Kolumne i intervjuiU Fokusu

Hutba – najbolji (neiskorišteni) medij za kampanju “kupujmo domaće”

Jedan narod definira osim poznatih elemenata njegove osobenosti kao što su rodnost, jezik, vjera, nasljeđe, teritorij, također i neke univerzalne vrijednosti kao što su osjećaj za pravdu, jedinstvo i slobodu.

Po logici stvari svaki narod bi morao znati koji je njegovo cilj postojanja, i razvoja, u suprotnom, narod koji nema cilj, dakle nema razlog postojanja, a kamo li razvoja.

Interes je taj koji u praktičnom (društvenom, ovosvjetskom) smislu nekom nevidljivom rukom usmjerava jedan narod, i sve pojednice u tom narodu, kako da se ponaša.

Imaju li Bošnjaci interes, dakako ga ga imaju. Druga je stvar što se taj interes sve rjeđe može čuti i sa minbera, a kamoli sa nekih drugih i viših mjesta.

Narod mora imati interes, interes moraju tumačiti i za njega se zajedno s narodom moraju boriti njegove vođe.

Njavažniji interes Bošnjaka sada i ovdje je u sljedećem:

– Sloboda
– Obrazovanje
– Opstanak i razvoj

Slobodu moramo ostvariti primjenom demokratije i o tome Bošnjaci moraju puno više govoriti i učiti, jer im je 50 godina komunisitčke neslobode u mnogim važnim pitanjima “ispralo mozak”.

Znamo li ko nam obrazuje i odgaja djecu? Ako ne znamo, vrijeme je da saznamo i da preuzmemo stvari u svoje ruke.

O ovom dvome možda duže nekom drugom prilikom, o opstanku malo opširnije ovaj put:

Bošnjaci su vrlo sposoban narod. Pokazali smo to svojim znanjem, trudom i sposobnošću da opstanemo u svojoj vjeri i na svojoj zemlji najduže od svih naših komšija, i pored silne nevolje, agresije i genocida koje su nam te iste komšije činile.
No, danas je pitanje opstanka, pitanje ekonomskog razvoja.
Opstat ćemo ukoliko se budemo ekonomski razvijali.

Evo, samo jedan primjer, mi uvozimo preko 2 milijarde KM hrane. Šta mislite šta bi se desilo kada bi te 2 milijarde ostale u BiH? Desilo bi se čudo, mada čuda ne postoje! Te 2 milijarde bi se samo za godinu dana obrnule, kroz nove vrijednosti unaprijedile i oplodile i do 10 puta.

Kako?

Ako kupim domaći prozvod, koji je proizveden od domaće sirovine, na mašinama koje rade na našu struju, upakovan u domaće pakovanje, plasiran na tržište domaćim kanalima, u domaćoj trgovini, ja sam i mi smo direktno uticao da se nafaka koju nam je Allah podario multiplicira i uveća, po sistemu “sedam zrna i iz svakog po 100”.

Jer, taj domaći proizvod napravili su domaći radnici koji primaju plaću i kupuju opet domaće proizvode, struja je proizvedena u domaćoj termoelektrani koja radi na ugalj kojeg kopaju bosanski rudari koji opet primaju plaću i kupuju domaće proizvode, itd. Na sve te plaće se uredno plaćaju porezi i doprinosi državi, i Bejtul-mal se puni, i puni, i onda imamo i bolje škole, i bolju policiju, i bolje bolnice. Pa su nam i ulice i ceste bolje, plaće više.

Zato, ko od danas kupi nešto strano a da za to postoji domaća varijanta, npr. Strani začin, kahvu, keks, vodu, piletinu, narezak, mlijeko, namještaj…, nije od nas, i bit će za to pitan.

Tu su domaći proizvođači i brendovi Klas, Akova, Vispak, Madi, AS, Menprom, Bimal, Milkos…

On direktno ugrožava vlastiti opstanak i čini sve da jednog dana bude i oni njegovi potomci robovi.
Ako smo se kako reče naš mudri predsjednik rahm. Alija Izetbegović u ratu jasno dali svima do znanja da “Velikim Bogom se kunemo da robovi biti nećemo” dokažimo to i u miru.

Ne dozvolimo da nam se drugi smiju i da nas prave budalama.
A, ako ne znamo pitajmo, ponesimo naočele i pročitajemo na poleđini gdje se nešto proizvodi.

Poruka imamima, hatibima, vaizima

Dok enormni uvoz ne spadne na realne okvire, dok omjer uvoza i proizvodnje hrane sa sadašnjih 80 % uvoza ne promjeni se na 80 % domaće proizvodnje svaka hutba, vaz, tribina, obraćanje naših imama treba da sadrži dvije-tri rečenice o kampanji kupujmo domaće i naravno o imperativu konzumiranja proizvoda sa halal oznakom.

Pored toga ovom prilikom upućujemo apel nadležnim organima u Rijasetu da odrede makar jednu hutbu godišnje koja bi tretirala tematiku kupujmo domaće i halal proizvode.

Najbolje vrijeme za ovo je pred ramazan jer su naše ramazanske sofre često pune proizvoda (hrana i sokovi najčešće) iz uvoza, a svijest o halalu je potrebno znatno poboljšati.

Kupujmo domaće gradimo BiH!

Piše: Voloder Sanadin, urednik portala 

Akos.ba

Povezani članci