Građani nakon novih poskupljenja jedinstveni: Vladine mjere ne pomažu, mora se smanjti PDV na hranu!
Početak februara dočekali smo s novim zahtjevima pekara da hljeb poskupi za 10 do 15 feninga. I poskupio je. U isto vrijeme porasle su cijene svih pekarskih proizvoda, i to samo nekoliko dana nakon udara na džepove građana koji plaćaju veće cijene u gotovo svim kategorijama - meso, kahvu, šećer, ulje, krompir, mliječne proizvode...
![](https://akos.ba/wp-content/uploads/2025/02/hrana-hljeb.jpg)
Cijena samo jedne kifle od 20 grama dostigla je iznos jednak cijeni tri kilograma pšenice, kako upozoravaju proizvođači koji novi udar na džepove građana smatraju krajnje neopravdanim.
– Sada je skuplje jesti iz pekare nego u restoranu. Niko ne misli o radnicima, na posao idemo i radimo samo za hranu, da im punimo džepove, dok se oni bogate iz punih budžeta. Neka smanje PDV na hranu, od zaključavanja cijena nema ništa. Pecivo s hrenovkom, koje je nekada bilo 1.50 KM, sada je 2.80 KM. Za penzionere hljeb je, zasigurno, posao luksuz – kazala je za Preporod.info Razija Mujić iz Sarajeva.
Pitali smo građane i u drugim gradovima što misle o novom valu rasta cijena, kako se nose s dosadašnjim poskupljenjima i je li im vlada pomogla “zaključavanjem” cijena određenih proizvoda.
Građane Federacije BiH s kojima smo razgovarali pitaju se zašto su cijene dosegnule maksimum.
– Mi, građani, smo nemoćni, kako drugi kažu, tako će nam biti. Nitko nas ne pita imamo li novca za osnovne potrebe. Hrana je najskuplja i to me najviše ljuti. Još kad pogledamo zdrave namirnice i njihove cijene. I onda nam kažu da se moramo hraniti zdravo. Sramotno je, pogledajte druge zemlje u okruženju, mi smo najgori – kazao je za Preporod.info Mirza iz Kiseljaka.
– Sve je skupo, sad će biti još skuplje. I mi opet kupujemo. Dok god kupujemo, cijene će rasti. Svaki dan treba bojkotovati kupovinu dok cijene ne prestanu “divljati” – kazao je Mirza.
Građanima najteže pada što rastu cijene osnovnih prehrambenih proizvoda. Na naše pitanje hoće li se nečeg odreći, kažu “svaki dan se odričem nečega”.
– Počet će nam naplaćivati zrak. Udaraju sa svih strana. Nemam se više čega odreći. Od zaključavanja cijena do sada nije bilo korist, tako da neće ni ovo novo što najavljuju. Rješenje je smanjenje PDV-a na hranu – požalila se Hasija Biščević iz Goražda.
Pomoć putem “zaključanih” cijena pojedinih proizvoda ne vidi ni Alisa Mešić.
– Voljela bih da naši političari žive jedan mjesec s prosječnom penzijom. Bilo bi idealno sada, kad su najavili ova poskupljenja, pa da vide koliko to njihovo “zaključavanje” cijena proizvoda pomaže njihovim građanima. Nema smisla ograničavanje cijena. To je pokazala godina iza nas. Svašta se tu radilo, mijenjale su se gramaže proizvoda da se izbjegnu mjere. Ovaj problem se mora zakonski riješiti i smanjiti PDV na hranu – poručila je Mešić za Preporod.info.
akos.ba