Život bosanskih studenata u Adapazaru
Što se bosanske kulture tiče u Sakaryi je kako sam već rekla oko 60 000 Bošnjaka, a za njih u Sakaryi kažu da su najbogatiji ljudi. Bogastvo su stekli radom i ulaganjem.
Moja priča počinje u aprilu 2012. godine, kada sam se prijavila za stipendijski program Vlade Republike Turske. U oktobru sam zajedno s grupom od još četiri studenta stigla u Tursku, nakon noći provedene u Istanbulu, Ataturkovom aerodromu, stigla sam u Sakaryu. Nakon uobičajenih procedura s dokumentacijom, počeo je kurs Turskog jezika.
Godišnje jednom se održava predstavljanje zemalja stranih studenata koji studiraju u Sakaryi. Trenutno je u Sakaryi oko 150 državljana balkanskih zemalja. Neki od nas su na fakultetima a neki su na pripremnom programu iz Turskog jezika. Sam koncept studiranja je drastično drugačiji od našeg. Jedna od prednosti je ta što profesor rezultate vašeg ispita dobije putem programa na računaru. Druga odlična stvar na Univerzitetu je ta što je vaš profesor uvijek spreman pomoći svom studentu, što u vidu konsultacija, što putem e-maila pa čak i besplatnih instrukcija.
Sakarya je za studenta iz Bosne divan grad, što zbog cijena što zbog 60 000 Bošnjaka, a naravno i jednog divnog mjesta nazvanog Sakli Bahce (Skrivena bašta) gdje možete popiti pravu bosansku kahvu.
Trenutno je na našem Univerzitetu 79 000 studenata, dok se do kraja 2017. godine očekuje broj od oko 100 000. Zato Sakaryu s pravom nazivaju studentskim gradom.
Sada, kada pogledam nazad i vidim da je prošlo gotovo tri godine od kako sam prvi put došla ovdje, ne mogu da vjerujem kako je vrijeme brzo prošlo. U ove tri godine mnogo toga se desilo, mnogo je lijepih stvari kojima smo prezadovoljni, i zbog kojih smo zaista sretni jer smo tu. Postoji druga strana priče gdje stanovnici Turske jednostavno ne prihvataju nas studente na stipendiji. Jedna od mnogobrojnih scena koje sam ja doživjela jeste u državnom prevozu, kada vam žena jednostavno ustane i dere se na vas kako njeno dijete ne studira zbog naših stipendija.
Naravno postoji i ljepši dio ove priče, npr. kada dođete u grad i ljudi vide da pričate bosanski jezik, pitaju vas da li ste iz Bosne, pa onda ustanovite da i oni imaju porijeklo iz nekog našeg grada i budete sretni jer tako daleko imate svog sugrađanina. Mnogo puta do sada sam dobila ponude za besplatno stanovanje s nekom od naših porodica u njihovim kućama. Naravno to nije baš prihvatljivo, jer je najsigurnije biti u domu koji vam je inicijalno dodijeljen.
Ja sam iskreno bila u šoku, i osjećala sam se veoma krivom jer sam ja uzrokom nečijeg neodlaska na edukaciju, međutim kada sada pogledam u prošlost, shvatim da mi jednostavno nemamo ništa s tim. Većina studenata, pa i Bosanaca se susreće s ovim problemom. Doista vam se osjećaji pomješaju kada ste izloženi takvom nečemu. Svi studenti pa tako i ja se kroz cijeli period školovanja borimo s emocijama, stresom, depresijom, a neki se čak odluče i na povratak kući.
Što se bosanske kulture tiče u Sakaryi je kako sam već rekla oko 60 000 Bošnjaka, a za njih u Sakaryi kažu da su najbogatiji ljudi. Bogastvo su stekli radom i ulaganjem.
Moram isteći da je studiranje u inostranstvu posebna čar i po pitanju sticanja novog prijateljstva. Doista se mogu pohvaliti da imam prijatelje s gotovo svih kontinenata, ali ipak moje srce uvijek ostaje vjerno domovini, pa tako i po ovom pitanju. Moram reći da mi je boravak ovdje uveliko postao lakši kako sam pošle godine upoznala studenticu koja je sada na pripremnom kursu iz Turskog jezika. Ajna i ja smo prvi dan popile bosansku kahvu i naše prijateljstvo je postajalo iz dana u dan čvršće. Elhamdulillah
Što se uslova za studiranje tiče oni su i više nego odlični. Muškarcima je prije 2 godine otvoren novi studentski dom sa po tri kreveta i kupatilom unutar sobe. Taj dom se nalazi u kampusu. Što se djevojaka tiče mi smo smještene u dva različita doma. Moj dom je kvalitetniji i s manje osoba u sobi (5), dok je dom u kojem je Ajna dom sa po 6 osoba, i otprilike malo lošije usluge.
U kampusu postoji wirelless konekcija te besplatni gradski autobus. Naravno, tu se nalaze pošta, banke i sve ono što je jednom studentu potrebno za život.
Turska vlada zahtjeva određeni prosjek, te određene uvjete, koje nije teško ispuniti. Moram reći da je najbolji student na fakultetu za građevinu trenutno s područja Balkana. Svi smo poprilično visoko rangirani, i moram reći da sam ponosna na uspjeh nas Bosanaca i Bosanki.
Ukoliko odlučite da budete dio naše priče, ili ukoliko ste već ove godine aplicirali, i treba vam pomoć javite mi se na facebook privatnom porukom https://www.facebook.com/eminadzahanarasuljevic
Šaljem vam velike selame iz Adapazara.
Za Akos.ba piše: Emina Suljević