Prvostepena presuda: RS zbog rušenja najstarije džamije u BiH mora platiti više od 950.000 maraka
Općinski sud u Goraždu donio je presudu kojom je, po tužbi Islamske zajednice u BiH, obavezao tuženi entitet Republiku Srpsku da na ime naknade štete za rušenje Turhan Emin-begove džamije u Ustikolini, imamske kuće i objekta IZ u Ustikolini nadoknadi materijalnu štetu u ukupnom iznosu od 958.128 KM sa zakonskim zateznim kamatama od dana podnošenja tužbe, otkriva “Dnevni avaz”.
Prateći objekti
Ova informacija objavljena je na stranici advokatskog ureda „Hrvačić“, koji je zastupao Vakufsku direkciju IZBiH i koji je tužbu zbog uništavanja kompleksa, koji se nalazio pod zaštitom države, podnioa već 1998. godine.
– Sa stanovišta pravne prakse ovo je jedna od najznačajnijih odluka, jer je RS obavezana da snosi troškove rušenja džamije i pratećih objekata u Ustikolini, a da je pri tome utvrđeno da je tužba i blagovremena i dokazana u potpunosti. Ovo je zasigurno veliki uspjeh i očekujemo da će navedena presuda biti potvrđena od Kantonalnog suda i implementirana u što kraćem roku – navode iz ureda advokata Esada Hrvačića.
Muftija goraždanski Remzija ef. Pitić kaže da treba sačekati, pogledati presudu i biti pripravan za proces koji je neminovan.
– Nadamo se da će ipak na kraju mračnog tunela koji se zove nepravda, pravda ugledati svjetlo dana i da ćemo svi zajedno moći kazati da živimo u državi koja poštuje prava i slobode ljudi i njenih institucija, da će oni koji su to radili našim sakralnim objektima na ovaj način dobiti lekciju da to nije trebalo raditi – ističe Pitić.
Direktor Vakufske direkcije Senaid Zajimović radostan je zbog ovakvog ishoda.
Zločinačka ruka
– Nadam se da će ovako ostati. Ako ne ostane, onda mi moramo druge pravne lijekove koristiti kako bismo se izborili za nju, ali i za druge džamije. Jer, jedna konačna presuda postaje sudska praksa. Mi ne smijemo odustati od toga, jer to je naša obaveza da sve ono što je zločinačka ruka uništila, barem na ovaj način uspijemo nadoknaditi – kazao je Zajimović.
Očekuju žalbu
U Direkciji su svjesni da je ovo samo početak te očekuju nastavak pravne bitke pred višim sudovima.
– Sljedeće instance su Ustavni sud, a nakon toga Strazbur. Strazbur će sve češće biti naša adresa za podizanje raznih tužbi ili za završetak određenih postupaka. Mislim da će oni ići sa žalbom, a mi idemo do kraja s odgovarajućim pravnim lijekovima, jer to je sudbina ovakvih slučajeva koji su politički motivirani – dodaje Zajimović.
ČINJENICE
Turhan Emin-begova džamija sagrađena je 1448.–1449. godine i važi za najstariju u BiH.
Nosi ime turskog vojskovođe.
Porušena je pomoću eksploziva u aprilu 1992. godine.
Povratnici u Ustikolinu nisu mogli čekati njenu restauraciju pa su sami inicirali i dovršili njenu poslijeratnu obnovu.
Akos.ba