute države je donijela rezoluciju o Srebrenici, da 11. juli bude danom sjećanja i pozivom od guvernera države da svi oni koji žive u Pennsylvania treba da se suosjećaju sa bošnjačkim narodom i da budu podrška jedni drugima.
Također još jedna historijska rezolucija se dogodila 09. jula 2021. u gradu Carlisle. Naime gradsko vijeće je na čelu sa gradonačelnikom izglasalo rezoluciju o 11. julu kao danu sjećanja na genocid u Srebrenici. Ovo su za sve nas momenti koji ostaju iza nas kao svjedocima postojanja i borbe našeg naroda. Treba napomenuti da u našoj zajednici su živući svjedoci genocida u Srebrenici, osobe koje su preživjele ovaj stravični događaj. Oni sada podučavaju druge o tome šta se desilo i ostavljaju svima nama pouku i poruku da nikada ne zaboravimo.
Dobro nam je poznata činjenica da završna faza genocida jeste upravo i negiranje. Ove rezolucije su historijski pečat za sprječavanje negiranja genocida, od svih onih koji govore da se genocid nije dogodio.
Dana 11. jula 2021. u gradskom parku imali smo i prigodan program, gdje su se obratile eminentne osobe iz američke javnosti na čelu sa gradonačelnikom grada Carlisle i osoba koji su vezani za BICC Carlisle.
Bilo je zanimljivo poslušati njihove poruke, gdje smo došli do zaključka, da se genocid ne smije zaboraviti i da treba biti što aktivniji da se prenesu prave informacije, onima koji o tome i nisu baš toliko upoznati. Važno je napomenuti da je ovaj događaj bio i medijski popraćen od lokalnih TV stanica i novinskih agencija.
Poslije obraćanja zvaničnika, došlo je do svečanog otkrivanja klupe i spomen ploče na kojoj su ispisane riječi „Sjećanje na 8.372 žrtve genocida u Srebrenici“.
Zanimljivo je da za ovu spomen ploču koja izgleda simbolično, estetski izgravirana na visokom nivou vezuje se priča, da je osoba koja je dizajnirala ovu ploču (osoba ima i porodične korijene iz Hrvatske) poklonila je našoj zajednici kada je upoznala i shvatila šta se desilo nedužnom stanovništvu zaštićene UN zone Srebrenica.
Nakon ovog čina koji će ostati svjedokom historije, koji će podsjećati one koji budu prolazili pored klupe, da se zapitaju šta se desilo, da nešto novo nauče. Okupljeni narod je krenuo na počasnu šetnju, izražavajući na taj način koracima, jedan vid sjećanja na korake onih koji su ubijeni i svakako onih koji su preživjeli među nama.
Većina nas je nosila majice koje su bile specijalno dizajnirane za spomenutu šetnju. Poslije toga na akšam namazu u džematu BICC Carlisle je upriličen vjerski program, sa dovom da se našim šehidima, Allah dž.š., smiluje i podari sve najbolje.
Naša zajednica će i u budućnosti biti aktivna sa projektima vezanim za kulturu sjećanja na genocid u Srebrenici. Neka naša poruka glasi : Mi nikada nećemo zaboraviti, za istinu ćemo se boriti.
Piše: Zinaid Granić
Akos.ba