Islamske temeNauka i tehnologija

Čuda Allahovog stvaranja: 5 zanimljivih činjenica o žabama

Jeste li znali da ne dolaze baš sve žabe na svijet kao punoglavci, daleko od svojih majki, ili da su one nekad korišćene kao pouzdan test za utvrđivanje trudnoće?

Dopadale nam se ili ne, većina ljudi ima neki stav o žabama – smatramo ih ljupkim ili ljigavim stvorenjima, želimo da ih zaštitimo ili izbjegnemo… Pored toga što je teško ignorisati ih, žabe se izdvajaju od ostalog životinjskog svijeta i po nekim zanimljivim naučnim činjenicama koje su malo poznate, piše Nationalgeografic.

Gutanje očima

Možda ste nekad čuli da neko ima “gladne oči”, što bi se za žabe i bukvalno moglo reći. Naime, mnogi pripadnici ove vrste upotrjebljavaju očne jabučice za gutanje.

“Kada im se plijen nađe u usnoj duplji, neke od njih guraju očne jabučice nadole kako bi ga pritisle niz grlo”, objašnjava Kristofer Reksvorti, herpetolog u američkom Prirodnjačkom muzeju.

Ne dolaze sve na svijet daleko od majke

Većina žaba izleže se iz jaja, ali ima i vrsta (poput afričke Nectophrynoides) koje same ženke rađaju – jajašca se zadržavaju u majčinom jajovodu, gdje se razvijaju, a potom dolaze na svijet ne kao punoglavci već kao formirane jedinke – samo manje.

Rađanje kroz usta

Postojale su i vrste (iz roda Rheobatrachus) koje uobičajeno polažu jajašca, mužjak ih potom oplodi, a onda se proces odvija nešto drugačije nego što je inače slučaj.

Naime, ženka guta oplođene jajne ćelije, a njen digestivni trakt blokira prolaz enzimima, pa se jajašca nesmetano razvijaju u mladunce. Trudnoća se završava tako što ženka rađa mladunčad – kroz usta.

Nažalost, jedine dvije vrste koje su tako dobijale mlade izumrle su sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka.

Džinovske žabe

Najveća žaba na svijetu živi u zapadnoj Africi, a može da poraste do 38 centimetara i da teži i do 3,2 kilograma.

Žabe kao test za utvrđivanje trudnoće

Do šezdesetih godina prošlog vijeka, žene su često, kada bi posumnjale da su u drugom stanju, utvrđivale trudnoću tako što bi svoj urin ubrizgale u žabu, piše Nationalgeografic. Kako je funkcionisao ovaj metod?

Naime, 1-2 mililitra prvog jutarnjeg urina bi se ubrizgalo u žabinu leđnu limfnu kesu ujutro, a žene bi uveče provjerile u kakvom je životinja stanju.

Ukoliko je žena trudna, kod žaba dolazi do provocirane ovulacije, odnosno životinja u nizu izbacuje jajne ćelije koje je moguće vidjeti golim okom. Riječ je o jajnim ćelijama koje u proljeće imamo priliku da vidimo u vodi i koje nazivamo žabokrečinom.

Ovaj neobičan metod naziva se Hobgenov test i izvodi se ženkama žabe, ali samo jedne vrste – Xenopus laevis, koja živi u Africi i koja je izvožena u svijet baš kako bi poslužila kao test za utvrđivanje trudnoće.

Akos.ba

Povezani članci

Provjerite također
Close