Turski ambasador Erginay s bh. akademicima: Informacije iz prve ruke o dešavanjima u Turskoj
Bio je prijedloga i kako dalje nastupati ovdje posebno prema javnosti, na koje teme i ciljne grupe bi se najviše trebalo fokusirati. Informacije koje smo dobili i pojašnjenja daju nam više argumentacije za pozicije koje smo imali i možda smo samo svjesniji veličine problema s kojim se trenutno turske institucije nose, kazao je Ahmet Alibašić s Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu (FIN)
Ambasador Republike Turske u BiH Cihad Erginay primio je danas predstavnike akademske zajednice i nevladinog sektora u BiH s kojima je razgovarao o dešavanjima 15. jula u Turskoj, odnosno pokušaju državnog udara i mjerama koje su poduzete nakon toga, javlja Anadolu Agency (AA).
Danas su, uglavnom, bili prisutni predstavnici akademske zajednice i nevladinog sektora u BiH. Među njima su, između ostalih, pozvani Ahmet Alibašić, profesor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, Damir Ahmetović, stručnjak za upravljanje ljudskim resursima u privatnom i javnom sektoru, Muhamed Jusić, islamski teolog i analitičar dešavanja na Bliskom istoku i Balkanu, Edhem Fočo, generalni direktor kompanije Al Jazeera Balkans, te politički analitičar Ensar Eminović i Amina Šiljak-Jesenković s Orijentalnog instituta u Sarajevu.
Erginay je nakon sastanka kazao da su s današnjim sastankom nastavili s informisanjem javnosti o dešavanjima od 15. jula odnosno pokušaju državnog udara u Turskoj.
Prema njegovim riječima, danas su imali samo jedan od sastanaka koji imaju za cilj bolje razumijevanje tih događaja od 15. jula i opasnosti koja je postojala te noći i poslije, ali i kako bi se na pravi način razumjele mjere koje su poduzete u Turskoj nakon toga.
Erginay je, govoreći o današnjem sastanku, poručio da je prisutnima na sastanku, između ostalog, pojasnio da ovi događaji nisu uticali na ekonomiju Turske te da tu nema promjena.
Poručio je da je saslušao i prisutne i da je zadovoljan s onim što je čuo, jer su događanja u Turskoj shvatili na pravi način.
Ahmet Alibašić s Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu (FIN) kazao je da je povod današnjeg sastanka bio pokušaj državnog udara od 15. jula.
“Zapravo je cilj sastanka bio da dobijemo podrobnije informacije od ambasadora, jer, kao što znate, događaja je jako puno, a mediji uglavnom plasiraju površne informacije. Ovo je bila prilika da nam ambasador pojasni šta se dešava i prilika nama da iskažemo ono kako smo doživjeli sve to. Podrška je jednoglasna, i to ne samo prisutnih”, istakao je Alibašić.
Sastanak je bio prilika i da se dobiju pojašnjenja za određene izjave, događaje i poteze.
“Bilo je prijedloga i kako dalje nastupati ovdje, posebno prema javnosti, na koje teme i ciljne grupe bi se najviše trebalo fokusirati. Inicijator sastanka je bila Ambasada. Informacije koje smo dobili i pojašnjenja daju nam više argumentacije za pozicije koje smo imali i možda smo samo svjesniji veličine problema s kojim se trenutno turske institucije nose”, naglasio je Alibašić.
Amina Šiljak-Jesenković s Orijentalnog instituta u Sarajevu istakla je nakon sastanka da su iz prve ruke saznali o zbivanjima u Turskoj.
“O onome što ionako pratimo i preko neovisnih medija i kroz privatne komunikacije s ljudima, prijateljima u Turskoj. Pitali smo ambasadora o onim stvarima koje, osobito u evropskim medijima, izazivaju pozornost. Kako smo i pretpostavljali, još više smo sigurni da će Turska u narednim danima veoma pravedno i mudro postupati prema svim svojim građanima. Sigurni smo da će oni, koji su krivci za pokušaj državnog udara, biti pravično kažnjeni, a osloođeni biti oni koji su ili privremeno otpušteni ili ostali bez posla ili uhićeni, a čija se krivica ne bude dokazala”, pojasnila je Šiljak-Jesenković.
Akos.ba