Saudijska Arabija pruža ruku pomirenja Muslimanskom bratstvu
Saudijska Arabija i Muslimansko bratstvo možda trenutno nemaju dobre odnose, ali su ti odnosi mnogo stariji nego što mnogi pamte. Imajući to na umu, kralj Saudijske Arabije Selman je pružio prijateljsku ruku Muslimanskom bratstvu kako bi riješili neslaganja, piše Muslim World Journal.
Prvi tračak nade je bio kada je saudijski ministar vanjskih poslova Saud bin Faisal rekao: “Mi nemamo problem sa Muslimanskim bratstvom, naš problem je sa malom grupom povezanih sa ovom organizacijom”.
Izjava ovog ministra je daleko više nego samo usamljeni glas u saudijskoj vladi; prva službena posjeta zamjenika saudijskog prestolonasljednika je bila Kataru, zemlji koja pruža punu podršku Muslimanskom bratstvu.
Šansu prijateljstva je signalizirao i sam kralj kada je službeno pozvao šefa Univerziteta Al-Azhar na povijesnu konferenciju o osudi terorizma, bez obzira na ideološke razlike.
Dok Muslimansko bratstvo ima političke i ideološke razlike sa Saudijskom Arabijom, kralj je dao naznake pokušaja da se izdigne iznad ovoga, dajući Muslimanskom bratstvu ulogu izvan politike.
Zaboravljena historija
Treba napomenuti da je osnivač Muslimanskog bratstva, Hassan al–Banna, imao dobre odnose sa Saudijskom Arabijom. Kada je određen broj članova Muslimanskog bratstva pokušao ubiti egipatskog predsjednika Nassera,Saudijska Arabija je pružila njihovim članovima utočište i državljanstva. Saudijska Arabija je čak dozvolila članovima Muslimanskog bratstva da kontrolišu neke saudijske institucije.
Međutim, Saudijci su zamjerili Muslimanskom bratsvu pružanje podrške iranskoj revoluciji, pružanje podrške Sadamu Huseinu dok je isti prijetio Zaljevskim ratom, kao i poteze kada su došli na vlast u Egiptu, među kojima je i približavanje Egipta Iranu, zakletom neprijatelju Saudijske Arabije. Naravno, i Muslimansko bratstvo ima veliki broj zamjerki na račun Saudijske Arabije, među kojima je sigurno pri vrhu podrška vojnom puču u Egiptu, odnosno rušenju egipatskog predsjednika Muhameda Mursija.
Nova šansa
Stručnjaci kažu kako se čini da je kralj Salman spreman da zaboravi prošlost i riješi stare razlike. Oni sugeriraju da kralj želi da se sunije širom svijeta ujedine uprkos razlikama, nešto što mnogi i u Saudiji i u muslimanskom svijetu vide kao mudar potez.
“Sada postoji sve veći osjećaj nade, stvari se mijenjaju oko nas sa novim liderima koji dolaze na vlast i vrijeme je da opet imamo jedan glas i pojasnimo svijetu ko smo mi ustvari“, rekao je član Muslimanskog bratstva iz Katara.
U posljednjih nekoliko sedmica kralj Salman se također susreo s pakistanskim premijerom Nawazom Sharifom i turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom. Obje zemlje su izrazile da se nikada nisu osjetile bliže Saudijskoj Arabiji.
Shuaib Hussein (Muslim world journal)
Preveo Edin Draganović (Nasevijesti.com)