Istraživanje: Izležavanje i manjak fizičkih aktivnosti izaziva ozbiljne fizičke i psihičke probleme
Posljednja naučna istraživanja pokazala su da nedovoljne fizičke aktivnosti i višesatno mirovanje ispred tv ekrana i slično, pored fizičkog, u znatnoj mjeri izaziva i psihičke zdravstvene probleme poput tjeskobe, apatije i depresije, prenosi Anadolu Agency (AA).
Grupa naučnika sa prestižnog austalskog Univerziteta Deakin u Melbourneu je uradila opsežno istraživanje i potvrdila da fizička neaktivnost u znatnoj mjeri povećava rizike pojave različitih fizičkih, ali isto tako i psihičkih bolesti, među kojima prednjači anksioznost ili osjećaj tjeskobe.
Naučnici su uradili ukupno devet istraživanja u kojima je učestvovalo 13.470 osoba.
Višesatno sjedenje ispred tv ekrana, računara ili slične fizičke pasivnosti izazivaju poremećaj nagona za snom, uzrokuje sve veće barijere društvenih aktivnosti čovjeka, a potom i stvara pogodno tlo za pojavu anksioznosti, razdražljivosti, depresije i drugih psihičkih problema.
Detaljni rezultati istraživanja u objavljeni u naučnom časopisu “BMC Public Health“.
Ranija naučna istraživanja su pokazala da fizička pasivnost uzrokuje povećanje rizika pojave hroničnih bolesti, poput dijabetesa, gojaznosti i različitih kardiovaskularnih oboljenja.
Američki naučnici savjetuju da se u periodu od tri sata obavezno izdvoji pet minuta za šetnju kako bi pospješila cirkulacija i normalno funkcionisanje organizma. Tvrde da bi na taj način bili prevenirani problemi sa krvnim pritiskom.
Uporedo s tim, iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) preporučuju dnevnu šetnju od 10.000 koraka. Redovne fizičke aktivnosti smanjuju rizik pojave karcinoma dojke za 39 posto, smanjuju rizik karcinoma crijeva za 26 i rizik dijabetesa za 34 posto.
Prema podacima WHO-a, nedovoljne fizičke aktivnosti su, nakon visokog krvnog pritiska, cigareta i dijabetesa, četvrti uzročnik smrti ljudi u svijetu.
Akos.ba