Vijesti iz svijeta

“Zaštitnik džamije al-Aksa” šejh Raed Salah ponovo pred sudom

Lider Palestinskog islamskog pokreta iz 1948. godine šejh Raed Salah, koji je čitav svoj život posvetio zaštiti i čuvanju džamije Al-Aksa u Jerusalemu, od 15. augusta 2017. godine nalazi se u pritvoru, a 7. janura će ponovo biti izveden pred izraelski sud, javlja Anadolu Agency (AA).

Raed Salah priveden je oko mjesec dana nakon nereda u krugu džamije al-Aksa u Jerusalemu, sredinom jula 2017. godine. Izraelska policija je izvršila pretres u Salahovoj kući u Umm al-Fahmu, a za njega su tada iznesene tvrdnje da je “djelovao huškački i podržavao aktivnosti protuzakonite organizacije”.

Omer al-Hamayse, jedan od Salahovih advokata, za AA je potvrdio kakao će Salah 7. januara biti izveden pred sud.

Salah je ranije boravio u zatvoru Rimon u južnom izraelskom gradu Beershebi, a kasnije je prebačen u zatvor u grad Askhelon, 13 kilometara sjeverno od Pojasa Gaze, gdje trenutno boravi u samici.

Hameyse je podsjetio kako Salah već pet mjeseci boravi u pritvoru, no na meti izraelske policije nije bio samo on, već i njegovi najbliži saradnici. Uhapšen je također i njegov advokat Halid Zabarka, koji je kasnije pušten na slobodu.

Zamjenik predsjedinak Palestinskog islamskog pokreta iz 1948. godine šejh Kemal Hatib, koji je predstavnika Palestinaca u Izraelu, u vezi sa situacijom u kojoj se Salah trenutno nalazi, za AA je kazao:

“Izrael Salaha mjesecima drži u privoru i na taj način želi slomiti otpor koji on pruža. No, šejh Salah neće posustati naspram izraelkog pritiska i po svaku cijen će ostati ustrajan u svojoj borbi. Salah boravi u samici, te mu nije dozvoljeno da se viđa ni sa kim osim sa članovima uže porodice.

– Ko je šejh Raed Salah –

Raed Salah, lider Palestinskog islamskog pokreta iz 1948. godine, za koji je Izrael u novembru 2015. godine donio zabranu za djelovanje i proglasio protuzakonitim, rođen je 1958. godine u gradu Umm al-Fahmu, 10 godina nakon formiranja Izraela.

Šejh Salah, čije je pravo ime mu je Raed Salah Suleiman abu Shakra Mahacine, u rodnom Umm al-Fahmu je zavšio srednju školu, a po fakultetsko obrazovanje otišao je u Hebron, gdje je na Univerzitetu Hebron diplomirao Islamsko pravo.

Izraelske vlasti su mu zabranile da se bavi učiteljskim poslom, nakon čega se Salah počeo baviti trgovinom, te se fokusirao na istraživanje u islamskoj oblasti.

Nakon pet godina bavljenja trgovinom, Salah se počeo baviti novinarstvom, te u periodu od 1986. do 1989. godine obnaša funkciju jednog od dvojice urednika mjesečnog časopisa “Sirat”.

– Tri mandata zaredom načelnik Umm al-Fahma –

U tom periodu Salah se ispred liste “Islamskog bloka” kandidovao na lokalnim izborima za poziciju načelnika Umm al-Fahma, te je kao 31-godišnjak izabran na tu funkciju. Od ukupno 15 zastupničkih mjesta u gradskom vijeću, “Islamski blok” je osvojio 13, a Salah se na poziciji načelnika zadržao tri mandata. Ostavku je podnio 2001. godine, te se u potpunosti fokusirao na “islamsko djelovanje”.

Nakon potpisivanja Sporazuma iz Osla 1993. godine, između Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) i Izraela, došlo je do podjela unutar Palestinskog islamskog pokreta. Zbog neslaganja između onih koji su za i protiv sporazuma, pokret se 1996. godine podijelio na sjeverno i južno krilo. Salah je nakon podjele izabran sa presjedika “sjevernog krila”.

– “Džamija al-Aksa u opasnosti” –

Šejh Salah je vrlo često ukazivao na napade Izraela na Jerusalem i džamiju al-Aksa, a kako bi podigao svijest u vezi sa ovim profilom širio je slogan „Džamija al-Aksa u opasnosti“. Nakon toga je uhapšen i osuđen na prvu zatvorsku kaznu u periodu između 2003. i 2005.

Salah se 2010. godine pridružio aktivistima broda „Mavi Marmara“, koji u nastojali slomiti blokadu u Gazi. Nakon toga je osuđen na šest mjeeci zatvora zbog navodnog napada na izraelske policajce.

Salah je poznat i kao „Zaštitnik džamije al-Aksa“, a 2013. godine mu je dodijeljena „Nagrada Kralja Fejsala za služenje islamu“.

U više navrata Izrael ga je osudio na zatvorsku kaznu, a šejh Salah je jedanput izjavio kako se zbog toga osjeća “sretnim i radosnim”.

“Ove odluke protiv mene i moja hapšenja na kraju su pokazatelj izraelskog nasilja. Ako se nasilje nastavi, rušenje Izraela je veoma blizu. Ja sam za pobjedu džamije al-Aksa platio jednu vrlo malu cijenu”, izjavio je Salah.

Izraelski sud je šejha Salaha 18. aprila 2016. godine osudio na devet mjeseci zatvora, jer je navodno “podsticao na mržnju” u svom obraćanju tokom hutbe u džamiji al-Aksa, od prije devet godina. Salah je od maja 2016. godine boravio u zatvoru, u samici. Pušten je na slobodu 17. januara 2017. godine.

No, izvan zatvora nije ostao dugo. Nakon nereda u džamiji al-Aksa 14. jula 2017. godine, Salah je uhapšen 15. augusta nakon što je izraelska policija izvršila pretres u njegovoj kući u Umm Al-Fahmu. Uhapšen je pod tvrdnjom da je “djelovao huškački i podržavao aktivnosti protuzakonite organizacije”.

Akos.ba

Povezani članci