Sanski Most: Grad bogat kulturno-historijskim naslijeđem
Sanski Most, grad na devet rijeka, kod ljudi iz ostatka Bosne i Hercegovine percipira se kao zeleni grad bogat sa prirodnim naslijeđem. On to zaista i jeste. Rijeke Sana, Sanica, Zdena, Bliha, Dabar, Majdanska Rijeka, Japra, Sasinka i Kozica a potom vodopad Blihe, Hrustovačka i Dabarska pećina, jezero Bobijaško oko, mnoga izletišta te mlinovi na ovim rijekama potvrđuju takav status.
Općinskim ulaganjem 2020. godine izgrađena je drvena staza do vodopada Blihe kojom je sada pravi užitak prošetati. A za opis vodopada i ambijenta u kojem se nalazi teško je naći prave riječi. Visok je preko 50 metara i širok oko 10 metara. Nalazi se blizu glavne ceste Bosanska Krupa – Sanski Most između sanskih naselja Fajtovci i Gornji Kamengrad.
Široj bh javnosti manje je poznato da je Sanski Most bogat i sa kulturno-historijskim naslijeđem. Na području Sanskog Mosta je srednjovjekovna i osmanska utvrda Kamengrad, te niz arheoloških lokaliteta iz antičkih vremena. Grad je jedinstven i po jedinoj očuvanoj i aktivnoj Musali u Bosni i Hercegovini. U pitanju je Fatihova Musala u Kamengradu gdje je prvu džumu 1463. godine predvodio Sultan Mehmed Fatih.
Foto: Fatihova Musala u Kamengradu
U blizini Musale nalazi se i spomenik šehidima osmanske vojske u čijim redovima su tada bili i Bošnjaci.
Danas su općina i grad Sanski Most prepoznatljivi i po Hamzibegovoj džamiji koja krasi centar grada i koja je sa svoja 4 vitka minareta jedinstvena u državi. Zahvaljujući anonimnom vakifu nedavno je iznutra i oslikana, čime je njena ljepota i jedinstvenost dodatno porasla. Da bi se upotpunila turistička ponuda Sanskog Mosta vrijeme je da se razmišlja i o obnovi starog grada Kamengrada. Više od 150 godina bio je značajna i polazna utvrda za širenje Osmanske države na zapad. Njegova važnost opada prenosom sjedišta kapetana i kadije u Stari Majdan kad počinje njegovo građevinsko propadanje. Njegov nekadašnji izgled možemo donekle rekonstruisati zahvaljujući grafici slovenskog putopisca Benedikta Kuripešića iz 16. stoljeća. U posljednje vrijeme poseban dojam i maštu oko izgleda Kamengrada probudio je sanski slikar Edin Hasanić koji rekonstruiše Kamengrad u svojim slikarskim impresijama. Nadamo se da će njegove slike ponukati i nadležne institucije da poduzmu konkretne poteze u obnovi i rekonstrukciji starog Kamengrada.
Stari grad Kamengrad: umjetnička impresija od Edin Hasanić
Najpoznatije historijske ličnosti sa područja Sanskog Mosta su: Hasan-paša Predojević, Hasan-beg Čekić Čeko, i Mehmed Alagić General Armije RBiH.
Iako su živjeli u razlićitim vremenskim epohama ključna poveznica odnosno zajednička osobina bila im je hrabrost.
Hasan-paša Predojević (1530-1593)
U historijskim izvorima kao mjesto rođenja spominju se Lušci (današnja Lušci Palanka kod Sanskog Mosta) i Klobuk u Hercegovini. Većina historičara smatra da je rođen u Lušci Palanki a da mu je porodica dubljim porijeklom iz Hercegovine gdje je izgradio i vakufe. Zbog izuzetne hrabrosti koju je pokazao kao osmanski vojskovođa stekao je dvije titule deli i gazi. Osvojio je Bihać 1592. godine. Zbog taktičkih ratnih grešaka poražen je u bitci kod Siska 1593.godine gdje je stradao utopivši se u rijeci Kupi.
Hasan-beg Čekić Čeko (1835-1907)
Potomak je sanskih kapetana, pripadaju mu značajne zasluge za razvoj Sanskog Mosta. Jedan je od istaknutih krajiških vođa otpora austrougarskoj okupaciji Bosne i Hercegovine. Nakon amnestije od strane austrougarskih vlasti, 1906. godine izabran je za gradonačelnika Sanskog Mosta. Ubijen je 13. maja 1907. godine od strane srpskog seljaka Vase Milvojše koji je iznenada na njega nasrnuo nožem.
General Mehmed Alagić (1947-2003)
General Alagić je neupitno jedna od najznačajnijih ličnosti u novijoj historiji ne samo Sanskog Mosta već države Bosne i Hercegovine. Bio je ratni Komandant prvo Trećeg a potom Sedmog Korpusa Armije R BiH. Poznat po uspješnim akcijama oslobađanja Vlašića, Donjeg Vakufa i Kupresa. Legendarni komandant bio je i prvi poslijeratni načelnik Sanskog Mosta. Imao je viziju da od Sanskog Mosta napravi moderan i za život ugodan grad. Napustio nas je prerano u 56. godini života. Za ratne zasluge odlikovan je Ordenom slobode i Ordenom zlatnog grba sa mačevima.
Piše: Esma Crnkić
Unsko-sanske novine KRAJINA
Broj 1303, 16. april 2021. godine
Akos.ba