Zanimljivosti

Tradicija mukabele u Novom Pazaru duža od četiri i po vijeka

Od vremena dolaska Osmanlija i izgradnje prvih džamija u Novom Pazaru se kroz vijekove održala i sačuvala tradicija zajedničkog učenja islamske svete knjige Kur’ana. Ta tradicija nije prekidana duže od četiri i po vijeka. U Hadži-Hurem džamiji, na osnovu tariha (hronogram na kamenoj ploči), izgrađenoj 1560/61. godine, prema historijskim izvorima i saznanjima imama, svakog ramazana je učena mukabela.

Mukabela je učenje Kur’ani-Kerima (čitanje) po 10 lista ili 20 stranica svakog dana u džamiji ili na mjestu gdje se klanja teravija. Kako bi vjernici i vjernice našli slobodnog vremena učenje mukabele je organizirano u podnevskom i ikindijskom vremenu, prije ili iza namaza.

Mukabelu uče imami, hafizi i oni koji znaju i umiju pravilno i tačno učiti i izgovarati Allahovu Knjigu. Prva mukabela se počinje učiti dan prije ramazana, a završava se Hatma dovom uoči Bajrama ili Hatma dovom u džamiji prije klanjanja bajram-namaza.

Nezir ef. Salihović je više od tri decenije imam i Hadži-Hurem, poznatijoj kao Bor džamiji. On potvrđuje da je ova, jedna od najstarijih novopazarskih džamija, poznata po mukabeli jer nijedan ramazan nije prošao bez zajedničkog učenja Kur’ana.

“Džemat ove džamije nikada ne pamti da je mukabela prestajala da se uči u ovoj džamiji, čak ni za vrijeme rata. Mubarek ramazan donosi mnogo blagodati, znamo da je to mjesec posta, magfireta (oprosta), rahmeta (milosti), a znamo prije svega da je mjesec Kur’ana”, kazao je efendija Salihović podsjetivši da je u ramazanu u noći Lejletu-l-Kadr počela objava Kur’ana.

Jedan od starijih novopazarskih imama ističe da se muslimani na ovom području pridržavaju, kako kaže, pogotovo džemata Hadži-Hurem džamije, drže se islamskih uputa i preoruka da se druže sa Kur’anom.

“Ovo je najbolji vid izvršavanja ibadeta uz druženje sa Kur’anom, odnosno druženja sa Allahovom riječju”, ističe Salihović i pojašnjava da vjernici, družeći se s Kur’anom, očekuju radost i nagradu.

– Mukabela daje podstrek –

Objašnjavajući svrhu i ulogu mukabele Salihović takođe podsjeća da su svaki musliman i muslimanka dužni naučiti arapsko pismo i čitati Kur’an.

“Mukabela daje podstrek svim vjernicima da se druže u zajedničkom ibadetu (pokornosti Bogu), a to je još jedan podstrek za omladinu, za mlade naraštaje. Druženje s Kur’anom je jedan od najboljih ibadeta”, kazao je Salihović.

Da bi mukabela bila uspješnija i učvrstila ispravnije čitanje Kur’ana kod vjernika mukabele, pored imama džamija, predvode hafizi Kur’ana (oni koji su Kur’an naučili napamet).

Svake godine u Novi Pazar, radi učenja Kur’ana i predvođenja vjernika na teravih i ostalim namazima, za ramazan iz Makedonije, Turske, Egipta ili drugih mjesta dolaze hafizi.

Mukabelu i namaze u Hadži Hurem i Stambol džamiji, kao gost iz Istanbula, predvodi mladi hafiz Hasan Uyguner. U pauzi između dvije mukabele, kaže da u odnosu na Tursku u Novom Pazaru i Sandžaku ne vidi razliku što se tiče vjerskog života.

“Ovdje su prijatni, ugostili su nas na najbolji način. Prvi put sam u Sandžaku i zaista mi se svidjelo, ne razlikuje se od Turske. Razmišljam, čak, da ostanem ovdje. Zavoleo sam ove ljude, a i oni mene. Govore mi da ostanem, čak predlažu da me ožene”, kaže kroz šalu mladi istanbulski hafiz koji prvi put boravi u Novom Pazaru i Sandžaku.

– Na mukabelama puno žena –

Mukabelama u novopazarskim džamijama žene, čak u većem broju, prisustvuju tom zajedničkom vjerskom programu. Istovremeno, u svim džamijama gdje se uči mukabela, na gornjem spratu su žene: nane, hanume, djevojke i djevojčice koje prate glasno izgovaranje Kur’anskih riječi.

S obzirom da se mukabela održava u podnevnim i popodnevnim satima vjerski obrazovane muslimanske žene dolaze u džamije i čitaju i prate ispravno učenje Kur’ana. Na svakoj mukabeli boravi po nekoliko desetina muslimanki. Često se može zapaziti da na mukabele zajedno dolaze nana i unuka, svekrva i snaha, majka i kćerka…

Ovog ramazana u Novom Pazaru se mukabela uči u jedanaest džamija. U organizaciji Islamske zajednice u Srbiji (IZuS), Muftijstva Sandžačkog, prije podne namaza, u Berat, Altun alem i Hanefi džamiji, a nakon ikindije namaza Pašina (Svojbor), Hajrudin i Šarovoj džamiji.

Odbor Medžlisa Novi Pazar Mešihata Sandžaka Islamske zajednice Srbije (IZS) je učenje mukabele organizirao i Hadži Šefkovoj i Stambol džamiji prije podne, Hadži Hurem (Bor) i Bukreš džamiji poslije ikindije, i Šehid Abdul Aziz džamiji prije ikindije.

Tradicija mukabela se održava u ostalim sandžačkim mjestima i novoizgrađenim džamijama, u Tutinu, Sjenici, Prijepolju, Priboju…

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button