Turska pruža pomoć ugroženima na četiri kontineta
Turska je putem svojih organizacija i institucija uvijek nastojala biti uz zemlje i područja zahvaćena prirodnim nepogodama, a u mnogo slučajeva je bila i prva, kazao je generalni direktor turskog Crvenog polumjeseca u razgovoru za AA Ahmet Lutfi Akar.
On je kazao da se ova institucija u javnosti uglavnom prepoznaje kao produžena ruka velikodušnosti turskog naroda. Napomenuo je da turski Crveni polumjesec postoji 147 godina i da je do danas dostavljao pomoć širom svijata.
Cunami u Indoneziji je, prema riječima Akara, bio prekretnica za turski Crveni polumjesec te da je u tom trenutku ta institucija ponovo otkrila svoju snagu.
U Pakistanu je primjetna stalna prusustnost turskog Crvenog polumjeseca. Paralelno uz širenje interesa turske vanjske politike širio se i uticaj ove organizacije u afričkim zemljama poput Somalije, Čada, Sudana, Kenije, Etiopije, Džibutija, Centralnoafričke Republike, Nigera i Senegala.
“Već je 50 godina prošlo otkako je turski Crveni polumjesec prisutan na području Palestine. Narod Sirije i Iraka, zbog teške situacije u kojoj se nalaze, također traži pomoć naše institucije. Također smo bili među prvim humanitarnim ekipama koje su prošle godine pristigle u pomoć poplavama pogođenoj Bosni i Hercegovini, a ove godine i Gruziji”, naglasio je Akar.
Akar je naglasio da je pružanje pomoći pomenutim područjima bilo omogućeno zahvaljujući donacijama turskog naroda.
“U filozofiji turskog Crvenog polumjeseca ima načelo koje zabranjuje pravljenje razlike na osnovu vjere, jezika ili rase. Jedina kritika koju uvažavamo je to da li je nekom pomoć potrebna ili ne. Turski Crveni polumjesec djeluje u okvirima osobina turskog naroda kao što je želja za pružanjem pomoći, držanje za ruku onoga koji je unesrećen, gostoprimstvo i slično”, rekao je Akar.
Prema podacima Uprave za katastrofe i krizne situacije (AFAD), koja djeluje pri Vladi Turske, ova zemlja humanitarno djeluje na četiri kontineta u preko 40 zemalja.
Tako je u januaru 2010. godine kada su Albaniju zahvatile poplave Turska u ovu zemlju poslala 7,2 tone hrane, lijekova, medicinskih pomagala te 20 pumpi u vrijednosti 64.000 turskih lira. Albaniju su poplave zahvatile i u februaru 2015. godine te je i tada iz Turske pristigla pomoć u vrijednosti 184.000 turskih lira.
Tokom poplava U Bosni i Hercegovini u 2010. godini Turska je poslala pomoć u vrijednosti 229.000 turskih lira. Tada je u BiH pristigao transportni avion i šleper hrane, medicinskih pomagala i druge pomoći.
“U periodu 2010.-2013. zbog požara u BiH u tu zemlju je iz Turske pristiglo tri helikoptera za gašenje požara. U maju 2014. kada su tu zemlju zahvatile velike polave Turska je poslala higijenska pomogala i drugu pomoć u vrijednosti 105.000 turskih lira. Te gidine smo u Srebrenicu, koju su također tada zahvatile poplave, poslali pomoć u vrijednosti 210.000 turskih lira koja je u glavnom bila sastavljena od uređaja za odstranjivanje vlage. Također, tokom poplava 2012. godine je u tu zemlju upućena znatna pomoć u vidu 20 tona prehrambenih proizvoda”, kazao je Akar.
Nakon nemira u Ukrajini i djelimične stabilizacije odnosa između kijevske vlade i proruskih separatista Turska je u ovu zemlju poslala 100 šatora, hiljadu deka i hiljadu setova posuđa.
Tokom poplava i klizišta 2014. u Afganistanu Turska je u afganistanskom narodu poslala hranu za 3.000 porodica i odjeću za 2.400 ljudi.
Tokom 2010. godine poplave su zahvatile područje Turske Republike Sjeverni Kipar. Tada je iz Turske u ovu zemlju stigla pomoć od 20 tona prehrambenih i drugih namirnica, a također je pružena i novčana pomoć u iznosu od 1,5 miliona turskih lira.
Tokom poplava u Moldaviji u 2010. godini Turska je u ovu zemlju poslala novčanu pomoć u vrijednosti 100.000 dolara.
Nepal su u aprilu i maju 2015. pogodili razorni zemljotresi. Turska vlada je tada za ovo područje izdvojila više od milion turskih lira.
Godine 2011. Japan je pogodio razoran zemljotree. Turska je tada u Japan poslala ekipu od 33 stručnjaka za pružanje pomoći u kriznim situacijma. Ta ekipa je djelovala na području Japana krajem marta i početkom aprila i bila je to strana ekipa koja se najduže zadržala na terenu. Narodu Japana je poslana pomoć u vrijednosti 2,5 miliona turskih lira.
U nemirima u Kirgizistanu tokom 2010. Turska je također pružila značajnu pomoć. Tada je u ovu zemlju proslijeđeno pomoći u vrijednosti 2,57 miliona lira. Osim toga, podjeljena je novčana pomoć u vrijednosti 1,5 miliona lira. Tada je zbog sigurnosnih razloga iz Kirgizistana evakuisano 307 turskih državljana.
Kada su veoma niske temperature u zimu 2010. godine zahvatile područje Mongolije Turska je u tu zemlju poslala pomoć u vrijednosti 750 novčane pomoći te 10 tona pomoći u vrijednosti 372.000 turskih lira.
U poplavama na području Pakistana 2010. godine poslana je novčana pomoć u vrijednosti 15 miliona lira. Ukupna vrijednosti pomoći koju je tada Turska poslala Pakistanu premašila je 106 miliona turskih lira.
Pomoć u vrijednosti 500.000 lira upućena je i u Rusiju kada su je 2012. godine zahvatili požari. Turska je tada u Rusiju poslala dva helikoptera za gašenje požara, a također i uređaje za gašenje požara.
Novčana pomoć u vrijednosti 100.000 dolara upućena je u Tadžikistan kada su tu zemlju 2010. zahvatile poplave.
Kada je 2014. godine Izrael započeo ofanzivu na Gazu Vlada Turske je preko Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u to područje poslala pomoć u vrijednosti 1,5 miliona dolara. Ukupna vrijednosti turske pomoći Gazi tada je dostigla 8,3 miliona dolara.
Tokom krize u Mosulu u 2014. godini Turska je u to područje poslala 761 šleper pomoći. Tada su u sjevernom Iraku formirana tri prihvatna centra kapaciteta 34.500 mjesta. Vrijednost turske pomoći Iraku tada je iznosila 52,8 miliona lira.
Turska je Izraelu poslala dva helikoptera za gašenje požara tokom 2010. godine kada su tu zemlju zahvatili šumski požari.
Zbog političke krize i nasilja koje je u posljednje vrijeme eskaliralo u Jemenu Turska je ruku pomoći pružila i jemenskom narodu. Jedna grupa građana je utočište potražila u Džibutiju i Turska je za te ljude izdvojila pomoć u vrijednosti 317.000 lira. Početkom avgusta ove godine Turska je u ovu zemlju poslala 45 tona prehrambenih namirnica u vrijednosti od oko 86.000 dolara.
Kada je riječ o sirijskim izbjeglicama Turska je tu izdvojila značajan iznos. Privremena skloništa kojih je na istoku zemlje izgrađeno čak 25, koštala su 5,6 milijardi dolara.
Zbog nemira u Somaliji u saradnji sa AFAD-om Turska je u tu zemlju uputila pomoć u vrijednosti 456 miliona lira.
Turska humanitarna organizacija IHH, koja je vodeća civilna humanitarna organizacija u Turskoj, do sada je pružila pomoć u 96 zemalja svijeta. Ova organizacija odigrala je značajnu ulogu u pomoći sirijskim izbjeglicama, kao i narodu Sirije na teritoriji te zemlje.
Akos.ba