Kolumne i intervjuiU Fokusu

Ismet ef. Mustedanagić za Akos.ba: Čuvajmo porodicu i njene tradicionalne vrijednosti

Sa Ismet ef. Mustedanagićem, glavnim imamom Medžlisa Islamske zajednice Velika Kladuša, razgovarali smo o ramazanskoj atmosferi i aktivnostima u velikokladuškim džematima, prisustvu mladih u džamijama, zajedničkim iftarima i vrijednosti provođenja ramazanskih dana u okviru porodičnog ambijenta.

Razgovarao: Fahrudin Vojić

Akos.ba: Kako je ove godine u Velikoj Kladuši dočekan najdraži gost?

Ismet ef. Mustedanagić: Ramazan u Velikoj Kladuši je dočekan sa posebnom radošću. Uoči mjeseca ramazana u Gradskoj sportskoj dvorani priređena je predramazanska manifestacija „U susret Ramazanu“. Učešće na svečanosti uzelo je 15 horova djece i učenika iz mekteba, osnovnih i srednjih škola. Najdražeg gosta na poseban i impresivan način su dočekali zajedno imami, vjeroučitelji, omladina, učenici iz mekteba, osnovnih i srednjih škola, njihovi roditelji i građani Velike Kladuše.

Akos.ba: Kakav je odziv na ramazanske aktivnosti ove godine i da li ima omladine u kladuškim džamijama?

Ismet ef. Mustedanagić: Posebno nas raduje da stanje vjerskog života je sve bolje a najbolji pokazatelj je sve više omladine u džamijama na namaskim vaktovima. Na nivou Medžlisa IZ Velika Kladuša, teravih-namaz se klanja u 27 džamija i 5 mekteba. Također u toku ramazana imamo angažovanih 7 muallima i 10 softi učenika medresa i islamskih fakulteta koji obavljaju ramazansku praksu. Ove godine Medžlis IZ Velika Kladuša, Udruženje Illmije u saradnji sa Radio Velika Kladuša pokrenuo je uživo prediftarsku radio emisiju čiji su sponzori firme sa područja Velike Kladuše. Ako Bog da naše džemate će posjetiti profesori iz Medrese u Cazinu i Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću i tom prilikom održati prigodna predavanja.

Akos.ba: Zajednički iftari na otvorenom i ramazanski top je postala tradicija u zadnjih nekoliko godina. Ima li toga u Velikoj Kladuši ove godine?

Ismet-ef. Mustedanagić: Na nivou Medžlisa aktivno radi Mreža mladih koja nastoji okupiti omladinu i uključiti ih u vjerske, edukativne i kulturne aktivnosti i projekte. Iza sebe ima nekoliko uspješnih projekta : Muzej Poslanika, a.s., Dani kladuške omladine u mjesecu Rebiul evvelu, Edukativna posjeta šehidskim obilježjima u Prijedoru, Kozarcu i Ferhadiji u Banja Luci. U toku ramazana planirani su omladinski iftari u školama i džematima, priprema  bajramskih paketića za najmlađe kao i posjete udruženjima djece sa posebnim potrebama “I mi postojimo”  u Velikoj Kladuši. Ovaj Ramazan smo dočekali sa velikim brojem migranata koji su već nekoliko mjeseci  na tranzitu kroz Veliku Kladušu. Zahvaljujući dobro poznatoj krajiškoj i kladuškoj gostoprimljivosti, merhametluku i pomaganju već 4 mjeseca naši džemati, džematlije građani pomažu ovim nesretnim ljudima. Tako i u toku mjeseca ramazana uz tradicionalne džematske iftare koji se organizuju na otvorenom prostoru ispred naših džamija organizuju se i iftari za migrante.

Akos.ba: Vaša poruka našim čitaocima?

Ismet ef. Mustedanagić: Ramazanske mubarek dane treba posebno iskoristiti da se posvetimo svojoj porodici, sebi, djeci a to ćemo postići kroz blagodat porodičnog okupljanja prilikom iftara. U Kur,anu se kaže “O, vjernici, sebe i svoju porodicu čuvajte od džehenemske vatre čije će ljudi gorivo i kamenje biti.” Danas je porodica posebno na udaru, velikim izazovima i iskušenjima zahvaljujući savremenim vrijednostima koje su u oprečnosti sa islamskim vrijednostima. Najveći hajr u ovom vremenu biće očuvati porodicu i porodične vrijednosti. Jedan od načina čuvanja tradicinalnih islamskih vrijednosti Bošnjačke porodice jeste blagodat porodični iftari, zajednička porodična posjete teravih-namazu,  mukabelama u našim džamijama itd.

Molimo Allaha dž. š., da ukabuli dane posta i ibadete u toku mjeseca ramazana.

Akos.ba

Povezani članci