Vijesti iz zemlje

TIKA pomaže izgradnju Klinike za hematologiju KCUS-a

Donacija TIKA-e za realizaciju ovog projekta iznosi 1,7 miliona eura sa PDV-om. Naglašeno je da novac neće biti uplaćen na račun KCUS-a nego da će ga TIKA koristiti za njegovu realizaciju. 

Birol Četin, koordinator Turske agencije za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) u Sarajevu i Sebija Izetbegović, generalni direktor Kliničko-univerzitetskog centra Sarajevo potpisali su protokol čiji je cilj implementacija projekta “Završetak izgradnje 13. sprata Centralnog medicinskog bloka Klinike za hematologiju“, javlja Anadolu Agency (AA).

Donacija TIKA-e za realizaciju ovog projekta iznosi 1,7 miliona eura sa PDV-om. Naglašeno je da novac neće biti uplaćen na račun KCUS-a nego da će ga TIKA koristiti za njegovu realizaciju, koja bi trebala biti završena za osam mjeseci.

“Za Klinički centar i naše pacijente ovo je vrlo lijep dan, jer je agencija TIKA nakon pregovora odlučila pomoći izgradnju CMB-a KCUS-a, gdje imamo namjeru preseliti sve pacijente i koncetrirati sve hospitalne prostore. To je projekat koji je krenuo 1989. godine i vrlo je veliki i ambiciozan, čak i za razvijenije zemlje. Dolaskom novog menadžmenta zatekli smo izgrađenih 16.400 kvadrata što je više od 30 posto. Nama je u planu izgraditi 33.600 kvadrata prostora, odnosno preostalih 66 posto. To je veliki i obavezujući rad. Naslijedili smo vrlo tešku situaciju, dugovanja prema potrošačima iznosila su 100 miliona KM. Na Klinici za hematologiju zatekli smo pacijente u uslovima ispod svakog standarda, čak se može reći da su bili ponižavajući“, rekla je Izetbegović, te dodala da su pronašli kratkoročno rješenje preseljenjem pacijenata Klinike za hematologiju u prostor bivše Endokrinologije.

S ponosom je istakla je da su uposlenici bez obzira na jako teške uslove, zahvaljujući velikom trudu, uspješno obavljali svoj posao sa uglavnom malignim pacijentima.

“Sada će uposlenicima biti mnogo lakše da obavljaju svoj posao sa manje truda. Oprema na klinici za hematologiju je zastarjela i imamo namjeru osim prostora obnoviti i opremu. U tome će nam jako pomoći donacija TIKA-e kojom ćemo izgraditi prostor. Gospodin Birol Cetin pokazao je želju da nam pomogne i moram naglasiti da oboje želimo što prije realizovati ovaj projekat“, naglasila je Izetbegović.

Generalna direktorica KCUS-a rekla je i da je za 11 mjeseci, od kada je došao novi menadžment, dug od 100 miliona KM prepolovljen, zahvaljujući uštedama i mjerama racionalizacije.

Cetin je istakao da je TIKA do sada u BiH realizovala oko 800 projekata, od kojih je dvadesetak bilo u oblasti medicine.

“I ranije smo sarađivali sa KCUS-om na ortopediji i obezbijedili smo neke aparate za urologiju. Podržavali smo i naučne skupove kojima su prisustvovali uposlenici KCUS-a i to ćemo nastaviti. Ova projekat je jako bitan i za nas. Uredićemo 1.700 kvadrata prostora, a prilikom toga neće biti nikakvog zastoja. Nećemo ometati pacijente koji se nalaze u zgradi. Malo će potrajati sami radovi. Predviđamo da bi za osam mjeseci mogao biti završen projekat, a pokušaćemo da to bude i ranije. Nakon potpisivanja protokola raspisaćemo tender i počećemo sa radovima da ne gubimo vrijeme“, kazao je Cetin.

Potpisivanju protokola prisustvovao je Haldun Koc, novi ambasador Republike Turske u BiH, koji je dužnost preuzeo 14. novembra.

“Moja želja je da budem dio ovakvog projekta koji nam je jako bitan. Čast i zadovoljstvo je za svakog turskog diplomatu da radi u zemlji kao što je BiH. Ovdje se osjećam kao u drugoj kući. Spremnost svih naših institucija da pomognu može se vidjeti kroz realizaciju projekata. Sloga turskih institucija koje djeluje u BiH ogleda se u njima. Veze dodatno pojačavaju projekti TIKA-e, a posao nam olakšava gostoprimstvo na koje nailazimo u BiH. Politička saradnja dvije države je na zavidnom nivou. Jako je važna realizacija ovakvih projekata koji daju doprinos zapošljavanju u BiH. Prioritet u mom djelovanju biće mi razvoj ekonomije i poboljšanje egzistencije ljudi“, naglasio je ambasador Koc.

Doktorica Alma Sofo Hafizović, šefica Klinike za hematologiju nije krila zadovoljstvo zbog činjenice da će njeni pacijenti i uposlenici uskoro raditi u mnogo boljim uslovima. Istakla je da će preseljenjem biti otvorena prva faza kojom će početi standardni pristup liječenju svih hematoloških bolesnika, te za proširenje djelatnosti na polju autologne transplatacije i stvorili se uslovi da započnu rad na novoj proceduri alogenične transplatacije matičnih ćelija hematopoeze.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button