Ko je spreman provesti odluku Međunarodnog krivičnog suda
Neke zemlje su rekle da će poštovati odluku Međunarodnog krivičnog suda o izdavanju naloga za hapšenje, dok su druge, poput saveznika SAD, kritizirale odluku i rekle da je neće ispoštovati.
Međunarodni krivični sud izdao je jučer naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina u Gazi.
Ovaj se potez očekivao mjesecima nakon što je glavni tužilac ICC-a Karim Khan u maju rekao da će tražiti naloge za hapšenje izraelskih zvaničnika. Nakon ove odluke međunarodnog suda 124 države članice dužne su uhapsiti Netanyahua i Gallanta na svojoj teritoriji.
Više od 44.000 ljudi je ubijeno u Gazi od kada je tamo izbio rat prošle godine. Izrael je uspostavio opsadu enklave vrlo rano, što je dovelo do katastrofalnih rezultata, uključujući glad i umiranje pacijenata koji nisu mogli dobiti medicinski tretman.
Međutim, najmoćnija zapadna sila u osnovi odbija odluku Suda. Sjedinjene Države, glavni saveznik Izraela, rekle su da odbijaju odluku MKS-a, što je jasno navedeno i u priopćenju Bijele kuće.
“I dalje smo duboko zabrinuti zbog žurbe tužioca da traži naloge za hapšenje i zabrinjavajućih grešaka u procesu koje su dovele do ove odluke. Sjedinjene Države su bile jasne da MKS nema nadležnost nad ovim pitanjem”, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Republikanski američki senator Lindsey Graham, bliski saveznik novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, rekao je: “Sud je opasna šala. Sada je vrijeme da američki Senat reagira i sankcionira ovo neodgovorno tijelo.”
SAD, najveći izraelski dobavljač oružja, nije potpisnik MKS-a, što znači da Netanyahu i Gallant ne bi bili uhapšeni da su tamo otputovali.
Ujedinjeno Kraljevstvo, kako kažu, poštuje odluku, a fokusirat će se na postizanje prekida vatre u Gaz.i
Glasnogovornik premijera Keira Starmera je izjavio: “Poštujemo nezavisnost Međunarodnog krivičnog suda, koji je primarna međunarodna institucija za istraživanje i procesuiranje najtežih zločina od međunarodnog značaja”.
“Ne postoji moralna ekvivalencija između Izraela kao demokratije i Hamasa i libanonskog Hezbolaha, koji su terorističke organizacije. Ostajemo fokusirani na zalaganje za trenutni prekid vatre kako bi se okončalo razorno nasilje u Gazi.”
Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell rekao je da nalozi MKS-a za Netanyahuom i Gallantom nisu politički i da sudsku odluku treba poštovati i provoditi.
Glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova rekao je da će francuska reakcija na naloge biti “u skladu sa statutima ICC-a”.
Irski premijer Simon Harris rekao je da su sudski nalozi za hapšenje značajan i ozbiljan korak, rekavši: “Odluka je izuzetno značajan korak. Ove optužbe ne mogu biti ozbiljnije.”
Italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani rekao je: “Podržavamo Međunarodni krivični sud, a pritom uvijek imamo na umu da sud mora igrati pravnu, a ne političku ulogu. Procijenit ćemo zajedno s našim saveznicima šta da radimo i kako da tumačimo ovu odluku.”
Holandska novinska agencija ANP navodi da je holandski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao da je zemlja spremna djelovati po nalogu za hapšenje Netanyahua ako bude potrebno.
Turski ministar pravde Yilmaz Tunc rekao je na platformi X da je odluka MKS-a “zakašnjela, ali pozitivna odluka da se zaustavi krvoproliće i stavi tačka na genocid u Palestini”.
“Barbarske izraelske vlasti, koje ciljaju našu nevinu palestinsku braću i sestre… moraju biti izvedene pred lice pravde što je prije moguće za svoje ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.”
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan više je puta osudio izraelski rat u Gazi kao “genocid” i uporedio Netanyahua s Hitlerom.