Zaigrano ljeto: 25 aktivnosti u kojima će uživati djeca, ali i roditelji
Školski ljetni praznici su počeli i djeca su još uvijek oduševljena količinom slobodnog vremena kojim raspolažu. Međutim, ubrzo bi im moglo ponestati ideja kako popuniti ljetne dane.
Zato donosimo svježe ideje s ljetnim aktivnostima u kojima će uživati svako dijete, ali i roditelji, ako im se pridruže. Ovisno o vremenskim uslovima aktivnosti možete prilagoditi boravku u otvorenim ili zatvorenim prostorima.
Ujedno su sve aktivnosti s ove liste osmišljene tako da zajedno potiču cjelokupan djetetov razvoj – od razvoja grube do fine motorike, poticanja psihoemocionalnog razvoja, kognitivnih sposobnosti, pa sve do poticanja kreativnog izražavanja.
Odaberite neku od ovih aktivnosti.
- Napravite domaću pizzu. Neka svatko doprinese svojim idejama. Dodajte zdrave sastojke i evo ručka ili večere za cijelu porodicu.
- Postavite šator u sobi. Bilo da je riječ o pravom šatoru ili improviziranom od čaršafa i dekica kakve smo mi nekoć izrađivali, zajamčeni su sati zabave dok vani lije kiša.
Ovisno o vremenskim uslovima, aktivnosti možete prilagoditi boravku u otvorenim ili zatvorenim prostorima.
- Preuredite djetetovu sobu ili njegov kutak. Čak će i detalji promijeniti cjelokupni dojam sobe, a prilikom njihova biranja imajte na umu dječje želje i dob.
- Uzgojite biljke na balkonu ili u vrtu. Zasadite mladice ili posijte sjemenke. Neka djetetov zadatak bude zalijevanje i briga o biljci tokom cijelog ljeta. Ako ne ide sve po planu, ne brinite se. Morate dopustiti djetetu i da pogriješi.
- Organizirajte večer društvenih igara. Birajte igre koje su u skladu s djetetovim godinama.
- Posjetite s djetetom park u kojem još nikada niste bili.
- Pripremite dekicu, loptu, sendviče i voće ili cheesecake u teglici te se otisnite na pravi piknik. Bilo da je riječ o gradskom parku ili livadi na selu, djeca će uživati u promjeni rutine.
- Barem svakog drugog dana pročitajte s djetetom jedno poglavlje knjige i razmjenjujte mišljenja o pročitanome.
- Napravite zdravi domaći sladoled imajući na umu djetetove najdraže okuse. Neka vam ono pritom pomaže u izradi.
- Odaberite jednu novu vještinu koju ćete pokušati savladati do kraja ljeta zajedno s djetetom.
- Puštajte zmaja. Samo pripazite da odaberete dovoljno vjetrovit dan.
- Izradite kućicu za ptice. Bilo da je riječ o gradnji od početka ili oslikavanju već postojeće kućice koja se može nabaviti u svakoj hobby radnji, zabavit ćete se i napraviti dobro djelo za ptice.
- Ako ste na plaži, skupite što više školjaka pa po povratku kući napravite skulpturu od njih.
- Odaberite rutu i zajedno vozite bicikle. Ako dijete još nije savladalo vožnju, ljeto je idealno da to nauči.
- Bacajte kamenčiće u rijeku, jezero ili more i bilježite tko je uspio postići najveću udaljenost.
- Održite natjecanje u hula-hupu, odnosno umijeću vrtnje obruča.
- Legnite na travu i promatrajte oblake. Dodijelite im oblike na koje vas najviše podsjećaju.
- Organizirajte sportsku aktivnost za dijete i njegove prijatelje u svome dvorištu ili obližnjem parku. Badminton, nogomet, odbojka… Izbor je velik.
- Izradite avione od papira i natičite se u tome čiji će najviše poletjeti.
- Barem jednom tijekom ljeta omogućite djetetu da prespava kod najboljeg prijatelja ili budite vi ti koji će ugostiti djetetove prijatelje u svome domu.
- Nabavite najjeftinije bijele majice i nekoliko boja za tkaninu, pa neka dijete oslika vlastitu majicu.
- Tokom najvećih vrućina priredite vodenu zabavu u dvorištu ili na balkonu. Nekoliko vodenih prskalica i balona sasvim je dovoljno za rashlađivanje.
- Kada smo već kod vode, poigrajte se i ledom. Poučite dijete o svojstvima promjene agregatnog stanja vode, a potom u kalupu za led zamrznite gumene bombone, voće ili jestive šljokice uz, dakako, dodatak vode.
- Neka dijete nacrta strip u kojem će uz pomoć crteža opisati najdražu ljetnu uspomenu.
- Raspitajte se o aktivnostima za djecu u svome gradu. Veći gradovi nude pregršt besplatnih radionica i kampova.
Sve aktivnosti s ove liste osmišljene su tako da zajedno potiču cjelokupan djetetov razvoj – od razvoja grube do fine motorike, poticanja psihoemocionalnog razvoja, kognitivnih sposobnosti, pa sve do poticanja kreativnog izražavanja.
dnevnik.hr