Trebinje pred otvorenje Careve džamije – Bajram i nakon Bajrama
– Muslimani u Bosni i Hercegovini se užurbano pripremaju za doček Ramazanskog bajrama i za veselje nakon jednomjesečnog posta. U Trebinju se pripremaju za još jednu veliku radost. Odmah nakon Bajrama svečano će biti otvorena Sultan Ahmedova (Careva) džamija. Ovo je i posljednja džamija koju muslimani obnavljaju na području Trebinja.
Husein ef. Hodžić, glavni imam Medžlisa IZ Trebinje za Anadolu Agency (AA) pojašnjava o koliko velikoj radosti je riječ i šta sve znači obnova ove džamije.
“Prije 13 godina, kad sam došao ovdje, nisam mogao ni sanjati da ćemo obnoviti svih deset porušenih džamija. Mislio sam da ako obnovimo jednu za potrebe malobrojnih povratnika to će biti uspjeh”, prisjetio se ef. Hodžić.
Careva džamija je i najstarija džamija koju su namjerno ostavili kao posljednju. Njena obnova trajala je dvije i po godine.
“Radujem se i kao čovjek i kao imam, jer veliko je zadovoljstvo kad sebi možete reći da ste uradili neki posao u stopostotnom procentu”, kaže ef. Hodžić.
Obnovu svih džamija u ovom gradu uglavnom su finansirali raseljeni Trebinjci. Rijetke su humanitarne organizacije i donatorska sredstva koje su pomagale obnovu tamošnjih džamija. Iako ih je bilo, radilo se o simboličnoj podršci.
“Zbog svega toga ponovo mi se vratilo raspoloženje i ponovo me ispunila nada”, zaključuje ef. Hodžić.
Sultan Ahmedova džamija je jedna od najdražih džamija Bošnjacima Trebinja jer ih za nju i njen lokalitet vežu nebrojene drage uspomene.
“Mnogi su rasli s džamijom, ona je dio njihovih dječijih soba i ta nostalgija još uvijek traje. Mislim da ona ima slično značenje i kod lokalnog srpskog stanovništva i za čitav grad. Obnovom Careve džamije u gradu je oživljeno nešto što je autentično, originalno i sasvim prirodno”, pojasnio je ef. Hodžić.
Rekao je da je ona istinski simbol ne samo Bošnjaka već i cijelog Trebinja koliko zbog svoje ljepote, romantičnog položaja jednako toliko i zbog svoje prošlosti. Unutrašnjost džamije zastrta je tradicionalnim raritetnim bosanskim ćilimima. Kupljeni su u Sjenici, Gusinju, Nevesinju, Borču, fočanskoj Jabuci, Travniku, a tu je i nekoliko originalnih trebinjskih od kojih je jedan iz zapaljene Begove džamije.
Svečano otvorenje Sultan Ahmedove džamije najavljeno je 3. augusta, odmah nakon Ramazanskog bajrama.
“Imamo razloga veselit ćemo se. Ove godine imat ćemo dva bajrama za redom”, našalio se Husein ef. Hodžić.
Na svečanosti, kako je rekao, pozvani su predstavnici lokalne vlasti i vjerskih zajednica.
“Nismo nikog posebno zvali od visokih zvaničnika. Važno nam je da dođe narod”, rekao je ef. Hodžić.
Svečanom otvorenju prethodit će izložba slika Tahira Pervana pod nazivom Baština istočne Hercegovine, projekcija filma “Kamen”.