Tribina u Tuzli: 9. januar 1992. – dan početka genocida nad Bošnjacima
Drugi datumi koji bi bili određeni za obilježavanje dana bh. entiteta Republike Srpske (RS), Bošnjacima nisu sporni, ali 9. januar je apsolutno neprihvatljiv, poručili su učesnici tribine “9. januar 1992 – dan početka genocida nad Bošnjacima˝, koja se večeras, u organizaciji Medžlisa Islamske zajednice Tuzla, održala u ovom gradu, javlja Anadolu Agency (AA).
“Deveti januar nije bio, nije, niti će ikada biti Dan bh. entiteta Republike Srpske. Osim što su uz ovaj datum vezane odluke čije su direktne posljedice progoni, ubistva, etnička čišćenja i na kraju genocid, ovaj datum vrijeđa i naša religijska osjećanja, jer nas se poziva na obilježavanje krsne slave entiteta, koja je taj dan”, izjavio je Ramiz Salkić, potpredsjednik RS, podsjećajući da je ovo posljednji 9. januar koji će se proslaviti kao Dan tog bh. entiteta.
Salkić je pojasnio da je Zakonodavna skupština RS-a od Ustavnog suda BiH dobila rok da u periodu od šest mjeseci odredi drugi datum za obilježavanje ovog praznika, koji će biti prihvatljiv i za Bošnjake, jer je 9. januar proglašen neustavnim.
Hatidža Mehmedović, predsjednica Udruženja “Srebreničke majke” naglasila je da su sistematske političke odluke iz Srbije i RS-a planirale genocid nad bošnjačkim civilima, koji su prije jula 1995. godine mučeni, umirali od gladi, granatirani i spaljivani živi u kućama.
“Samo se spominje 1995. godina, a ne i period od 1992. kada je započeo genocid. Proslavlja se ovaj datum, odnosno slave ubijanja naše djece. Ko je glavni ideolog tog projekta? Neka smognu snage da pogledaju istini u oči, jer neki od tih vršitelja genocida sada slobodni hodaju ulicama Srebrenice i žrtve ih susreću na svakom koraku. Nema veće nepravde od čekanja pravde”, poručila je Mehmedović.
Ona je pozvala građane da se sutra u 12 sati okupe ispred Robne kuće u Srebrenici i na taj način iskažu svoj protest protiv obilježavanja 9. januara kao Dana RS-a.
Ahmed efendija Huskanović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tuzla, podsjetio je na djela nekadašnjeg muftije tuzlanskog, Šefketa efendije Kurta, koji je na Badnje veče 1942. godine, onemogućio miniranje Sabornog hrama Uspenja Presvete Bogorodice i masovne likvidacije te ubistva Srba i Jevreja.
“Istinu treba govoriti. Svi smo ponosni na djela muftije Kurta i na djela Srđana Aleksića, Srbina koji je stradao spašavajući prijatelja Bošnjaka. Budimo svi kao oni. Ne ostavljajmo djeci u emanet laži koje sve vuku ponovo u glib i blato”, izjavio je efendija Huskanović.
Poredeći obilježavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske, efendija Huskanović je rekao da to kod Bošnjaka budi ista osjećanja kao što bi se Srbi osjećali da Hrvati u Jasenovcu slave genocid.
“Ili, kako bi se osjećali Hrvati da Srbi slavlja i obilježavanja održavaju u Vukovaru? Šta bi bilo da Nijemaci slave Drugi svjetski rat”, zaključio je efendija Huskanović.
Akos.ba