U FokusuVijesti iz svijeta

Cijena hrane u Gazi: pile 40 eura, kilo šećera 130

Iza vrtoglavog skoka cijena hrane u Pojasu Gaze stoji izraelska blokada. U dva i po mjeseca samo je 12 kamiona distribuiralo vodu i hranu na sjeveru enklave, navodi Oxfam

S približavanjem Božića i Nove godine, britanska nevladina organizacija Christian Aid, koja je nastavila s radom u Gazi tokom izraelske ofenzive, došla je na ideju da uporedi cijene hrane na opkoljenom palestinskom području s hranom za poseban obrok u Ujedinjenom Kraljevstvu: Božićnom večerom.

Rezultat je bio poražavajući. Na jugu Pojasa smrznuta piletina stoji gotovo 40 eura, koliko košta večera za četvero u prosjeku ove godine u toj evropskoj zemlji. Ova se večera tradicionalno sastoji od puretine, prokulice i drugog jeftinog povrća, poput krompira i mrkve. Kilogram šećera u Pojasu stoji, prema ovoj organizaciji, 130 eura, kilogram kahve 104 a kilogram paradajza ili luka 15, objavio je današnji El Pais.

Na sjeveru palestinske enklave situacija je puno gora. Meso je ondje nemoguće pronaći, upozorava Christian Aid. Prije početka izraelskih napada u kojima je već ubijeno oko 45.400 ljudi, piletina koja sada košta gotovo 40 eura koštala je deset puta manje, oko četiri eura, procjenjuje nevladina organizacija.

Sve do početka izraelskog bombardovanja i kopnene ofanzive, nekoliko sati nakon napada Hamasa sedmog oktobra 2023. godine, mnogi stanovnici Pojasa Gaze slavili su Božić. Samo oko hiljadu od više od dva miliona stanovnika Gaze su kršćani, ali su se mnogi muslimani pridružili proslavi Božića, ali ne kao vjerskog praznika, već iz tradicije, iz poštovanja prema poslaniku Isi.

Za Božić u Gazi ove godine, kaže Katie Roxburgh, direktorica dobrotvorne organizacije za Izrael i okupirane palestinske teritorije, “jedva da ima išta dostupne hrane, a cijena svega što se može nabaviti je apsolutno pretjerana.” U Beit Lahiji – u sjevernoj regiji Gaze, gdje je opasnost od gladi najveća – porodici je potrebno 20 eura da kupi litru ulja, 18 eura da kupe kilogram špinata a 12 da kupe tri jaja, ako budu te sreće da nađu hranu koja je postala luksuzna roba.

Statistika druge nevladine organizacije, Oxfam Intermón, ukazuje na glavni razlog za ovu nestašicu, posebno na posebno opkoljenom sjevernom dijelu Pojasa. Ova nevladina organizacija osudila je kako Izrael “sistematski” opstruira dostavu hrane i vode u ovoj sjevernoj regiji. Opsada kojoj je izraelska vojska podvrgla sjever Gaze zadnja tri mjeseca rezultirala je time da su samo 34 kamiona s hranom i vodom dobila dozvolu od ovih vojnika da uđu na sjever u zadnja dva i pol mjeseca, a od njih samo 12 uspjeli su robu koju su prevozili podijeliti palestinskom stanovništvu.

“Pomoć iz tri od ovih vozila podijeljena je ljudima koji su se sklonili u školu koja je nekoliko sati kasnije evakuirana i bombardirana” od strane izraelske vojske, kaže Oxfam. Riječ je o školi Mahdia al Shawa u Beit Hanunu, čije su objekte u novembru napali vojska i izraelske bespilotne letjelice dok se dijelila hrana raseljenim porodicama koje su se ondje sklonile. Sutradan su izraelske zračne snage bombardirale školu.

Prije početka izraelske ofanzive u Gazi, između 500 i 600 kamiona, od kojih su mnogi prevozili hranu, ulazilo je svaki dan na tu teritoriju. Stanovnici Gaze takođe su imali farme i voćnjake, od kojih je većina sada uništena izraelskim granatiranjem ili tenkovima.

“Ljudi su prisiljeni poduzimati nezamislive i očajničke mjere kako bi preživjeli. Djeca i žene traže ostatke hrane među hrpama smeća, golih ruku i često bosih nogu, rizikujući bolesti i ozljede od oštrog metala i izloženi prijetnji neeksplodiranih eksploziva. Gaza sada ima najveći broj djece s amputacijama na svijetu, s desetkovanim zdravstvenim sistemom i nedostatkom zaliha, uključujući anesteziju”, navodi Oxfam u svom saopćenju. EL PAIS

akos.ba

Povezani članci