Zdravlje

Injekcije u oko

Otkrićem lijekova koji se ubrizgavaju u oko injekcijom, omogućeno je liječenje bolesti makule različitih uzroka kao što su dijabetes, degeneracije makule, tromboze krvnih sudova oka i stanja kao što su krvarenje u oku ili neovaskularni glaukom.

U Poliklinici Svjetlost imamo mogućnost liječenja ovih bolesti primjenom injekcija Avastina, Lucentisa ili Eylea te kombinacijom injekcija i laser terapije.

Injekcije u oko – jedina alternativa

Vodeći uzrok centralne sljepoće u populaciji iznad 60 godina jeste senilna degeneracija makule, pacijent ne može oslijepiti, ali ovakvi pacijenti ne mogu funkcionirati bez pomoći druge osobe. Oni ne mogu čitati, gledati televiziju, voziti auto jer umjesto oštrog vida vide mutnu mrlju te da su im ravne linije krive, a i sama slika krivudava.
Do prije nekoliko godina liječnik je bio samo posmatrač jer osim davanja vitamina i prepisivanja povećala nismo ništa drugo mogli poduzeti, objašnjava dr. Melisa Pjano. Sada postoji terapija za liječenje vlažnog oblika bolesti, koji izaziva puno teža oštećenja i time slabiji vid od suhog oblika. Primjena ovih injekcija je jedina alternativa u liječenju vlažne makularne degeneracije, naglašava doktorica Pjano.

Dijabetička retinopatija – injekcije kao izbor liječanja

Praktički nema bolesnika sa nereguliranim šećerom u krvi koji nakon nekoliko godina ne dobije dijabetičku retinopatiju. Naime, krvne žilice postaju propusne i propuštaju tekućinu ili krv te pacijent sve mutnije i slabije vidi.
Ovo je najčešći uzrok sljepoće u svijetu. Primjena terapije injekcijama u oko kod dijabetičke retinopatije je jedan od tri glavne metode liječenja pored laser terapije i operativnog zahvata.
Danas na tržištu postoji više vrsta lijekova koji se primjenjuju u liječenju ovih oboljenja. Primjenom lijeka ugasimo signal za stvaranje tih štetnih žilica te omogućavamo žutoj pjegi da ponovo počne “disati”.Gotovo kod svih pacijenata postiže se zaustavljanje slabljenja vida, a kod 30 do 40 % pacijenata i poboljšanje. Što se bolest dijagnosticira ranije, taj postotak je veći, ističe dr. Pjano.

Bezbolna aplikacija lijeka u oko

injekcija.okoLijek se daje direktno u oko, jer je takav način primjene najbolji i najučinkovitiji. Iako zvuči vrlo neugodno dobiti injekciju u oko, primjena je potpuno bezbolna, jer se prethodno pacijentu daje lokalna anestezija u obliku kapljica. Zahvat se izvodi ambulantno, tako da pacijent odmah nakon primljene injekcije ide kući. 

U nekim slučajevima stanje vida se popravlja već nakon prve injekcije, ali ipak je najčešća pozitivna reakcija tek nakon tri, koje se daju svaka u razmaku od mjesec i pol dana. Ako se poslije toga registrira dobra reakcija makule, potrebno je nastaviti. U nekim slučajevima nastavljamo terapiju sa većim pauzama između injekcija npr. kad želimo zadržati postojeće stanje i spriječiti dalje napredovanje bolesti. Bitno je napomenuti da je važno da se pacijent javi oftalmologu na vrijeme jer tada injekcije imaju puno više uspjeha. Ako je bolest dugotrajna, postoji vjerojatnost da ni injekcije neće moći zaustaviti propadanje vida.

Nakon primjene injekcije pacijenti dobivaju antibiotske kapi, objašnjava dr. Pjano.
Iskustva Poliklinike Svjetlost u primjeni ove terapije su velika i više nego pozitivna, što mogu posvjedočiti i brojni pacijenti kojima je spriječeno daljnje propadanje vida. Svakom pacijentu pristupa se individualno, a prije davanja injekcija svakako objasni njihovo djelovanje i mogući rezultat.
Savremenu medicinu očekuju nova istraživanja i nova saznanja o procesima koji dovode do ovih oboljenja, sadašnji pristup liječenju nije savršen, ali može bitno usporiti tok bolesti i omogućiti da osoba može sama funkcionirati. Zato je bitna edukacija pacijenta o njegovoj bolesti te da se, ako posumnjaju u nju, neodgodivo jave oftalmologu. Potrebno je naglasiti da su redovne kontole oftalmologa i prije nastanka simptoma neophodne jednom godišnje za dijabetičara koji nema simptome slabljenja vida, a oni pacijenti koji su osjetili promjene u vidu i znatno češće.

Pripremila: Mr. sci. dr Melisa Ahmedbegović Pjano, specijalista oftalmologije

Informišite se detaljnije u Klinici Svjetlost Sarajevo putem kontakt telefona broj 033 762 777 ili putem e-maila: info@svjetlost-sarajevo.ba

Akos.ba

Povezani članci