Književni kutak

Jacqueline Wilson: Kako djecu motivirati da čitaju

“Vrlo je lahko učiniti da djeca prestanu da čitaju, a da to niste ni namjeravali,” kaže autorica knjiga za djecu Dame Jacqueline Wilson, čija prodajna statistika dokazuje suprotno.

71-godišnjakinja napisala je više od 100 romana, a najpoznatija je po serijalu “Priča o Tracy Beaker”, i prodala je preko 40 miliona knjiga samo u Ujedinjenom Kraljevstvu.  Njena najnovija knjiga, “Mahni mi za rastanak”,  govori o 10-godišnjoj Shirley, evakuiranoj djevojčici koja je suočena sa neizvjesnošću kada tokom Drugog svjetskog rata sa svojim školskim drugovima biva poslata na putovanje vozom, piše Independent.

Prva knjiga za odrasle koju je Wilson pročitala kada je imala 11 godina bila je ‘Jane Eyre’ od Charlotte Brontë (Getty)

Njeni romani se bave teškim temama kao što su disfunkcionalne porodice, razvod, duševna oboljenja i žalost zbog gubitka putem naracije u prvom licu, a koje mladi čitaoci mogu lahko razumjeti i sa istim se povezati.

Ali Wilson je svjesna da neka djeca smatraju da su knjige zastrašujuće i da škola ponekad čini da čitanje izgleda manje zabavno. Stoga ona provodi kampanju kako bi djecu navela da čitaju tokom ljetnog raspusta.

Ona se udružila sa jeftinom aviokompanijom easyJet, kako bi avione koji ljeti prevoze djecu u inostranstvo opremila “letećim bibliotekama” – putnička sjedišta opremljena džepovima koji sadrže dječije klasike koje je odabrala Wilson.

Wilson je odabrala dječije klasike uključujući ‘Petra Pana’, ‘Alisu u zemlji čuda’, Djecu željeznice’ i ‘Čarobnjaka iz Oza koje će biti smještene u džepovima putničkih sjedišta

Prema podacima Ministratsva obrazovanja samo 37 posto 10-godišnjaka čita iz zadovoljstva, a jedno od  petoro djece u Engleskoj do 11. godine ne nauči dobro da čita.

Studije koje se provode svake godine govore da današnja djeca čitaju manje nego generacije njihovih roditelja ili nana i djedova – a nova, koju je proveo easyJet kako bi podržao svoju kampanju, ne predstavlja izuzetak.

“Današnja djeca ne čitaju toliko iz očiglednog razloga što postoji toliko drugih stvari koja okupiraju njihovu pažnju. Svako današnje dijete igra neku vrstu elektronske igrice,” kaže Wilson, dodajući da škole ponekad doprinose ovom problemu.

“Kako je školski program pretrpan, ostaje malo slobodnog vremena da bilo koje dijete čita iz zadovoljstva.

“Kada djeca uzmu knjigu na čitanje, nastavnici im često postavljaju pitanja kako bi bili sigurni da su ih djeca uistinu pročitala i razumjela. E, pa vjerujem da upravo to dovodi do toga da cijela stvar propadne.

“U školi smo nekada ostavljali vrijeme za čitanje priče, obično na kraju školskog dana, kada bismo samo slušali  priču koja nam je naglas čitana. To je bilo zabavno. To je bila sva suština.”

Ona je odabrala “Petra Pana”, “Alisu u zemlji čuda“, “Djecu željeznice” i “Čarobnjaka iz Oza” kako bi popularizovala “leteće biblioteke”. Kao i djela same Wilsonove, priče koje je izabrala ne bježe od okrutne  realnosti  kao što su gubitak ili usamljenost.

“Umjesto da usmjeravam djecu na moderne dječije knjige, željela sam da odaberem okušane i isprobane knjige sa čijim štampanjem se nikad nije prestajalo,” kaže ona.

Usluge prijevoda teksta: Congress Service Center – Sarajevo Office

Skenderpasina br.1, Sarajevo

Tel. ‎+387 33 267 250

Fax. ‎+387 33 267 251

E-mail: office.sa@kscnet.com

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button