Vijesti iz zemlje

Sarajevo: Obilježeno 75 godina od osnivanja Arhiva Bosne i Hercegovine

Direktorica Arhiva BiH Danijela Mrda istakla je da je mnogo posla iza njih, ali još više ispred njih, jer su riješeni da u narednim godinama Arhiv BiH bude jedna moderna institucija, dostupna istraživačima i građanima

Povodom 75 godina od osnivanja Arhiva Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je u Sarajevu upriličena svečanost i postavljena izložba “Bosanskohercegovačko filmsko stvaralaštvo 20. vijeka”, javlja Anadolu Agency (AA).

Direktorica Arhiva BiH Danijela Mrda istakla je da su svečanost uveličali počasni gosti iz BiH i regiona. Arhivska služba BiH, kako je rekla Mrda, obilježava ovaj praznik kao zajednički, pa su prisustvovali i predstavnici entitetskih i kantonalnih arhiva.

“Arhiv sam po sebi je otvorena ustanova koja je po prirodi i poslu koji radi inkluzivna, baštinimo najvažnije dokumente iz istorije, kulturnog naslijeđa BiH, tako da smo za ovih 75 godina stekli mnogo prijatelja koji su se danas odazvali našem pozivu i sa nama obilježavaju ovaj poseban dan”, rekla je Mrda.

Objasnila je da baštine i čuvaju najvažnije dokumente iz različitih perioda BiH.

“Najstariji je dokument iz 1395. godine Povelja Stefana Dabiše, a vrlo važan i dragocjen fond i najveći koji imamo u Arhivu jeste Fond austrougarskog perioda, Drinska banovina i fondovi novijeg perioda i istorije. Dakle 16 kilometara građe, nešto manje od 500 fondova je građa kojom raspolaže Arhiv”, kazala je Mrda.

Dodala je da je mnogo posla iza njih, ali još više ispred njih, jer su riješeni da u narednim godinama Arhiv BiH bude jedna moderna institucija, dostupna istraživačima i građanima.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović rekao je da je 75 godina postojanja poseban i vrlo značajan jubilej za bilo koji arhiv, a posebno za Arhiv BiH.

“Kažem posebno Arhiv BiH jer znam da se ovdje nalazi građa koja je baština svih naroda koji žive na ovom prostoru, ali i baština okruženja. Moram reći da jedan dio arhivske građe koja se ovdje nalazi jeste značajan za čitavu civilizaciju, za čitav 20. vijek bez koje ne može da se zamisli bilo kakvo istraživanje o početku Prvog svjetskog rata i dalje”, naglasio je Radmanović.

Dodao je da arhivi jesu institucije koje čuvaju istinu i ljudi koji rade u arhivu jesu oni koji doprinose istini.

akos.ba

Povezani članci