Palača Ali Qapu u Isfahanu: Stoljećima prkosi vremenu
Historijska građevina sa šest spratova, koja je korištena i kao zvanična rezidencija vladara Safavida, dio je Trga Naqsh-i Jahan, koji se nalazi na UNESCO-ovoj listi svjetske kulturne baštine
Palača Ali Qapu na Trgu Naqshe Jahan u Isfahanu jedan je od najljepših primjera arhitekture safavidskog doba, javlja Anadolu.
Građevina izvanredne arhitekture i nevjerojatnih ukrasa poznatih iranskih umjetnika privlači pažnju brojnih domaćih i stranih turista.
Među najvažnijim dijelovima palače možemo spomenuti ulaz u palaču, raskošne dvorane, muzičku dvoranu na najvišem spratu i izvanredna umjetnička djela u različitim dijelovima palače.
Glavni temelji ove vile izgrađeni su od drva.
Nastavlja da ugošćuje svoje goste i priča svoju historiju iako su prošle stotine godina od njene izgradnje.
Historijska građevina sa šest spratova, koja je korištena i kao zvanična rezidencija vladara Safavida, dio je Trga Naqsh-i Jahan, koji se nalazi na UNESCO-ovoj listi svjetske kulturne baštine.
Datira još iz perioda Timurida. Palača, koja je obnovljena kao dvospratna zgrada za vrijeme vladavine Safavidskog vladara Šaha Abasa I, proširena je novim podovima i balkonima za vrijeme vladavine Šaha Abasa II.
Potrebno je malo strpljenja i truda da se popnete na gornje spratove 48 metara visoke zgrade, gdje se koriste različiti ukrasi od poda do plafona.
Spiralne stepenice zgrade, koja se koristila i kao zvanična rezidencija safavidskih vladara, podsjećaju na stepenice munare džamije, što otežava izlazak na gornje spratove.
Stručnjak za turizam Muhammed Jafer Shahsevendi je istakao da su stepenice možda uske kako bi se otežao ulazak u slučaju bilo kakvog napada i kako bi se lakše osigurala sigurnost.
Na prvom i drugom spratu palate nalaze se recepcija i čekaonice. Svaka sala ima svoje jedinstvene arhitektonske linije, portrete i dekoracije oslikane na zidovima.
Treći sprat historijske zgrade izlazi na terasu sa 18 drvenih stubova, visine 12 metara. Iako je tavanica terase prvobitno bila drvena, zbog vremena i vode je zamijenjena drugačijim materijalima, dajući joj izgled drveta.
Stručnjak za turizam Shahsevendi naveo je da su drveni stupovi, koji su postali krhki, zamijenjeni čeličnim stupovima nakon šaha Mohammada Reze Pahlavija i Iranske revolucije 1979. godine.
Pažnju odmah privlače gravure i slike na zidovima poda terase. Neki od ovih murala koji prikazuju žene, muškarce ili ljude iz drugih zajednica su uništeni.
Među ovim slikama, koje takođe prikazuju stil odijevanja tog perioda, nalazi se i slika žene u donjem rublju. Jasno je da je ova slika uništena ljudskom intervencijom.
Četvrti i peti sprat zgrade se koriste kao rezidencije, a na šestom spratu je muzička sala. Akustična struktura sale, kao i njen estetski izgled, privlači pažnju posjetilaca.
akos.ba