Ekonomija

Direktor Milkosa: Odluka EU o zabrani izvoza je krajnje ponižavajuća

Adin Fakić, direktor Milkosa, kazao je u izjavi za portal Akta.ba da su u ovoj sarajevskoj mljekari razoračani suspenzijom, odnosno odlaganjem odluke za izvoz mlijeka iz BiH u Evropsku uniju jer su kao bh. mljekara sa 100% domaćim kapitalom, domaćim kadrom i mrežom kooperanata od kojih otkupljuju mlijeko, jako puno radili da bi dobili dozvolu za izvoz

“Cijeli proces je trajao pune tri godine i nije bilo nimalo lako dobiti tu dozvolu. S druge strane nismo iznenađeni, jer moramo se podsjetiti da za ove četiri mljekare i prije donošenja odluke o izvozu mlijeka u EU  nije bio dozvoljen tranzit kroz zemlje Evropske unije”, podsjeća Fakić, dodajući da zbog toga Milkos nije mogao provesti robu preko Bugarske do zainteresovanog kupca u Turskoj, jer nije mogao koristiti kopneni transport koji traje tri dana i duplo je jeftiniji i kraći od morskog transporta .

“Dakle, ova odluka da se na sami dan izvoza suspenzira izvoz i skinemo sa liste je krajnje ponižavajuća i smatram da BiH, njene firme i zaposleni u tim firmama, kao poljoprivredni proizvođači i farmeri apsolutno ne zaslužuju takav status i takvo ponašanje od strane Evropske unije koje je kontinuirano takvo kakvo jeste – licemjerno i poprilično potcjenjivačko za BiH”, ističe direktor Milkosa.

Naglašava da je ono što je učinilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i Ured za veterinarstvo skupa sa entitetskim Institutima poljoprivrede kao i sa svim drugim nadležnim institucijama zaista bilo jedno čudo za Bosnu i Hercegovinu, jer se bez obzira na sve razlike na tom poslu radilo kao jedno i zahvaljujući toj sinergiji su dobili dozvolu za izvoz u EU.

Što se tiče ovog slučaja, očekuje od Ministarstva vanjske trgovine Ureda za veterinarstvo da što prije dobiju određene informacije koje će rezultirati pozitivnim rješenjima u situaciji kada je u pitanju izvoz mlijeka iz BiH u EU..

Ono što Bosna i Hercegovina i njeni građani mogu učiniti, smatra Fakić, jeste da kupuju proizvode domaćih proizvođača bez obzira u kojoj vrsti proizvodnje se radi, s obzirom da su i oni svjedoci jednog netolerantnog i potpuno dvostrukih aršina odnosa prema BiH. 

“BiH je veoma liberalno trgovinsko tržište u kojoj danas na policama možete naći stotine proizvoda iz stotine drugih zemalja. S druge strane, kada proizvodi BiH krenu prema drugim zemljama, ona naiđe na desetine prepreka” razočaran je Fakić, ističući da je ovo još jedna opomena građanima BiH koji moraju biti svjesni da samo kupovinom domaćih proizvoda pomažemo sebi i samoj BiH.

Iako se nezvanično spominje da je žalbu uložila susjedna Hrvatska, Fakić podsjeća da zvanične informacije i dalje nema, da nije dostupna u ministarstvu, ali da u tom smislu nije ni bitno koja je zemlja je to uradila, već je bitno kako će to uticati na svijest bh. građana.

“Bitno je samo to kako će ova odluka uticati na BiH generalno i promjenu odnosa prema domaćim proizvođačima koji su nažalost veoma često diskriminisani od strane samih građana”, zaključuje Fakić.

S.B.

akta.ba

Povezani članci