Vijesti iz svijeta

Zagreb: Održan naučno-stručni simpozij posvećen Islamskoj vjeronauci

U Velikoj dvorani Islamskog centra Zagreb održan je naučno-stručni simpozij posvećen Islamskoj vjeronauci, a simpozij je otvoren promocijom filma u produkciji BIR televizije “Islamski vjeronauk u Hrvatskoj”.

Ovom prilikom prisutnima obratio predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji muftija mr. sc. Nevzet-ef. Porić. On je govorio o izazovima sa kojima se suočavaju vjeroučitelji u Sloveniji, te je istakao da je Slovenija, nakon Francuske, najnereligioznija zemlja u Evropi.

Nakon muftije Porića, govor je održao predsjednik Agencije za obrazovanje Hrvatske Tomislav Tomasić, koji je Mešihatu čestitao 30. godišnjicu uvođenja Islamske vjeronauke u obrazovni sistem Republike Hrvatske.

Predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftija akademika Aziz-ef. Hasanović se zahvalio BIR televiziji na, kako je naglasio, dobro odrađenom poslu te. Muftija je kazao da je teško staviti u 30 minuta posljednje tri decenije Islamske vjeronauke u Hrvatskoj, ali da je ekipa BIR TV-a to veoma dobro uradila.

– Onaj ko nije zahvalan ljudima nije ni Bogu. Zaista se želim zahvaliti televiziji BIR i ekipi koja je ovdje sa nama, a posebno glavnom i odgovornom uredniku Kasimu Softiću, koji je našao za shodno da danas ovdje bude sa nama, jer ovo nije samo veliki dan za Hrvatsku, ovo je veliki dan za IZ u BiH – naglasio je muftija. 

viber_slika_2022-09-04_08-47-34-899.jpg - Zagreb: Održan naučno-stručni simpozij posvećen Islamskoj vjeronauci
Muftija Aziz Hasanović

Oni je ukratko prezentirao i svoj naučno-istraživački rad koji je objavljen zajedno sa radovima ostalih učesnika simpozija u časopisu IZ u Hrvatskoj “Minber”, u kojem su slikom i riječju opisani najznačajniji događaji u posljednjih 30 godina i tretirani brojni izazovi s različitih aspekata iz pera naučnika i stručnjaka, univerzitetskih profesora Nusreta Isanovića, Dubravke Miljković, Nezira Halilovića, Valentine Mandarić, Nedima Čirića, te opisana iskustva u organizaciji islamske vjeronauke u Austriji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Srbiji i Hrvatskoj kroz stručne radove predstavnika ovih zemalja.

Dr. sc. Nusret Isanović je kazao da su na simpoziju razuđene teme i da neke od njih rekapituliraju ono što je do sada urađeno.

– Možemo da kažemo da je naše iskustvo značajno. Vjeronauku smo afirmirali i učinili ravnopravnom ostalim školskim predmetima. Nastavnici vjeronauke su ponudili ono što se od njih i očekivalo, jednu zrelost i kompetencije. Sam simpozij je pokušao da prepozna izazove koji se nalaze pred nastavom vjeronauke – kazao je dr. Isanović.

Dr. sc. Valentina Mandarić je govorila o nastavničkim kompetencijama.

– Ako je temeljna zadaća škole odgojiti cjelovitu osobu, onda duhovna i transcedentna dimenzija imaju važnu ulogu. Kada govorimo o vjeronauku, govorimo o trostrukoj ulozi, a to su pastoralna ili evangelizacijska, kulturna i duhovna. Veoma je važna uloga vjeroučitelja u odgoju naših mladih i mislim da djeca treba da usvoje religijske kompetencije, a za to im je potreban dobar vodič, odnosno vjeroučitelj – istakla je dr. Mandarić.

Vjeroučitelji iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije su na kraju istakli neophodnost ovakvih i sličnih simpozija radi poboljšanja njihovih kompetencija u prezentaciji Islamske vjeronauke novim generacijama.

(Preporod.info)

Povezani članci