Zbog veličanja zločinca Mladića prijavljen Dejan Furtula: Na istoj toj višegradskoj ćupriji Hasan je tri dana čistio krv, a onda su ga zaklali
Furtula je na svom Facebook profilu objavio video u kojem je na mostu Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu istaknuta zastava sa likom presuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, uz natpis "Heroj".
Udruženje Žena-žrtva rata podnijelo je krivičnu prijavu protiv Dejana Furtule, ekološkog aktiviste iz Višegrada, zbog veličanja ratnog zločinca Ratka Mladića, potvrdila je za Stav Bakira Hasečić, predsjednica ovog udruženja.
Furtula je na svom Facebook profilu objavio video u kojem je na mostu Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu istaknuta zastava sa likom presuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, uz natpis “Heroj”.
Pjesma u spornom videu također veliča Mladića. Furtula je video objavio povodom obilježavanja neustavnog dana RS-a 9. januara. Međutim, ekspresno ga je izbrisao, ali su članice Udruženja bile brže i sporni video kao dokazni materijal za Tužilaštvo na vrijeme “spržile” s njegovog profila.
Udruženje Žena-žrtva rata u prijavi ističe da je ovakvim činom prekršen član 145/a Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koji se odnosi na izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, te veličanje presuđenih ratnih zločinaca.
Udruženje na čijem je čelu Hasečić podnijelo je krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH i prošle godine protiv Novaka Knežića iz Višegrada i NN osoba koje su povodom neustavnog dana RS-a 9. januara organizovale, odobrile i nisu spriječile bakljadu i vatromet na mostu Mehmed-paše Sokolovića na kojem su tokom agresije na BiH počinjeni monstruozni zločini nad bošnjačkim civilima Višegrada i okoline.
– Novak Knežić je postavio video na YouTubeu, a NN osobe su organizovale, odobrile i nisu spriječile okupljanje na mostu Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, na kojem su počinjeni brojni zločini nad Bošnjacima, istakli su oficirsku kapu ratnog zločinca Ratka Mladića, skandirajući ime ratnog komandanta Vojske RS-a, koji je zbog genocida i drugih zločina osuđen na doživotnu kaznu zatvora i pjevali pjesme kojima se vrijeđa dostojanstvo drugog naroda, pozivajući na mržnju i netrpeljivost – naveli su tada iz Udruženja Žena-žrtva rata.
– Veliki broj navijača beogradskog Fudbalskog kluba Crvena zvezda uz bakljade i vatromet u Višegradu čestitao je građanima 9. januar, dan Republike Srpske. Navijači crveno-bijelih iz Višegrada okupili su se kod mosta Mehmed paše Sokolovića i kod spomenika poginulim borcima i simbolično čestitali Republici Srpskoj – stoji u opisu videa na YouTubeu koji je u međuvremenu uklonjen.
Postupak protiv Knežića i NN osoba, potvrdila nam je Hasečić, je u toku.
– Podsjećamo javnost na historijsku istinu koja svjedoči da je 9.januar dan sjećanja na žrtve genocida, zločina protiv čovječnosti i drugih oblika ratnih zločina, masovnog i sistematskog silovanja, dan u kome bi oni koji ga slave, da imaju imalo pameti, pred svijetom trebali stajati pognute glave. Biografija entiteta RS, opečaćena datumom kakav je 9.januar, dokaz je da oni koji su počinili teške ratne zločine u Bosni i Hercegovini, na temeljima odluka 9.januara, slaveći ovaj datum, ne odustaju od ideje zločina, mržnje, progona… Za razliku od vas, mi, žrtve vaših zločina, kao i naše potomstvo, nikad nećemo odustati od dokazivanja i širenja istine o zločinima koje simbolizira 9.januar – poručuje Hasečić.
Višegrad je jedna od općina u Bosni i Hercegovini sa najvećim brojem stradalih žena i djece, posebno djece mlađe od deset godina, rekao je jedne prilike Amor Mašović, čovjek koji je postao simbol potrage za onima koji su nestali tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Duži vremenski period radio je na poziciji predsjedavajućeg Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, a penzionisan je prije nekoliko godine.
– U mom sjećanju postoje dva Višegrada i nijedan nije lijepi. Jedan je onaj ratni Višegrad, grad djecoubica i ženoubica. O tome sam svjedočio pred Haškim tribunalom u postupcima protiv ratnog zločinca Mitra Vasiljevića, ratnih zločinaca Milana i Sredoja Lukića i protiv ratnog zločinca Radovana Karadžića. Dakle, Višegrad je jedna od općina u Bosni i Hercegovini sa najvećim brojem stradalih žena i djece, posebno djece mlađe od deset godina – rekao je Mašović.
U Višegradu su počinjeni neki od najstravičnijih zločina iz ratova u bivšoj Jugoslaviji.
Svake godine, na mostu Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu u znak sjećanja na 3.000 žrtava sa višegradske ćuprije u Drinu se baci 3.000 ruža.
Na mostu Mehmed-paše Sokolovića počinjeni su stravični zločini nad Bošnjacima Višegrada. Nikada neće zaboraviti zlo koje su im dojučerašnje komšije priredile u danima Kurban-bajrama te 1992. godine.
U jednom pisanom svjedočanstvu Mevla Memišević svjedoči:
– Mog muža Hasana, za Kurban-bajram 1992. godine, prvo su tri dana gonili da čisti krv koja je ostala na mostu Mehmed-paše Sokolovića, kad su klali narod, a četvrti dan su i njega zaklali.
Višegrađani svjedoče da je veliki pokolj izvršen uoči Kurban-bajrama 1992. godine, 10. na 11. juni. Samo na Novom mostu, nizvodno od višegradske ćuprije, ubijeno je oko 300 Bošnjaka.
akos.ba