O obrazovanju i odgoju

Maloljetnička delinkvencija: Problemi upravljanja porodicom

Utjecaj na sprječavanje delinkventnog ponašanja djece i mladih (drugi dio 2/4)

 

 Piše: mr.sc. Alma Avdić, pedagogica u OŠ „Lukavac Grad“

Međutim, mnoge obitelji su razbijene, deficitarne i upropaštene, pa zato nisu ni sposobne da ostvaruju i razvijaju kontrolu i disciplinu, kao faktore pozitivnog usmjeravanja i odgoja svojih najmlađih članova.

Takva situacija najčešće se javlja u obiteljima razvedenih roditelja, kada roditelji ne posvećuju dovoljno pažnje djeci, kada postoji odsustvo kontrole zbog zaposlenosti roditelja, kada djeca provode duže vremena u drugoj sredini koja nije pogodna za odgajanje.

U središtu brojnih rasprava i istraživanjima kriminaliteta našao se i socio-ekonomski statusobitelji iz koje potiče delinkvent. Pojava poremećaja u ponašanju i kriminaliteta djece i maloljetnika često se dovodi u vezu sa asocijalnim ponašanjem odraslih članova obitelji. Prisustvo asocijalnog ponašanja članova obitelji kao što su alkoholizam, skitnja, nerad, prosjačenje, prostitucija, itd. dovodi do narušavanja međuljudskih odnosa i lošeg odgoja i razvoja djece. Zapravo u takvim obiteljima često dolazi i do odgojnog «kvarenja», kao jednog od najtežih oblika ugrožavanja socijalne adaptacije, koje se ispoljava u obliku navođenja djece na vršenje različitih krivičnih djela i uvlačenje u svoje nemoralne i nezakonite postupke. Zato, za ovakve obitelji možemo reći da su kriminogeno obiteljsko ognjište.

Opširnije pročitajte na portalu Preporod.com:

Maloljetnička delinkvencija: Problemi upravljanja obitelji

Povezani članci