Ko raspiruje val mržnje prema muslimanima u Francuskoj?
Posljednji slučaj islamofobije u Francuskoj kulminirao je u petak kada je 24-godišnjeg muslimana u džamiji na jugu Francuske ubio napadač porijeklom iz BiH.

Ubod nožem muslimanskog državljanina u džamiji na jugu Francuske izazvao je novi val društvenih i političkih osuda te lokalne i međunarodne pozive na veće razumijevanje i poštivanje vjerskih sloboda u francuskom društvu koje ima najveću muslimansku zajednicu u Evropi, a to zbog retorika i politika ugnjetavanja muslimana koje predstavljaju izazov u nastojanjima da se postigne društvena ravnoteža u Francuskoj.
Slučaj ubistva 24-godišnjeg francuskog muslimanskog državljanina malijskog porijekla desio se u petak u džamiji u mjestu La Grande-Combe u regiji Gard na jugu Francuske. Proboden je nožem više od 50 puta, a napadač je snimio ovaj zločin.
Policija je identificirala napadača, riječ je o Francuzu nemuslimanu čije porijeklo je iz BiH. Uhapšen je dva dana nakon što je počinio zločin, koji je francusko ministarstvo unutrašnjih poslova opisalo kao „antiislamski čin“.
Historijski gledano, Francuska se suočavala s izazovima u usklađivanju principa sekularizma i poštivanja vjerskih različitosti. Međutim, tenzije su se intenzivirale posljednjih godina zbog političkih izjava i javnog diskursa protiv muslimana, prema posmatračima. Primjer toga su mjere koje ograničavaju prava muslimana, kao što je zabrana nošenja hidžaba na javnim mjestima i abaja u školama.
Zvanični izvještaji ukazuju na porast fenomena islamofobije. Prema podacima francuskog ministarstva unutrašnjih poslova, samo u 2023. godini zabilježena su 242 incidenta iskazivanja neprijateljstva prema muslimanima, što je brojka koja je jedna od najvećih među evropskim državama.
Struktura francuskog društva
Islamofobija je u Francuskoj postala vrlo osjetljivo pitanje koje je izazvalo široku osudu državnih zvaničnika i javnih ličnosti jer se ne zadržava samo na govoru mržnje ili vjerskoj netrpeljivosti, već eskalira do fizičkog napada, a ponekad i ubistva. Francuske vlade redovno donose zakone koje se odnose posebno na muslimane.
Za ovaj izvještaj, Al Jazeera je razgovarala s akademicima i stručnjacima za francuska pitanja, koji su analizirali stanje islamofobije u francuskom društvu i one koji raspiruju ovaj fenomen i promoviraju ga među Francuzima.
Francuski istraživač i novinar Pierre Raymond smatra da napadi na muslimane ne odražavaju cjelokupno francusko društvo niti su povezani s kulturnim okruženjem koje oblikuje Republika Francuska.
Istog je mišljenja Kamal al-Aifi, predsjednik Međunarodne akademije za prava i razvoj u Parizu, koji kaže da islamofobija nije raširena kao pojava među običnim građanima Francuske, već je riječ o institucionalnoj pojavi unutar određenih državnih struktura, iza kojih stoje medijski i politički akteri.
Al-Aifi (koji živi u Francuskoj 25 godina) je u intervjuu za Al Jazeeru istakao da su političari koji vode državu – posebno ekstremna desnica i desni centar, koji su nekada podržavali pluralizam – od početka vladavine bivšeg francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja do sada skloni mržnji prema muslimanima.
Generalni sekretar Saveza asocijacija muslimana u Parizu (UAM) M’hammed Henniche rekao je da je francusko društvo u cjelini veoma otvoreno i tolerantno. Pravi problem leži u političkoj klasi, posebno u trenutnoj vladi, koja se približava krajnjoj desnici povećanjem antiislamskih zakona i retorike, poput zatvaranja džamija i islamskih škola, zabrane hidžaba i kriminalizacije bilo kakve podrške palestinskom narodu.
Uzroci koji podstiču na zločine
Zločin koji se dogodio u petak u džamiji tragičan je podsjetnik na potrebu jačanja razumijevanja i suživota u raznolikom društvu kao što je francusko. Ovaj zločin vjerovatno neće biti posljednji napad na muslimane u Francuskoj dokle god su prisutni i ne budu riješeni uzroci koji podstiču na ovakve zločine.
„Mnogi muslimani redovno bivaju ubijeni ili ozbiljno napadnuti, a mediji i vlasti to potpuno ignoriraju”, kaže Henniche za Al Jazeeru.
„Nedostatak medijskog izvještavanja o ovim islamofobičnim zločinima – i šutnja vlasti, što je još važnije – rasističke i fašističke grupe u Francuskoj tumače kao ohrabrenje i podršku svojim napadima na muslimane.“
Generalni sekretar UAM-a naveo je još jedan razlog za porast islamofobije u Francuskoj – nekažnjivost kada je riječ o napadu na nekog Francuza muslimana, kao i huškanje od strane medija protiv islama i muslimana, što ima veliki utjecaj.
Iako je spomenuti zločin izazvao široke osude od političara koji su isticali da rasizmu i vjerskoj mržnji nije mjesto u Francuskoj te je sam predsjednik Emmanuel Macron obećao slobodu vjeroispovijesti i zaštitu muslimana u zemlji, Francuska je svjedočila velikim demonstracijama i skupovima u znak solidarnosti s muslimanskom zajednicom kako bi se pozvalo na zaustavljanje islamofobije.
Uticaj islamofobije na muslimane
Raymond je u intervjuu za Al Jazeeru rekao da takvi napadi predstavljaju pojedince i da nisu povezani s kulturnim okruženjem koje oblikuje francusko društvo. Naglasio je da postoji poruka o edukaciji koja se mora adekvatno implementirati, ukazujući na to da govor o podučavanju religijama, poštovanju drugih i učenju o njihovim kulturama reflektira jedan aspekt strukture društva, ali se ne implementira na adekvatan način.
„Pripadnici muslimanske zajednice u Francuskoj su u veoma važnom stanju svijesti, koja raste i razvija se, a što ih u velikoj mjeri jača i čini sve svjesnijim ograničenja i izazova koji ih mogu zadesiti u budućnosti”, rekao je Al-Aifi.
Što se tiče utjecaja islamofobije na pripadnike muslimanske zajednice u Francuskoj, generalni sekretar UAM-a je rekao da je ovaj fenomen odnio mnoge živote i spriječio muslimane da dođu na odgovorne pozicije u državnim službama.
Međutim, dodao je da ih to ne treba navesti na odustajanje, depresiju ili ljutnju, ističući da ne trebaju napuštati Francusku, već udvostručiti napore kako bi postigli uspjeh u svim sektorima, što oni već rade.
Istakao je da se broj muslimanskih poslanika, senatora i gradonačelnika udvostručio u posljednje vrijeme te da je težina muslimanskih glasova postala ključna za pobjedu na bilo kojim izborima. Naglasio je da su muslimani u Francuskoj odlučili uzeti stvari u svoje ruke kako bi uspjeli bez napuštanja svoje vjere.
Napomene radi, otprilike 10 posto stanovništva Francuske čine muslimani, što ih čini najvećom muslimanskom manjinom u Evropi i odmah iza katolika u Francuskoj, koji čine 29 posto stanovništva. Međutim, snaga i utjecaj islama postaju još izraženiji kada se uzme u obzir da 58 posto pripadnika ove manjine redovno prakticira svoju religiju, u poređenju sa 15 posto katolika i 31 posto pripadnika drugih kršćanskih zajednica.