Francuski muslimani pozivaju Macrona da se ne miješa u islam
Vodeći predstavnik francuskih muslimana pozvao je Emmanuela Macrona da ne miješa u organizaciju druge po veličini religije u ovoj zemlji, nekoliko dana nakon što je predsjednik rekao da će pokušati redefinirati odnose između islama i države.
Izjava je došla od čelnika organizacije koja je osnovana prije 15. godina, u nastojanju da razriješi zabrinutost oko konzervativnih vjerskih vođa i promovira islam koji bi se bolje uklopio u teški francuski sekularizam koji inzistira na odvajanju crkvenih i državnih poslova.
“Svako se mora držati svoje uloge”, izjavio je Ahmet Ogras, predsjednik Francuskog vijeća islamske vjeroispovijesti (CFCM) u intervjuu za Reuters.
“Islamska vjera je religija i kao takva vodi brigu o vlastitim unutrašnjim poslovima. Posljednje što bilo što želimo je država koja se ponaša kao čuvar”, rekao je Ogras, Francuz turskog podrijekla koji je vodi CFCM od sredine 2017. godine.
Macron, koji je izabran u maju prošle godine, nakon pobjede nad desno orijentiranim Marine Le Penom, izjavio je u intervjuu od 11. februara, kako ponovno planira razmatrati način na koji se islam posmatra.
“Ono što bih želio učiniti u prvoj polovici 2018. godine, markira cijeli način na koji je organiziran islam u Francuskoj.”, rekao je za Journal du Dimanche. Prioritet bi bio “vratiti ono što je sekularizam u cijelosti”.
Tradicionalno katolička, Francuska je dom velikih židovskih i muslimanskih zajednica u Europi, s posljednjim procjenama na 6,5 miliona stanovnika od ukupno 67 miliona stanovnika.
‘Podrška za hitno traženje i uhićenje’
Službeni zakon nalaže strogo razdvajanje između religije i države, sa stav od prije da je to strogo privatna stvar. Pravilo je korišteno kako bi se opravdala zabrana nošenja hidžaba, marame koju nose mnoge muslimanke koje smatraju da je ona dio njihove religije, od strane zaposlenika u javnim službama, kao i svako nošenje koje u potpunosti prekiva ženu od glave do pete na javnim mjestima.
Macron je bio pod pritiskom da ograniči islamske imame i džamije, budući da je val napada usmrtio više od 230 ljudi u Francuskoj od 2015. godine.
Napadi su bili izvršeni od strane pojedinaca koji su tvrdili da se svete zbog francuskih ratova u muslimanskim zemljama.
Francuska je vojno angažirana u Afganistanu i Maliju, au Siriji je navodno pružila materijalnu podršku nekim naoružanim skupinama koje se bore protiv islamske države Iraka i Levanta (ISIL, također poznat kao ISIS) i sirijske vlade.
Odgovor Francuske na napade koji su se desili na njenom tlu, bilo je sprovođenje hitnih istraga i uhićenja, koje su stavljene pod stalnu sigurnosnu zakonodavnu legislativu. Nekoliko džamija je zatvoreno a imami protjerani.
Macronove izjave u intervjuu kojeg je dao medijima 11. februara, sugeriraju da on razmišlja o dubokoj reorganizaciji načina financiranja islama (islamskih organizacija) i školovanja islamskih propovjednika (imama).
Tokom 2003. godine, Nicolas Sarkozy, koji je u to vrijeme bio ministar unutrašnjih poslova i predsjednik od 2007. do 2012. godine, napravio je sporazum sa glavnim islamskim skupinama u zemlji, kako bi stvorio CFCM.
Ideja je bila da postoji vijeće koje će govoriti u ime muslimana, slično načinu na koji francuska biskupska konferencija govori u ime katolika ili na način kako Konzistorija govori u ime Židovima.
Izvor: www.aljazeera.com
Za Akos.ba preveo Fahrudin Vojić