Ekonomija

Univerzitet u Zenici pokreće studij softverskog inženjerstva

Na Politehničkom fakultetu Univerziteta u Zenici u utorak je predstavljen novi studijski program Softversko inženjerstvo, čiji se početak očekuje u narednoj akademskoj godini, javlja Anadolu Agency (AA).

Predstavljanje je održano u okviru predavanja “Softversko inženjerstvo kao privredna grana ZDK i BiH”, nakon čega je potpisan memorandum o saradnji Univerziteta u Zenici s Bit Alijansom iz Sarajeva.

Rektor Univerziteta u Zenici Damir Kukić rekao je kako je krajnje vrijeme da se i zenički univerzitet priključi modernom svijetu koji se sve više zasniva na informatičkim tehnologijama.

“Taj studijski program je zaista neophodan ovom Univerzitetu. Prvo, zato što ga nemamo, a drugo zato što će sigurno povećati broj studenata. Treće, danas bez informatike ne možemo zamisliti ni društvene i humanističke nauke, a tek tehničke i prirodne. Možda je ovaj Univerzitet na neki način i zakasnio, i iako je ta budućnost već počela, mislim da je krajnje vrijeme da se i ovaj Univerzitet uključi u te procese”, rekao je Kukić i dodao kako će se kroz saradnju s Bit Alijansom i sličnim programima podići kvalitet obrazovanja i da će se na taj način studenti obučiti da izađu na tržište i osiguraju svoju egzistenciju.

Samir Lemeš, prodekan za naučno-istraživački rad Politehničkog fakulteta, rekao je kako se nada da će ovaj studijski program postati vremenom zaseban fakultet.

“Mislim da smo napravili dobar posao. To je odsjek koji je po mom mišljenju najsličniji onom Fakultetu informacionih tehnologija u Mostaru, a odlučili smo se na pokretanje studijskog odsjeka zato što nemamo dovoljno resursa za osnivanje fakulteta, ali se to možda pretvori vremenom u novi fakultet. Svrha današnje prezentacije je da ubijedimo donosioce odluka o osnivanju ovog programa, to su Vlada, Skupština ZDK i Upravni odbor (Univerziteta”, rekao je Lemeš te dodao kako je još otvoreno pitanje finansiranja, a koje treba biti riješeno nakon usvajanja elaborata.

Armin Talić, direktor Bit Alijanse, rekao je kako ona predstavlja udruženje 30 kompanija softverske industrije u BiH koje generišu 130 miliona KM godišnjeg prihoda i zapošljavaju 2.000 ljudi.

“Ovo je priča koja je značajna, jer rješava ključni problem zapošljavanja u BiH te nedostatak ovog kadra. Nama je potrebno 6.000 dodatnih softver inženjera koje ne možemo generisati kroz trenutne fakultete. Mi očekujemo kadar s ovog fakulteta i jedva ih čekamo da uđu u naše kompanije. Nama je u dvije naredne godine potrebno da dođemo do brojke od 12.000 ljudi, a čitava BiH trenutno upošljava 4.500 ljudi”, rekao je Talić.

Edhem Čustović s LA Trobe Universitiy u Melbourneu i član organizacije IEEE rekao je kako je neophodna dobra saradnja organizacija u svijetu.

“Ovdje sam ispred najveće profesionalne organizacije za tehniku, inženjerstvo i informatiku u svijetu, Institut elektrotehnike i elektronike koji postoji već 125 godina, broji više od 450.000 članova u 180 država. To što je Bit Alijansa za BiH, IEEE je za čitav svijet. Da bi jedna organizacija postojala i djelovala širom svijeta, moraju postojati dobri odnosi i saradnja s organizacijama poput Bit Alijanse i univerziteta i škola”, rekao je Čustović.

Čustović je naglasio kako želi iskoristiti svoju poziciju predsjedavajućeg Odbora za industriju i industrijske odnose da pomogne Bosni i Hercegovini i mladim ljudima.

“Trenutno sam predsjedavajući Odbora za industriju i industrijske odnose u svijetu. To je dobra prilika da pomognem BiH, univerzitetima, mladim ljudima da se povežu sa svijetom, da se koriste najnovijim tehnologijama i sarađuju sa stručnjacima, da podignemo čitav nivo industrije u BiH kroz znanja drugih država koje su već prošle neke slične stvari”, rekao je Čustović.

Nakon održane konferencije za medije uslijedilo je potpisivanje memoranduma o saradnji Bit Alijanse i Univerziteta u Zenici.

Elaborat o pokretanju prvog i drugog ciklusa studija Softversko inženjerstvo na ovom fakultetu usvojio je Senat Univerziteta u Zenici 27. decembra 2017. godine i trenutno je u proceduri usvajanja kod nadležnih tijela i institucija.Ukoliko ZDK usvoji osnivanje ovog studijskog programa, prvi budući studenti će biti u prilici upisati prvi ciklus već u akademskoj 2018/2019. godini.

Akos.ba

Povezani članci