Islamske teme

Kako je Vjerovjesnik, s.a.v.s., tretirao naš odnos prema komšijama?

Koliko se u islamu komšiji pridaje važnost najbolje ilustruju riječi Allahovog Poslanika, s.a.v.s., koje od njega prenose ‘Aiša, r.a., i ‘Abdullah b. Omer, r.a: Toliko mi je Džibril oporučivao komšiju, da sam pomislio da će ga učiniti nasljednikom!

Hafiz Ibn Hadžer pojašnjava da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., pomislio, zbog permanentne Džibrilove brige za komšijom, da će ga Allah učiniti nasljednikom u imetku drugog komšije. Međutim, to je ostalo samo u domenu brige, pažnje i dobročinstva, ali ta konstantna Džibrilova pažnja, najbolje govori o našoj obavezi lijepog odnosa spram komšije.

Tri su grupacije komšija

            Vjerovjesnik islama, s.av.s., podijelio je komšije na tri grupe i svakoj od njh treba ukazati određen respekt i pažnju, shodno grupi kojoj pripada. U hadisu koji prenose Ibn Omer i Džabir, r.a., Poslanik, s.a.v.s., ističe: Tri su grupe susjeda: susjed koji ima jedan, susjed koji ima dva i susjed koji ima tri prava. Susjed koji ima tri prava je onaj koji je musliman i u rodbinskim odnosima, tako da on zadobija tri prava: pravo susjedstva, pravo islama i pravo rodbinskih veza; susjed sa dva prava je osoba koja je susjed a musliman je, dok je osoba sa jednim pravom susjed nemusliman.

Lijep odnos prema susjedu u direktnoj je vezi sa vjerom u Allaha i Sudnji dan

            Koliko je lijep odnos prema susjedu tretiran u islamskoj tradiciji najbolje svjedoči Poslanikov, s.a.v.s., hadis koji taj odnos veže direktno za vjeru u Allaha Uzvišenog i Sudnji dan. Naime, uznemiravanje susjeda remeti ispravnu vjeru u Allaha i Sudnji dan i nije slučajno Vjerovjesnik islama, s.a.v.s., na prvom mjestu upozorio upravo na to, kao što se vidi iz predaje Ebu Hurejrea, r.a. u kojoj Muhammed, s.a.v.s. jasno naglašava:

            Ko vjeruje Allaha i Sudnji dan, neka ne uznemirava svoga susjeda! Ko vjeruje Allaha i Sudnji dan, neka lijepo počasti svog gosta! Ko vjeruje Allaha i Sudnji dan, neka govori ono što je dobro, ili neka šuti!

Potvrda imana je u dobročinstvu prema susjedu

            Na koje mjesto je islam pozicionirao susjeda i dobročinstva spram njega, najbolje potvrđuju riječi Allahovog Poslanika, s.a.v.s., u kojima se jasno prepoznaje da je lijep odnos prema susjedu preduvjet ispravnoj vjeri. On, u predaji Ebu Hurejrea, r.a., preporučuje pet bitnih elemenata za postizanje posebnih deredža, a među njima je i dobročinstvo prema susjedu. Pogledajmo: Čuvaj se harama – bit ćeš najpobožniji čovjek; budi zadovoljan onim što ti je Allah propisao – bit ćeš najbogatiji čovjek; budi dobar prema svom susjedu – bit ćeš vjernik; voli ljudima kao što voliš samome sebi – bit ćeš musliman i, nemoj se puno smijati – jer često smijanje umrtvljuje srce!

Najbolji je onaj koji ima najljepši odnos prema susjedu

            Allahov Poslanik, s.a.v.s., definisao je da je najbolji drug i prijatelj onaj koji je najbolji prema svome drugu i prijatelju a najbolji je onaj susjed koji ima najljepši odnos prema svom susjedu. U hadisu koji prenosi poznati ashab ‘Abdullah b. ‘Amr, r.a., Vjerovjesnik jasno definiše:

            Najbolji od drugova kod Allaha je onaj koji se najljepše ophodi prema svom drugu, a najbolji od svih susjeda je onaj koji se najljepše ophodi prema svom susjedu!

Sreća je u dobrom susjedu

            U većini predaja Poslanik islama, s.a.v.s, definiše sreću jednog čovjeka u dobroj ženi, ugodnom prevoznom sredstvu i komfornom stanu. Međutim, u predaji imama Ahmeda Vjerovjesnik, s.a.v.s, na prvo mjesto stavlja susjeda, što jasno upućuje na njegovu važnost i znažaj. Naime, Nafi’ b. ‘Abdu-l-Haris. r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, kazao: Sreća jednog čovjeka je u dobrom susjedu, ugodnom prevoznom sredstvu i komfornom stanu!

Lijep odnos prema susjedu produžava životni vijek

            Allahov Poslanik, s.a.v.s., je lijep odnos prema sujedu stavio u istu ravan sa lijepom naravi i održavanjem rodbinskih odnosa i sve to učinio razlogom za oživljavanje i trajanje naselja i produženjem životnog vijeka. U hadisu koji prenosi njegova časna supruga ‘Aiša, r.a., to se jasno vidi: Održavanje rodbinskih veza, lijepa narav i lijep odnos prema susjedima – oživljanja naselja i čini životni vijek duljim!

Susjed ima prioritet u kupovini kuće ili zemlje

            Najbliži susjed, shodno pravilima islama, ima prednost u kupovini kuće ili zemlje, ukoliko se to u njegovom susjedstvu prodaje. To na najbolji način oslikava mjesto koje islam pridaje susjedu. Semure, r.a., prenosi hadis u kojem Allahov Poslanik, s.a.v.s., nedvosmisleno ističe: Susjed ima prioritet u kupovini kuće! U Ebu Davudovoj predaji stoji: u kupovini kuće ili zemlje! U Ibn Madžeovoj zbirci se navodi hadis: Ko ima zemlju, pa je želi prodati, neka je ponudi svome susjedu!

            Džabir, r.a, prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: Susjed ima pravo prvokupnje. Ako bi bio odsutan, treba ga sačekati, ukoliko im je put zajednički!

            Otuda neki učenjaci, na temelju ovog, ali i hadisa koji bilježi Taberani u El-Mu’džemu-l-vesitu i El-Mu’džemu-s-sagiru, da i dijete-susjed ima pravo prvokupnje, pa će se s prodajom sačekati, dok ono ne poraste, pa mu tada ponuditi, da kupi ili da odustane!, posebnu pažnju ukazuju susjedu, pa makar bio i dijete.

Preporuka čašćenja komšiluka

            Islamsko pravilo je počastiti susjeda kada god se za to ukaže prilika. Posebno se to odnosi na hranu koju spravljamo a koja svoje mirise širi po komšiluku. To se posebno primjećuje kada se kuha neka hrana ili s roštilja, što je postalo prepoznatljiva gurmanska navika savremenog čovjeka. Kada to radimo, onda se posebno preporučuje da ponudimo svog susjeda i počastimo ga onim što jedemo, kako bi i on osjetio blagodati onoga čiji se miris neodoljivo širi i dopire do njegovog doma. Poslanik islama, s.a.v.s. u predaji Ebu Zerra, r.a, to jasno potvrđava. Ebu Zerr, r.a, kaže: Moj prijatelj, s.a.v.s., mi je oporučio: Kada kuhaš neko jelo, dodaj više vode, pa pogledaj porodice svojih susjeda i podijeli im jedan dio!

Izvor: ”ŠTA SVAKI MUSLIMAN TREBA DA ZNA”

Autor: Šefik Kurdić

Za Akos.ba pripremila: Adisa Omerbašić

Povezani članci

Back to top button