Za pomoć održivom povratku Općina Novi Grad Sarajevo izdvojila 160.000 KM
Općina Novi Grad Sarajevo iz ovogodišnjeg je budžeta izdvojila 160.000 konvertibilnih maraka za podršku održivom povratku na područje manjeg bh. entiteta, saopćenoj je iz Press službe te općine.
Realizacija projekta ozvaničena je današnjim potpisivanjem ugovora sa 35 korisnika, upriličenom u zgradi Općine, a kojem su prisustvovali Tajib Delalić i Džemaludin Kahrović, članovi Koordinacionog odbora za održivi povratak.
Ugovori su potpisani sa predstavnicima općina Foča i Višegrad, povratničkih udruženja, vjerskih zajednica, te sa pojedincima-povratnicima.
Tom prilikom Tajib Delalić je kazao da ova lokalna zajednica kontinuirano pomaže povratnike na prijeratna mjesta prebivališta, u vidu izdvajanja novčanih sredstava za infrastrukturne projekte, popravku puteva, elektrifikaciju, vodu, popravak zajedničkih objekata i dr.
Također je kazao da se kroz ovaj projekat pomaže i obnova vjerskih objekata, a jedan dio novčanih sredstava odvaja se i za kupovinu stoke, poljoprivrednih mašina, građevinskog materijala, za izgradnju kuća pojedincima i sl.
Radisav Mašić, načelnik Opštine Foča istakao je da je ovo značajan doprinos građanima koji teško žive u mjestima u koja se vraćaju.
„Zaista je ovo pozitivan primjer koji bi trebalo da slijede i sve druge općine, jer na ovaj način pomažemo najugroženijima u onom aspektu koji je njima najpotrebniji. Ovo je već druga godina kako naši povratnici od Općine Novi Grad dobijaju neku vrstu pomoći, za popravku puteva, vodvoda, električne energije, a ove godine ćemo nabaviti jedno vozilo koje će služiti ljudima za prevoz maline, onima koji se već održivo bave poljoprivrednom proizvodnjom u našoj općini“, rekao je Mašić.
Općina će pomoći i obnovu džamije u selu Međuriječje u Opštini Rudo, a ugovor je potpisao Mustafa Bašić, predsjednik Medžlisa IZ Opštine Rudo.
On je istakao značaj podrške održivom povratku na područje Istočne Bosne, te naglasio da ovo nije prvi put da ova lokalna zajednica pomaže povratnike.
„Pomoć je višestruka, počev od finansiranja infrastrukture do obnove vjerskih objekata. Ovog puta smo aplicirali za obnovu jedne od četiri džamije u dolini rijeke Lim, koja potiče iz 17. vijeka, gradile su je osmanlije, a porušena je 1994. godine. Sredstva od Općine Novi Grad bit će utrošena za uređenje enterijera“, kazao je Bašić.
Ugovor je potpisao i Suljo Fejzić, povratnik u selo Barimo, udaljeno sedam kilometara od Višegrada, koji se sa porodicom vratio na prijeratno ognjište još 2004. godine i bavi se poljoprivredom.
Ističe da se do sada na razne načine snalazio da bi došao do vode neophodne za uzgoj maline.
„Već ove godine ću nabaviti sistem za navodnjavanje, što će mi značajno olakšati uzgoj maline, koju sam zasadio na 2,5 duluma zemlje. Iako ne možemo biti zadovoljni povratkom u Višegrad, oni koji su se vratili imaju normalne uslove za život, odnosno mogu solidno živjeti obrađujući zemlju“, kaže Suljo.
Akos.ba