Dževad Karahasan: Kraj pisanja rukom je objava kraja kulture
Djeca u Finskoj više neće učiti pisana slova što je opravdano potrebom zadržavanja koraka sa svijetom tehnologije.
Piše: Mladen Obrenović
Obrazovni sustav u Finskoj smatraju jednim od najboljih na svijetu, no inicijativa koja je ovih dana pokrenuta u toj sjevernoj europskoj državi mnogima se učinila vrlo neobičnim, pa i potencijalno opasnim eksperimentom.
Najavljeno je da finska djeca od iduće godine više neće učiti pisana, nego samo tiskana slova. Obrazloženo je to potrebom zadržavanja koraka sa svijetom digitalne tehnologije i interneta te boljeg formalnog i lakšeg neformalnog obrazovanja.
Vremena u kojem se u školama posebno podučavala i vještina lijepog pisanja, tzv. krasopis, davno su prošla, no definicija pismenosti podrazumijeva poznavanje čitanja i pisanja, ali i razumijevanja pročitanog.
„Iskreno – ova vijest me šokirala. To je još jedna u nizu inicijativa koje vode prema idiotizaciji čovjeka i njegovom pretvaranju u stroj koji opslužuje druge strojeve. Ljudi koji su tu inicijativu pokrenuli očigledno ne shvaćaju ništa o prirodi jezika i ne zanimaju se nimalo za prirodu čovjeka“, prva je reakcija književnika Dževada Karahasana na vijest iz Finske.
Karahasan je jedan od književnika koji je ostao vjeran olovci i papiru, pa svoja djela – bilo da se radi o pripovjednoj prozi, dramama ili esejima, a posebno „ono što mu je bitno“ – piše isključivo rukom.
„Sve to zavisi od odnosa prema tekstu, odnosno od prirode teksta koji pišem. Mogu direktno u mašinu, tj. u kompjuter napisati stručni rad, ali komad pripovjedne proze, drame, eseja koji mi je važan mogu pisati jedino rukom. Imajte na umu da mi formu možemo misliti samo tijelom, odnosno rukom“
Podsjeća i kako je „kultura počela pisanjem“, pa mu je finska inicijativa dokidanja pisanja „objava kraja kulture, kraja čovjeka kao duhovnog bića“.
Pismo doživljava evoluciju
Svakodnevna uvjeravanja sa studentima o slovima – pisanim ili tiskanim, velikim i malim – ima dr. sc. Ljudmil Spasov, redovni profesor na Katedri za makedonski i južnoslavenske jezike Filološkog fakulteta u Skoplju.
Opširnije na portalu Al Jazeere: