Dr. Ahmet Alibašić za Deutsche Welle: Muslimani u BiH će trebati mnogo mudrosti i strpljenja
Brutalnost napada na francuske novinare izazvala je zgražavanje među građanima, ali i zabrinula intelektualne krugove u BiH. Pozicija bosanskih muslimana nije zahvalna.
Zgroženi terorističkim napadom na redakciju satiričkog lista Charlie Hebdo, građani Sarajeva su paljenjem svijeća ispred Francuske ambasade u glavnom gradu BiH odali počast žrtvama. Osudama terorističkog čina u Parizu pridružio se i bivši reisu-l-ulema Islamske zajednice BiH Mustafa Cerić:„Francuska je bila i ostala simbol slobode, bratstva i jednakosti ne samo u Evropi nego u cijelom svijetu“, rekao je Cerić, dodajući da je napad na novinare lista Charlie Hebdo „udar na čast i ponos svih tih vrijednosti“.
„Vjerujem u Allaha i božijeg poslanika Muhameda. Svako vrijeđanje Muhameda, uključujući i satirično prikazivanje njegovog lika znak je nepoznavanja islama i ponižavanja muslimana, ali ništa ne može opravdati zločin koji je počinjen u Francuskoj! Mi smo Evropljani, muslimani, živimo sa drugim Evropljanima, kršćanima, Jevrejima i ostalima tako da međusobna tolerancija nema alternativu. Ako neki ne mogu podnijeti satiru, ako ne mogu prihvatiti slobodu medija, slobodu izražavanja, onda im možda i nije mjesto u Evropi, u demokratskim društvima“, kazala je za Deutsche Welle Z.H. iz Sarajeva.
„Zbog ovakvog terora ugrožena su osnovna ljudska prava, naše civilizacijske tekovine, a muslimanske zajednice sada su ponovo na udaru. Teroristi to i žele, ali to što oni rade nije islam! Ja sam musliman, ali sam prije svega Bosanac i Hercegovac i Evropljanin i ovaj teror nije počinjen u moje ime“, kaže Sarajlija N.A.
Uticaj terorizma na raspoloženje prema muslimanima i islamu
Brutalnost napada na francuske novinare zabrinula je i intelektualne krugove u BiH. Profesor Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu dr. Ahmet Alibašić kaže da ovakvi teroristički napadi izrazito negativno utiču na evropsko raspoloženje prema muslimanima i islamu.
Atmosfera je dovoljno naelektrisana da svaka varnica može izazvati požar većih razmjera, a taj je proces intenziviran nakon 11. septembra 2001. godine. Ne sumnjam da muslimanski militantni koji ovo čine računaju na takvu mogućnost i nadaju se da će u tome uspjeti. S druge strane i evropska društva imaju svoje ekstremiste i ksenofobe koji jedva čekaju ovakve incidente da ih politički kapitaliziraju. Sudeći prema rezultatima posljednjeg vala izbora u Evropi i porastu broja pristalica u ekstremističkim pokretima te broju antimuslimanskih incidenata, ova strategija uzajamnog regrutiranja pristaša funkcionira na obje strane, kaže Alibašić za Deutsche Welle.
On tvrdi da će bosanski muslimani trebati mnogo mudrosti kako bi izdržali pritiske koji stižu kako sa Istoka tako i Zapada.
„Pritisci su veliki i gotovo konstantni. Treba mnogo mudrosti, truda i snage da niti u jednom trenutku nervi ne popuste, da ne reagirate ishitreno i impulsivno. Mi kao zajednica jednostavno nemamo taj luksuz da se možemo opustiti u ovom napetom svijetu gdje se svaka izjava i postupak višestruko odmjeravaju i gdje vaši prijatelji često nisu na istoj strani. Mi zapravo hodimo emocionalnim i interesnim minskim poljem. Tako vam je sa događajima u Palestini, u Egiptu i na brojnim drugim mjestima. Svako malo do nas dopre vijest da se ovaj ili onaj naš prijatelj naljutio zbog toga kako smo reagirali ili nismo reagirali. Nažalost, mnogi od njih očekuju da mi bijemo njihove bitke, da slijepo slijedimo njihove politike i onda kada prave nagle zaokrete ulijevo ili udesno. To jednostavno nije uvijek moguće. Nažalost, mnogi od njih to neće da razumiju“, ističe Alibašić.
Bosanski muslimani i evropsko nepovjerenje prema islamu
Profesor sarajevskog Fakulteta političkih nauka dr. Šaćir Filandra smatra da pozicija bosanskih muslimana nije imuna na evropsko nepovjerenje i sve izraženiju odbojnost prema muslimanima i islamu. On ističe kako bi bilo razumljivo da se aktuelni događaji u Francuskoj ni na koji način ne bi trebali reflektirati na vanjsku percepciju bosansko-muslimanske zajednice, s obzirom na činjenicu da ova zajednica s tim činom nema nikakve veze.
„No, to je samo jedan aspekt gledanja na stvari. Bosanski muslimani, odnosno Bošnjaci, su jedna velika, autohtona muslimanska evropska zajednica koja, pored Albanaca i Turaka, predstavlja značajan dio evropske muslimanske populacije. Bojim se da bi, nakon terorističkog čina u Francuskoj i protuislamskih akcija u nekim evropskim zemljama, mogla proizaći jedna doza nepovjernja, ksenofobije i produbljenja negativnih stereotipa i prema bosanko-muslimanskoj zajednici u BiH“, kaže Filandra za Deutsche Welle.
cns.ba/DW